Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση υφιστάμενων ΠΕΑ για εξοικονομώ-αυτονομώ


Recommended Posts

On 19/1/2022 at 10:53 ΠΜ, gsaraf said:

Όχι, δε χρειάζεται.
Εσύ, θα ξεκινήσεις την επιθεώρηση εξ' αρχής, δε δεσμεύεσαι από το xml του συναδέλφου.

Τελικά έγινε δεκτή η ανάκληση . Τώρα εγώ ξεκινάω καινούργια επιθεώρηση εξ αρχής παίρνοντας στοιχεία από άλλη επιθεώρηση; ή κάτι πρέπει να κάνει ακόμα ο συνάδελφος στο δικό του σύστημα ;

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, George9555 said:

Τελικά έγινε δεκτή η ανάκληση . Τώρα εγώ ξεκινάω καινούργια επιθεώρηση εξ αρχής παίρνοντας στοιχεία από άλλη επιθεώρηση; ή κάτι πρέπει να κάνει ακόμα ο συνάδελφος στο δικό του σύστημα ;

Καλημερα, ξεκινας εκ νεου την επιθεωρηση σου με τα δικα σου δεδομενα και εκδιδεις το νεο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

και στέλνεις email όταν βγαλεις το νέο ΠΕΑ στο building cert με τα στοιχεία του νέου ΠΕΑ και τα στοιχεία του ΠΕΑ που έχει ανακληθεί για να τα συσχετίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που προκύπτει ???…. Εμένα σε  2 ανακλήσεις που έχω αναλάβει και σε έναν φίλο συνάδελφο που του έκαναν ανάκληση δεν τους έχουν ενημερώσει για κάτι αντίστοιχο …..

Μηπως υπάρχει κάποια παλαιότερη ανακοίνωση που μου διέφυγε ???….

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, geomast84 said:

και στέλνεις email όταν βγαλεις το νέο ΠΕΑ στο building cert κάνουν αντιπαράθεση με τα στοιχεία του νέου ΠΕΑ και τα στοιχεία του ΠΕΑ που έχει ανακληθεί για να τα συσχετίσουν...

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dib said:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτή η αντιπαράθεση, δεδομένου ότι δε συσχετίζονται σε κάποιο σημείο της διαδικασίας ανάκλησης οι Αρ. Πρωτ. των 2 ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουν κάποιο στοιχείο πχ Κτηματολόγιο ή ιδιοκτήτη κτλ και να τα συγκρίνουν μετά ή το πιο πιθανό να το λένε για να μας «ψαρώνουν» και να προσέχουμε ….

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή μου δημιουργήθηκε η απορία, διότι μου έκαναν δεκτή μια ανάκληση σε ΠΕΑ που έχω κάνει για ενοικίαση πριν 3 χρόνια και ο πελάτης ήθελε να μπει εξοικονομώ τώρα με άλλον επιθεωρητή. Όταν έγινε δεκτό το αίτημα και μπήκα στις ανακλήσεις είδα οτι μου έχει την επιλογή "αντικατάσταση με νέο ΠΕΑ"  και έτσι μου δημιουργήθηκε η απορία αφού για τον λόγο που ανακλήθηκε δεν μπορώ να το αντικαταστήσω (θα έπρεπε να κάνω προσάρτημα). Τους πήρα τηλέφωνο και ρώτησα αν είναι κάποια διαδικασία που πρέπει να γίνει από μεριάς μου. Μου είπαν επειδή δεν θα κάνω εγώ το νέο ΠΕΑ, θα πρέπει να ενημερώσω τον νέο ενεργειακό επιθεωρητή , όταν βγάλει το ΠΕΑ να τους στείλει email και να τους ενημερώσει οτι με αυτό το ΠΕΑ αντικαθίστανται το παλιό δικό μου, έτσι ώστε να γίνει συσχετισμός. Δεν ρώτησα γιατί ή το πώς ή αν το λέει κάπου η νομοθεσία αλλά μου φάνηκε λογικό από τη μεριά του ΥΠΕΝ να θέλει να ξέρει ποιο ΠΕΑ αντικατέστησε ποιο ή αν τελικά όντως αντικαταστάθηκε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.