Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένσημα και Εξοικονομώ ΙΙ


Recommended Posts

Έχω ψάξει το φόρουμ επανειλημμένα και τελικά απλά μπερδεύτηκα. Είμαι αρχιτέκτονας και έχω πάρει Εξοικονομώ ΙΙ για το σπίτι μου. Θα βγάλω μικρής κλίμακας. Η ερώτηση μου είναι για τα ένσημα. Η μόνωση θα γίνει από τον γυψοσανιδά που συνεργάζομαι, άρα στεγασμένο επάγγελμα. Επομένως κανονικά δε του κολλάω εγώ ένσημα. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Το δέχεται το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/Παράρτημα+Συχνών+Ερωτήσεων+Απαντήσεων-v2.pdf

ερώτηση 17

Δεν θεωρείται στεγασμένο επάγγελμα το επάγγελμα αυτού που τοποθετεί θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις μόνωση στο δώμα (άρα μη στεγασμένο) , αλλά δεν απαιτείται μικρής κλίμακας, πρέπει να παρουσιάσεις οπωσδηποτε ένσημα? Ή αν κόψει ο μονωσας το τιμολογιο του θα πληρωθεί κανονικά  και δεν είναι απαιτούμενο να υπάρχουν και ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, sdim said:

Δεν θεωρείται στεγασμένο επάγγελμα το επάγγελμα αυτού που τοποθετεί θερμομόνωση.

Μπορεί να είναι στεγασμένο επάγγελμα, αρκεί η επιχείρηση που θα εκτελέσει το έργο και θα εκδόσει τα παραστατικά να απασχολεί το ανάλογο εργατοτεχνικό προσωπικό και να είναι απογεγραμμένη στον ΕΦΚΑ. 

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, nick_61 said:

Μπορεί να είναι στεγασμένο επάγγελμα, αρκεί η επιχείρηση που θα εκτελέσει το έργο και θα εκδόσει τα παραστατικά να απασχολεί το ανάλογο εργατοτεχνικό προσωπικό και να είναι απογεγραμμένη στον ΕΦΚΑ. 

αυτό που ρω΄τω εγώ? όταν έχεις μόνωση στο δώμα (και είναι  μη στεγασμένο) , αλλά δεν απαιτείται μικρής κλίμακας, πρέπει να παρουσιάσεις οπωσδηποτε ένσημα? Ή αν κόψει ο μονωσας το τιμολογιο του ως ελευθερος επαγγελματίας που είναι, θα πληρωθεί κανονικά  και δεν είναι απαιτούμενο να υπάρχουν και ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, katrmp said:

αυτό που ρω΄τω εγώ? όταν έχεις μόνωση στο δώμα (και είναι  μη στεγασμένο) , αλλά δεν απαιτείται μικρής κλίμακας, πρέπει να παρουσιάσεις οπωσδηποτε ένσημα? Ή αν κόψει ο μονωσας το τιμολογιο του ως ελευθερος επαγγελματίας που είναι, θα πληρωθεί κανονικά  και δεν είναι απαιτούμενο να υπάρχουν και ένσημα?

Σε ότι αφορά ΕΚΟ το δεύτερο. Θα πληρωθεί κανονικά. 

Τα ένσημα όμως πρέπει να υπάρχουν από πλευράς ασφαλιστικής νομοθεσίας.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1. Η άδεια μικρής κλίμακας είναι υποχρεωτική για το ΕΚΟ, αν δεν έχει εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας ΔΕΝ θα προχωρήσει η τελική έγκριση αλλά θα υπάρχει ως εκκρεμότητα για να προχωρήσει. ΝΟ mikri kliaka, NO ektamiefsi :-)

2. Το κόστος των ενσήμων επιδοτείται από το πρόγραμμα.

Έστω ότι Χ είναι ο επιδοτούμενος προϋπολογισμός. Αν το κόστος των ενσήμων είναι Υ, τότε αν το συνεργείο κόψει παραστατικό με ποσό Ζ=Χ-Υ θα είναι ακριβώς στον προϋπολογισμό του προγράμματος.

 

Αν βγει η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ΜΕΤΑ την εκτέλεση των εργασιών προβλέπεται πρόστιμο, αν και με το προηγούμενο για κάποιον λόγο υπήρξε παράθυρο και δεν υπήρξε πρόβλημα. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sdim said:

1. Η άδεια μικρής κλίμακας είναι υποχρεωτική για το ΕΚΟ, αν δεν έχει εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας ΔΕΝ θα προχωρήσει η τελική έγκριση αλλά θα υπάρχει ως εκκρεμότητα για να προχωρήσει. ΝΟ mikri kliaka, NO ektamiefsi :-)

2. Το κόστος των ενσήμων επιδοτείται από το πρόγραμμα.

Έστω ότι Χ είναι ο επιδοτούμενος προϋπολογισμός. Αν το κόστος των ενσήμων είναι Υ, τότε αν το συνεργείο κόψει παραστατικό με ποσό Ζ=Χ-Υ θα είναι ακριβώς στον προϋπολογισμό του προγράμματος.

 

Αν βγει η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ΜΕΤΑ την εκτέλεση των εργασιών προβλέπεται πρόστιμο, αν και με το προηγούμενο για κάποιον λόγο υπήρξε παράθυρο και δεν υπήρξε πρόβλημα. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ για την την μόνωση δώματος που ρωτάει ο katrmp

Link to comment
Share on other sites

σωστά. Επειδή ακριβώς δεν απαιτείται μικρής κλίμακας ρωτώ αν πρέπει να παρουσιάσω και ένσημα αφού δεν είναι στεγασμένο επάγγελμα.. Αλλιώς αν απαιτούνταν θα το θεωρούσα δεδομένο τα ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω επειδή υποψιάζομαι δεν διαβάσατε το παράρτημα

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/Παράρτημα+Συχνών+Ερωτήσεων+Απαντήσεων-v2.pdf


 

Παράθεση

17. Ερ.: Ποια είναι τα μη στεγασμένα επαγγέλματα για τα οποία χρειάζεται να καταβληθούν ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ που, με βάση την κείμενη νομοθεσία, βαρύνουν τον Ωφελούμενο του Προγράμματος ως «κύριο του έργου».;


Απ.: Στο πλαίσιο του Προγράμματος, στα μη στεγασμένα επαγγέλματα περιλαμβάνονται κυρίως οι οικοδόμοι-εργατοτεχνίτες που ασχολούνται με την τοποθέτηση θερμομόνωσης, κατασκευή επιχρισμάτων, αποξηλώσεις / καθαιρέσεις και αποκομιδή, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση, χρωματισμούς, κλπ.

Το γεγονός ότι κάποιος δηλώνει γυψοσανιδάς, αλουμινάς ή κάποιο άλλο στεγασμένο επάγγελμα δεν τον απαλάσσει από τα ένσημα όταν ασκήσει δραστηριότητα μη στεγασμένου επαγγέλματος.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.