Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση υφιστάμενων ΠΕΑ για εξοικονομώ-αυτονομώ


Recommended Posts

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Πριν από περίπου 1 χρόνο είχα εκδόσει 2 ΠΕΑ για το περσινό Εξ/μω, δυστυχώς κανένα από τα 2 δεν είχε την τύχη να υπαχθεί στο πρόγραμμα. Φέτος τις δύο αυτές υποθέσεις έχει αναλάβει άλλος συνάδελφος ο οποίος μου ζήτησε να προβώ σε ανάκληση των 2 ΠΕΑ προκειμένου να εκδόσει αυτός καινούργια.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το παραπάνω έχει λογική, γιατί είχα την εντύπωση ότι ειδικά για το ΕΚΟ και εφόσον το ΠΕΑ είναι τόσο πρόσφατο τότε χρειάζεται προσάρτημα και όχι ανάκληση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Άκη και εγω αν ήμουν στη θέση του συναδέλφου, θα σου ζήταγα την ανάκληση των ΠΕΑ, γιατί κανένας μας δεν εμπιστεύεται τις γνώσεις του άλλου, που κάθε ένας μας έχει πάνω στις θεωρήσεις και τις παραδοχές που κάνει ο ΚΕΝΑΚ. Άλλωστε η ανάκληση των ΠΕΑ γι' αυτές τις περιπτώσεις (και ειδικά για το ΕΚΟ) δεν επιφέρουν τις κυρώσεις του 5%

Αν όμως αφορά τροποποιήσεις σεναρίων στα υπάρχοντα ΠΕΑ και με την προϋπόθεση οτι ο όποιος συνάδελφος δεν αμφισβητεί όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του, τότε ναι χρειάζεται μόνο προσάρτημα.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα αν ο συν/φος θέλει να κινηθεί έτσι, απλά έχω την αίσθηση ότι θα φάμε άκυρο από την υπηρεσία και ότι η απάντηση θα ειναι του στυλ "...ανεβάστε προσάρτημα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη, ενδεχομένως να φάει άκυρο ο συνάδελφος, οπότε άστο να το κρίνει η υπηρεσία.

Η υπηρεσία είτε το αποδεχθεί είτε όχι, εσυ δεν θα υποστείς καμία κύρωση, τουλάχιστον αυτό προβλέπετε σχετικά με τις ανακλήσεις των ΠΕΑ για τα ΕΚΟ, αλλά και σε άλλες ειδικές περιπτώσεις εκτός ΕΚΟ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει αίτημα ανάκλησης με ΥΔ (θεωρημένη για γνήσιο) του ιδιοκτήτη/των  για αλλαγή μηχανικού και ένταξη στο εξοικονομώ 

Γίνεται δεκτή η ανάκληση με τη συγκεκριμένη αιτιολογία 

(Δεν λαμβάνεται υπόψη στο ποσοστο ανακλήσεων )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@akis73προσάρτημα κάνει μόνο ο επιθεωρητής που εξέδωσε το ΠΕΑ, κανείς άλλος.

Προφανώς, ο πελάτης θέλει να συνεχίσει με τον άλλο συνάδελφο, οπότε είναι καλό να προχωρήσεις στο αίτημα ανάκλησης κ' θα γίνει αποδεκτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα , πελάτης μου αγόρασε μια κατοικία πριν 2 χρόνια . Έγινε Π.Ε.Α. από συνάδελφο και προφανώς στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη . Τώρα ο πελάτης μου θέλει να κάνουμε αίτηση για το εξοικονομώ . Θα κάνει αίτηση για ανάκληση ο συνάδελφος που είχε εκδώσει το Π.Ε.Α. και θα προσκομίσουμε ΥΔ του πελάτη μου και το Ε9 . Το ερώτημα είναι , ο συνάδελφος στην ανάκληση πρέπει αν γράψει ακριβώς τι θα τροποποιηθεί στο Π.Ε.Α. ; εγώ θα ακολουθήσω το ίδιο xml  ή μπορώ να το τροποποιήσω;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζεται.
Εσύ, θα ξεκινήσεις την επιθεώρηση εξ' αρχής, δε δεσμεύεσαι από το xml του συναδέλφου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gsaraf said:

Όχι, δε χρειάζεται.
Εσύ, θα ξεκινήσεις την επιθεώρηση εξ' αρχής, δε δεσμεύεσαι από το xml του συναδέλφου.

Ευχαριστώ πολύ ! Ο συνάδελφος απλά θα γράψει στο αίτημα ανάκλησης ότι θα βγεί καινούριο ΠΕΑ για εξοικονομω με άλλο ενεργειακο επιθεωρητή . Και το ιδιο γραφω στην ΥΔ του πελάτη μου . Σωστα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.