Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση υφιστάμενων ΠΕΑ για εξοικονομώ-αυτονομώ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση σχετικά με το προσάρτημα. Εφόσον εκδώσει το ΠΕΑ ο 1ος ΕΕ και θελήσει ύστερα ο ιδιώτης να συνεργαστεί με 2ο ΕΕ και να ακολουθηθεί η διαδικασία δημιουργίας του προσαρτήματος από τον 1ο ΕΕ (επειδή εξυπηρετεί τον 2ο ΕΕ). Ποιος θα λαμβάνει την αμοιβή του Α' ΠΕΑ;

α) ο 1ος ΕΕ

β) ο 2ος ΕΕ

γ) Κανένας απ' τους δυο, δεν νοείται νέα αμοιβή αφού δεν εκδίδεται νέο ΠΕΑ

Εάν ισχύει το γ), τότε προκειμένου ο 2ος ΕΕ να λάβει την αμοιβή οφείλει ο ιδιώτης να απευθυνθεί στον 1ο ΕΕ προκειμένου να ανακαλέσει το ΠΕΑ.

Σωστά? 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι δύο μηχανικοί συνεργάστηκαν για την διόρθωση του ΠΕΑ ας κόψει ένας από τους δύο την ΑΠΥ και να πληρωθούν έτσι το ΠΕΑ. Μπορεί να μην εξέδωσαν νέο ΠΕΑ αλλά κάνανε σενάριο και παράρτημα ΙΙΙ που το καρπώνεται ο ωφελούμενος. Ποιός ο λόγος να μην πληρωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έβγαλα ΠΕΑ κ μόλις είδα ότι δεν είναι σωστός ο ταχυδρομικός κώδικας και ο τίτλος της κτιριακής μονάδας. Αντί για κατοικία 1ου ορόφου εγράψα κατοικία 2ου ορόφου.

Θα πρέπει να κάνω ανάκληση για να τα διορθώσω?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gamvro said:

Εφόσον οι δύο μηχανικοί συνεργάστηκαν για την διόρθωση του ΠΕΑ ας κόψει ένας από τους δύο την ΑΠΥ και να πληρωθούν έτσι το ΠΕΑ. Μπορεί να μην εξέδωσαν νέο ΠΕΑ αλλά κάνανε σενάριο και παράρτημα ΙΙΙ που το καρπώνεται ο ωφελούμενος. Ποιός ο λόγος να μην πληρωθούν;

Απλά θεωρώ ότι η ΑΠΥ αφορά την έκδοση νέου ΠΕΑ. Δηλαδή πιθανόν εφόσον δεν γίνει η ανάκληση, να μην αποδοθεί στο τέλος το σχετικό ποσό στον Ιδιώτη από το Πρόγραμμα. 

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω εισάγει στο buildingcert τα στοιχεία για ενεργειακό πιστοποιητικό και πήρε αριθμό πρωτοκόλου 2020.

Τώρα που έχει μπει το 2021 υπάρχει πρόβλημα να το εκδώσω με αριθό πρωτοκόλου 2020;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εχει ανεβάσει κάποιος συνάδελφος Προσάρτημα για το Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 ????....

Μήπως δεν έχει ανοίξει ακόμη αυτή η δυνατότητα ???....

Εμένα μου εμφανίζει το ακόλουθο μήνυμα:

Η επεξεργασία προσαρτηματων της επιθεώρησης ΧΧΧΧΧΧ/2020 κλειδώθηκε στις 16/12/2020 10:17:01
μετά την άντληση των δεδομένων της απο το Π.Σ. του "Εξοικονομώ - Αυτονομώ"
 
 
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 10:57 ΠΜ, pggiotas said:

Εχει ανεβάσει κάποιος συνάδελφος Προσάρτημα για το Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 ????....

Μήπως δεν έχει ανοίξει ακόμη αυτή η δυνατότητα ???....

Εμένα μου εμφανίζει το ακόλουθο μήνυμα:

Η επεξεργασία προσαρτηματων της επιθεώρησης ΧΧΧΧΧΧ/2020 κλειδώθηκε στις 16/12/2020 10:17:01
μετά την άντληση των δεδομένων της απο το Π.Σ. του "Εξοικονομώ - Αυτονομώ"
 
 

Παρακολουθω για απαντηση , μια απο τα ιδια βγαζει και σε εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πελάτης έχει ΠΕΑ (με ΤΕΕ 1.31) από άλλον επιθεωρητή μετά από πρόσφατη αγορά ακινήτου. 

Μπορεί να στείλει με μειλ ΥΔ για να ανακληθεί το ΠΕΑ και να βγει καινούριο για το Εξοικονομώ από εμένα χωρίς να μεσολαβήσει ο προηγούμενος επιθεωρητής ? 

Έχει συνέπειες το συμβόλαιο με την ανάκληση του παλιού ΠΕΑ ? Μπορεί να βρεθεί ένας τρελός συμβολαιογράφος σε μελλοντική μεταβίβαση που θα ελέγξει την εγκυρότητα του παλιού ΠΕΑ θα το δει ανακληθέν και θα βγάλει το παλιό συμβόλαιο ακύρο ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχουν νομικές συνέπειες με την νέα έκδοση ΠΕΑ σε αντικατάσταση παλιού.

Το έκανα πρόσφατα με υπ. δήλωση του νέου ιδιοκτήτη (απο αγορά), μόνο που θα σου ζητήσουν πρόσφατο Ε9 του νέου αγοραστή να διαπιστώσουν τον νέο ιδιοκτήτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.