Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Κυκλοφορίας Εργαζόμενου-Αυτοαπασχολούμενου-Ελ. Επαγγελματία: Τα έντυπα και η διαδικασία μέσω Εργάνη


Engineer

Recommended Posts

 ..Οι αυτοπασχολούμενοι, επιστήμονες και ελεύθεροι επαγγελματίες, μαζί με τη βεβαίωση «τύπου Α’» που εκδίδεται από το forma.gov.gr θα πρέπει να φέρουν και εκτύπωση από το Taxisnet των φορολογικών στοιχείων φυσικού προσώπου και επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρήκα και το ΦΕΚ

γ) Στην περίπτωση αυτοαπασχολούμενων, ελεύθερων επαγγελματιών και επιτηδευματιών συμπληρώνεται ηλεκτρονικά από τους ίδιους η αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 στο ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ» με τους κωδικούς TAXISNET ή πάγια βεβαίωση κίνησης (τύπου Α) που λαμβάνεται από την ηλεκτρονική σελίδα forma.gov.gr. Η συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης ή της βεβαίωσης κίνησης πρέπει να λάβει χώρα το αργότερο πριν από τη μετακίνησή τους και να επιδεικνύεται, σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, στα αρμόδια ελεγκτικά όργανα μαζί με εκτύπωση από το πληροφοριακό σύστημα TAXIS των φορολογικών στοιχείων φυσικού προσώπου και επιχειρηματικής δραστηριότητας ή αντίστοιχη ηλεκτρονική απεικόνιση.

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

φαεθων...

να το βαλουμε λιγο πιο ...συμπυκνωμενο???😃


https://news.b2green.gr/2750/μετακινησεις-για-λόγους-εργασίας-εκδ

Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλει και για την τυποποιημένη του εργανη και για την χειρόγραφη να έχεις μαζί αντίγραφο της καρτέλας του ταξις. Και τί θα κάνεις θα τυπώνεις κάθε μέρα αντίγραφο της καρτέλας? Το λοκνταουν δεν θα κρατήσει μια βδομάδα.... Χαζομαρούλες... Φυσικότατα και μπορούν να ελέγξουν online ό,τι χρειάζεται.. Όλοι το γνωρίζουν ότι σε έναν απλό έλεγχο στον δρόμο "βλέπουν" και τί οφειλές έχει κάποιος. Δηλαδή δεν μπορούν να ελέγξουν αν είσαι ενεργός επιτηδευματίας? 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Άρα θέλει και για την τυποποιημένη του εργανη και για την χειρόγραφη να έχεις μαζί αντίγραφο της καρτέλας του ταξις. Και τί θα κάνεις θα τυπώνεις κάθε μέρα αντίγραφο της καρτέλας? Το λοκνταουν δεν θα κρατήσει μια βδομάδα.... Χαζομαρούλες... Φυσικότατα και μπορούν να ελέγξουν online ό,τι χρειάζεται.. Όλοι το γνωρίζουν ότι σε έναν απλό έλεγχο στον δρόμο "βλέπουν" και τί οφειλές έχει κάποιος. Δηλαδή δεν μπορούν να ελέγξουν αν είσαι ενεργός επιτηδευματίας? 

Μιά φορά θα τυπώσεις απο το taxis

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία θα τυπώσω, αλλά πέρα τον Απρίλη μπορεί να πέσεις σε κανέναν που να σου πει "και πως ξέρω εγώ ότι δεν έχεις κλείσει τα βιβλία από τον Φλεβάρη ρε μάστορα"?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτιάξει ένα SCAG με μηχανισμό 2 κρίκων και 8cm ράχη και 29,5cm πλάτος και 32cm ύψος με μεταλλικές γωνίες αριστης ποιοτητας, χωρίς κάδμιο, με λαμπερό μωβ χρώμα, με τα παρακάτω:

  • Βεβαίωση από την ΕΡΓΑΝΗ
  • Εντυπο τυπου Α
  • Συμβόλαιο ιδιοκτησίας του χώρου-Ε9 υπεύθυνη προς τον ευατό μου ως ιδιοκτήτη για δωρεάν παραχώρηση του χώρου ώστε να χρησιμοποιηθεί ως έδρα από εμένα
  • Την Βεβαίωση αυτοψίας έδρας
  • Αίτηση εγγραφής στον ΕΦΚΑ
  • Έγγραφο ασφάλισης που προκύπτει ο χαρακτηρισμός του προσώπου μου ως ασφαλισμένου ελεύθερου επαγγελματία και η ημερομηνία ασφάλισης
  • Υπεύθυνη δήλωση μου που δηλώνεται η έδρα και ο ΚΑΔ της δραστηριότητας
  • Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας και πρωτότυπη
  • Φωτοτυπία της επαγγελματικής ταυτότητας και πρωτότυπη
  • Βεβαιωση εγγραφής στο ΤΕΕ
  • Πτυχίο-Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
  • Φωτοτυπία της σφραγίδας

Επίσης σε ξεχωριστό κυτίο (ασφαλισμένο με ειδικό "Φταπόδι", έχει χαλάσει το ένα λάστιχο!! ) στο πορτ-μπαγκαζ διατηρώ και την πρωτότυπη αυτομελανούμενη σφραγίδα Trodat Printy 4913, 6 γραμμών, αλλά και την πρωτότυπη ξύλινη [με φορτισμένο το ταμπόν ξύλινης σφραγίδας Huhua No3 9x5,6cm]

Επίσης με ειδικό διαχωριστικό εντός του SCAG για την απρόσκοπτη προσπέλασή τους διατηρώ και τα παρακάτω πιστοποιητικά:

  • περί μη κατάθεσης δικογράφου αίτησης συνδιαλλαγής - εξύπανσης
  • περί μη πτώχευσης - παύσης εργασιών - πτωχευτικού συμβιβασμού
  • περί μη κατάθεσης δικογράφου αίτησης σχεδίου αναδιοργάνωσης
  • περί μη θέσεως σε αναγκαστική διαχείριση
  • περί μη κατάθεσης δικογράφου αίτησης πτώχευσης δήλωσης παύσης πληρωμών
  • περί μη κατάθεσης δικογράφου αίτησης παλ υπαγωγή στο καθεστώς ειδικής εκκαθάρισης
  • περί μη κατάθεσης δικογράφου εκκαθαριστή/συνεκκαθαριστή
  • περί μη δημοσίευσης διαθήκης
     
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ελλειπή σε βρίσκω ως πρώτη εικόνα. 😀Μου φαίνονται λίγα για να πείσεις καλά καταρτισμένα ελεγκτικά όργανα. Φωτογραφικό υλικό καθόλου.

Φίλε δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά κάτσε μέσα

Link to comment
Share on other sites

Παιδικός φίλος πάντως μου είπε να πάω να παραδοθώ μόνος μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.