Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Κυκλοφορίας Εργαζόμενου-Αυτοαπασχολούμενου-Ελ. Επαγγελματία: Τα έντυπα και η διαδικασία μέσω Εργάνη


Engineer

Recommended Posts

Δημήτρη, καλησπέρα. Όταν διαπράξαμε το απονενοημένο και εγγραφήκαμε στο ΤΕΕ (καταταγείτε μας λέγανε) ένα πλαστικοποιημένο καρτελάκι μας στείλανε μαζί με την άδεια άσκησης επαγγέλματος.. Δεν έχω ξανακούσει να "ανανεώνεται" με κάποιον τρόπο η επαγγελματική ταυτότητα..Πάντως βλέπω ο @georgegaleos την είχε συμπεριλάβει στο σκαγκ του την επαγγελματική ταυτότητα. Προβλεπόμενος :grin:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 minutes ago, pirsogiannis said:

Πάντως βλέπω ο @georgegaleos την είχε συμπεριλάβει στο σκαγκ του την επαγγελματική ταυτότητα. Προβλεπόμενος :grin:

 

ScreenShoot_11-02-2021_00001.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Επαγγελματική ταυτότητα δεν νομίζω να έχω από ΤΕΕ. Δεν θυμάμαι να μου είχαν δώσει κάτι. Θα ψάξω. Αν την βρώ (είχε εκδοθεί το 2005 η άδεια επαγγέλματος) θα ισχύει? Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αν έχω μαζί μου:

1) το κλασσικό έντυπο "τύπου Α" https://forma.gov.gr/docs/vevaiosi-kikloforias.pdf χειρόγραφα συμπληρωμένο με σφραγγίδα μου κάτω και υπογραφή

2) και μια εκτύπωση απο το TaxisNet Από Προσωποποιημένη πληροφόρηση>Στοιχεία Μητρώου/Επιχείρησης είμαι οκ??

Διαβάζω διάφορα σε κάποια site, μέχρι και οτι το τύπου Α δεν συμπληρώνεται χειρόγραφα διάβασα κάπου αλλά αντεί τα στοιχεία απο το σύστημα. Στην τηλεόραση χτες άλλος έλεγε οτι πρέπει να έχουμε το Ε3. Επίσημα είναι κάπου γραμμένα τι ισχύει? Οχι απο διάφορα site γιατι ο καθένας λεει τα δικά του. Ευχαριστώ πολύ!

Εκτύπωση απο TaxisNet εννοώ αυτήν που επισυνάπτω (* την οποία επειδή την εκτυπώνω σε μαύρο μελάνι μόνο, οι ΚΑΔ και οι δραστηριότητες φαίνονται πολύ αχνά. Μπορώ να το έχω και σε ηλεκτρονική μορφή στο κινητό)

edit: εδώ https://news.b2green.gr/2750/μετακινησεις-για-λόγους-εργασίας-εκδ

γράφει "γ) Στην περίπτωση αυτοαπασχολούμενων, ελεύθερων επαγγελματιών και επιτηδευματιών συμπληρώνεται ηλεκτρονικά από τους ίδιους η αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 στο ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ» με τους κωδικούς TAXISNET ή πάγια βεβαίωση κίνησης (τύπου Α) που λαμβάνεται από την ηλεκτρονική σελίδα forma.gov.gr. Η συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης ή της βεβαίωσης κίνησης πρέπει να λάβει χώρα το αργότερο πριν από τη μετακίνησή τους και να επιδεικνύεται, σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, στα αρμόδια ελεγκτικά όργανα μαζί με εκτύπωση από το πληροφοριακό σύστημα TAXIS των φορολογικών στοιχείων φυσικού προσώπου και επιχειρηματικής δραστηριότητας ή αντίστοιχη ηλεκτρονική απεικόνιση."

Η συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης ή της βεβαίωσης κίνησης πρέπει να λάβει χώρα το αργότερο πριν από τη μετακίνησή τους  <-- αφού η βεβαίωση τύπου Α δεν έχει συμπλήρωση ημερομηνίας. Απλά γράφεις τις ώρες μετακίνησης, π.χ 8πμ-12μμ και 12μμ-18μμ.??

 

taxis-net.jpg

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "να είναι σε ισχύ" ένα έγγραφο χωρίς ημερομηνία λήξης, με ξεπερνάει....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρώτησαν και κανέναν πριν το γράψουν;

Έτσι τους ήρθε και το πέταξαν. Η επαγγελματική ταυτότητα του μηχανικού δεν ανανεώνεται. Ισχύει από την ημερομηνία εγγραφής του στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, tzitzikas said:

καλησπέρα. Επαγγελματική ταυτότητα δεν νομίζω να έχω από ΤΕΕ. Δεν θυμάμαι να μου είχαν δώσει κάτι. Θα ψάξω. Αν την βρώ (είχε εκδοθεί το 2005 η άδεια επαγγέλματος) θα ισχύει? Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αν έχω μαζί μου:

1) το κλασσικό έντυπο "τύπου Α" https://forma.gov.gr/docs/vevaiosi-kikloforias.pdf χειρόγραφα συμπληρωμένο με σφραγγίδα μου κάτω και υπογραφή

2) και μια εκτύπωση απο το TaxisNet Από Προσωποποιημένη πληροφόρηση>Στοιχεία Μητρώου/Επιχείρησης είμαι οκ??

Διαβάζω διάφορα σε κάποια site, μέχρι και οτι το τύπου Α δεν συμπληρώνεται χειρόγραφα διάβασα κάπου αλλά αντεί τα στοιχεία απο το σύστημα. Στην τηλεόραση χτες άλλος έλεγε οτι πρέπει να έχουμε το Ε3. Επίσημα είναι κάπου γραμμένα τι ισχύει? Οχι απο διάφορα site γιατι ο καθένας λεει τα δικά του. Ευχαριστώ πολύ!

Εκτύπωση απο TaxisNet εννοώ αυτήν που επισυνάπτω (* την οποία επειδή την εκτυπώνω σε μαύρο μελάνι μόνο, οι ΚΑΔ και οι δραστηριότητες φαίνονται πολύ αχνά. Μπορώ να το έχω και σε ηλεκτρονική μορφή στο κινητό)

edit: εδώ https://news.b2green.gr/2750/μετακινησεις-για-λόγους-εργασίας-εκδ

γράφει "γ) Στην περίπτωση αυτοαπασχολούμενων, ελεύθερων επαγγελματιών και επιτηδευματιών συμπληρώνεται ηλεκτρονικά από τους ίδιους η αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 στο ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ» με τους κωδικούς TAXISNET ή πάγια βεβαίωση κίνησης (τύπου Α) που λαμβάνεται από την ηλεκτρονική σελίδα forma.gov.gr. Η συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης ή της βεβαίωσης κίνησης πρέπει να λάβει χώρα το αργότερο πριν από τη μετακίνησή τους και να επιδεικνύεται, σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, στα αρμόδια ελεγκτικά όργανα μαζί με εκτύπωση από το πληροφοριακό σύστημα TAXIS των φορολογικών στοιχείων φυσικού προσώπου και επιχειρηματικής δραστηριότητας ή αντίστοιχη ηλεκτρονική απεικόνιση."

Η συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης ή της βεβαίωσης κίνησης πρέπει να λάβει χώρα το αργότερο πριν από τη μετακίνησή τους  <-- αφού η βεβαίωση τύπου Α δεν έχει συμπλήρωση ημερομηνίας. Απλά γράφεις τις ώρες μετακίνησης, π.χ 8πμ-12μμ και 12μμ-18μμ.??

 

taxis-net.jpg

καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει? Θα ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μαζί με την ταυτότητα που δεν έχει ημερομηνια λήξης, θα έχω επικουρικά μέσα στο SCAG και μια εκτύπωση από το ΤΕΕ όπου θα φαίνεται η ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης και η οποία αναφέρει ότι 

image.png.58996e01d575f24f6510ba16405a0412.png

πιστεύοντας 1000% ότι ισχύει αυτό που έγραψε παραπάνω ο Παύλος

On 2/13/2021 at 12:57 AM, Pavlos33 said:

Καμία εμπιστοσύνη δεν υπάρχει.

Και σχετικά με το ερώτημα που θέτει ο @tzitzikas, η γνώμη μου είναι ότι σε έλεγχο υπάρχουν μόνο δύο τρόποι να μην φας πρόστιμο (διότι πλέον όπως το έχουν καταντήσει αυτό να είναι το ζητούμενο και όχι η προστασία μας):

α) ο πρώτος είναι να μπορέσεις να πείσεις το όργανο για την αναγκαιότητα της μετακίνησής σου άσχετα με το τι δικαιολογητικά κουβαλάς και

β) ο δεύτερος, και ο πιο σίγουρος,είναι να μην είσαι εκεί όταν γίνεται ο έλεγχος .... !!! (Κάτι ανάλογο δηλαδή με το: "Χθες στο σκι έσπασα ένα πόδι. Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου.)

 

edit: Και επίσης μάλλον δηλώνουμε το "ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ" και όχι το ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ" αφού στο στο format.gov.gr αναφέρει "Αυτοαπασχολούμενου (χωρίς εργοδότη)". Είδατε πως αφουγκράστηκαν τον διακαή πόθο μας να μάθουμε αν για αυτούς και για τον συγκεκριμένο σκοπό είμαστε "αυτοαπασχολούμενοι ή ελ.επαγγελματίες". [Αφού για τον ΕΦΚΑ είμαστε αυτοαπασχολούμενοι, για την ΕΦΟΡΙΑ ελ. επαγγελματίες γαι τον ΧΟΜΠΙΤ είμαστε αυτοαπασχολούμενοι χωρις εργοδότη). Τώρα θα μου πείτε αν έχω ρύθμιση του 4495, εχω εργοδότη ? και άρα τι είμαι ... καλά είμαι εγώ τώρα ??

Πάλι θα ξενυχτίσω, μετρωντας τα ΤΟΥΒΛΑ που υπάρχουν και αυξάνονται, το βράδυ να μάθω τι είμαι ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. αρκεί θεωρείτε η βεβαίωση μετακίνησης τύπου Α από και η εκτύπωση από taxisNet απο τα στοιχεία μητρώου>επιχείρησης? Σε αυτό (taxisNet -> στοιχεία μητρώου>επιχείρησης φαίνεται οτι έχω ενεργή επιχειρηματική δραστηριότητα). ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.