Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος ανέγερσης μικρού βιομηχανικού κτηρίου 50τμ.


TheodosisK

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

 

θέλω να μπω στο πρόγραμμα νέων αγροτών και να αγοράσω ένα κομμάτι γης και να στήσω μία μικρή μεταποιητική μονάδα 50τμ. Επειδή όμως μέχρι στιγμής με τα δύο γραφεία που μίλησα μου μιλάνε για 100+ χιλιάδες ευρώ για να στηθεί ένα τέτοιο μαγαζάκι και μου φαίνονται εξωπραγματικά τα ποσά έκατσα και έψαξα μόνο και βρήκα μεταχειρισμένο σκελετό 50τμ. 4000 ευρώ, ηλεκτρολογικά και υδραυλικά θα τα κάνω μόνος καθώς δεν είναι και τίποτα τρομερό πέντε πρίζες, δύο βρύσες και μία αποχέτευση (έχω κάνει πολλές τέτοιες δουλειές οπότε παλιά μου τέχνη κόσκινο). Το μόνο που δεν ξέρω ακόμα αλλά χρειάζεται είναι για ένα μαγαζάκι 50 τετραγωνικά χωρίς βαρύ εξοπλισμό και τρελά πράγματα (μιλάμε για παραγωγή 2 φορές το χρόνο από 3-4 τόνους δεν θα γίνεται τίποτα τρομερό εκεί μέσα).

 

1. πόσο είναι το κόστος θεμελίωσης για ένα τέτοιο κτίριο (μεταλλικό με απλό πάνελ πλαγιοκάλυψης ύψους 5μ)

2. πόσα κυβικά μπετό χρειάζεται και πόσα σίδερα;

3. άδειες οικοδομής, μελέτη-επίβλεψη κτλ κτλ που μπορεί να μου διαφεύγουν; (online διάβασα για περίπου 115Eur/τμ., ισχύει;)

 

Σε γενικότερες γραμμές το κεφάλαιο θα είναι 30.000, υπάρχει περίπτωση να γίνεται αυτό που έχω στο μυαλό μου ή μήπως να συζητούσα για κανένα 30τμ μπας και είναι πιο εφικτό;

 

Όποια πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα εκτιμηθεί πολύ γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και κακά τα ψέματα παίζουμε τα τελευταία μας χαρτιά με αυτό το εγχείρημα, αμα μπορέσω να ακουμπήσω τα λεφτά στα πιο σωστά σημειά καλό θα ήταν, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Θεοδόσης. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ενταχθείς στο πρόγραμμα, θα πρέπει να έχεις τιμολόγια για την ολοκλήρωση των εργασιών.

Επιπλέον η μεταποιητική μονάδα θέλει αδειοδότηση. Για να υπάρχει αδειοδότηση, θα πρέπει να βγει άδεια. 

Ο κάθε χώρος έχει τις ιδιαιτερότητες του, θέλει στατική μελέτη.

Απευθυνσου σε κάποιο άλλο γραφείο, γιατί αυτά που λες είναι πολύ μπακαλίστικα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία στην επένδυσή σου! Αν θες μας λες και τι θα παράγεις.

Πριν σχολιάσουμε το αν τα 100 είναι πολλά ή λίγα, εάν υπάρχει η δυνατότητα να καλυφθούν μέσω επιδότησης, μπορεί τα δικά σου τα 30 να σε φτάνουν. Η αγορά συνήθως ζητάει λεφτά που ο μέσος πελάτης τα έχει ή μπορεί κάπως να τα αποκτήσει.

Καλή η ιδέα των μεταχειρισμένων υλικών, αλλά θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι μηχανικοί σου ότι αυτά που βρήκες είναι καλής ποιότητας και γενικώς να συμφωνήσουν να κάνουν δουλειά χωρίς την εργοστασιακή πιστοποίηση των υλικών. Μη γνωρίζοντας την ιστορία τους δε μπορούμε να τα εμπιστευτούμε, ούτε για την αρχική ποιότητα, ούτε για το αν έχουν ταλαιπωρηθεί από σεισμούς, φορτία, χτυπήματα, αν έχουν κρυφές σκουριές σε επίμαχα σημεία, αν έχουν κοπεί, τρυπηθεί, κολληθεί λάθος κλπ. Άρα μήπως δεν είναι και τόσο καλή η ιδέα; Πόσα εξ άλλου νομίζεις ότι θα γλιτώσεις;

Για τα επιμέρους ερωτήματα, δες στις αναλυτικές προσφορές με τα 100 χιλιάρικα, πόσα προορίζονται για την άδεια, πόσα για τα σίδερα και πόσα για τη θεμελίωση. Μήπως μέσα σ' αυτά έχουν βάλει και τυχόν άδειες λειτουργίας;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2020 at 12:35 PM, Bill22 said:

Αν θέλεις να ενταχθείς στο πρόγραμμα, θα πρέπει να έχεις τιμολόγια για την ολοκλήρωση των εργασιών.

Επιπλέον η μεταποιητική μονάδα θέλει αδειοδότηση. Για να υπάρχει αδειοδότηση, θα πρέπει να βγει άδεια. 

Ο κάθε χώρος έχει τις ιδιαιτερότητες του, θέλει στατική μελέτη.

Απευθυνσου σε κάποιο άλλο γραφείο, γιατί αυτά που λες είναι πολύ μπακαλίστικα. 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Πρώτων η μεταποιητική μονάδα κάτω των 10Kw δεν θέλει αδειοδότηση αν είναι για αγρότη. Ονομάζεται επαγγελματικό εργαστήριο και οι διαδικασίες είναι πολύ εύκολες. Έχω στήσει HACCP, τεχνική έκθεση και έχω πάρει κωδικό για εργοστάσιο θαλασσινών οπότε δεν έχω απορίες ή ανησυχίες για το πως θα βγει η άδεια ούτε χρειάζομαι κάποιο μπούσουλα στις υπηρεσίες. Τα τελευταία 10 χρόνια μου έχουνε φάει τη ψυχή μπρος πίσω έλεγχοι και τροποποιητικές των κανονισμών.

Σίγουρα θα ψάξω και άλλα γραφεία γιατί είμαι χρόνια στην αγορά και καταλαβαίνω πότε κάνει κάποιος προσφορά και πότε προσπαθεί να σε πιάσει κορόιδο.

On 11/10/2020 at 12:36 PM, georgios_m said:

Καλημέρα και καλή επιτυχία στην επένδυσή σου! Αν θες μας λες και τι θα παράγεις.

Πριν σχολιάσουμε το αν τα 100 είναι πολλά ή λίγα, εάν υπάρχει η δυνατότητα να καλυφθούν μέσω επιδότησης, μπορεί τα δικά σου τα 30 να σε φτάνουν. Η αγορά συνήθως ζητάει λεφτά που ο μέσος πελάτης τα έχει ή μπορεί κάπως να τα αποκτήσει.

Καλή η ιδέα των μεταχειρισμένων υλικών, αλλά θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι μηχανικοί σου ότι αυτά που βρήκες είναι καλής ποιότητας και γενικώς να συμφωνήσουν να κάνουν δουλειά χωρίς την εργοστασιακή πιστοποίηση των υλικών. Μη γνωρίζοντας την ιστορία τους δε μπορούμε να τα εμπιστευτούμε, ούτε για την αρχική ποιότητα, ούτε για το αν έχουν ταλαιπωρηθεί από σεισμούς, φορτία, χτυπήματα, αν έχουν κρυφές σκουριές σε επίμαχα σημεία, αν έχουν κοπεί, τρυπηθεί, κολληθεί λάθος κλπ. Άρα μήπως δεν είναι και τόσο καλή η ιδέα; Πόσα εξ άλλου νομίζεις ότι θα γλιτώσεις;

Για τα επιμέρους ερωτήματα, δες στις αναλυτικές προσφορές με τα 100 χιλιάρικα, πόσα προορίζονται για την άδεια, πόσα για τα σίδερα και πόσα για τη θεμελίωση. Μήπως μέσα σ' αυτά έχουν βάλει και τυχόν άδειες λειτουργίας;

Καλησπέρα, η αλήθεια είναι δεν το σκέφτηκα για τα σίδερα ότι υπάρχει και θέμα σεισμών κτλ κτλ. Θα ζητάω και πιστοποιητικό για τη κατάσταση, αν δεν το προσφέρουν δεν θα δίνω σημασία, γιατί αν δεν μπορεί κάποιος να εγγυηθεί για αυτό που πουλάει καλύτερα να πάρω καινούργια να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο και στη θέση του, όχι με καμία οροφή κολάρο.

 

Έχω ζητήσει προσφορές αναλυτικές αλλά κωλυσιεργούν στο να τις στείλουν. Θα προσπαθήσω να ζητήσω και από άλλα γραφεία απλά λόγο COVID αποφεύγω συχνά ραντεβού κτλ κτλ και μέσω τηλεφώνου είναι δύσκολο να δώσεις στον άλλον να καταλάβει τι θέλει.

 

Έκατσα και έκανα ένα σχέδιο στο SketchUp για να το στέλνω και αυτό ώστε να παίρνει μία ιδέα ο άλλος τι θέλω και να βγάζει ένα κοστολόγιο.

 

Και πάλι ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!

 

Όταν μάθω περισσότερα θα σας ενημερώσω :)

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου η εύρεση αξιόπιστου επαγγελματία. Το ζήτημα είναι ότι από ‘κει πρέπει να ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο είναι όταν τον θέλουμε και αξιόπιστο αλλά τον θέλουμε και φτηνό..

τηρουμένων των αναλογιών, με τριάντα χιλιάδες τι σπίτι θα μπορούσες να πάρεις; γιατί μια βιομηχανική μονάδα να θεωρείται φτηνότερη;

ακόμα κι αν υπάρχουν τρόποι να γίνει φτηνοδουλειά, ή να του αναθέσεις την εργολαβία μέχρι ένα σημείο μόνο και μετά να συνεχίσεις μόνος σου, ο μηχανικός μπορεί και λόγω πολιτικής να μη δεχτεί να την αναλάβει. δηλαδή αν δε βγει με κάποιο τρόπο στρογγυλό κατοστάρικο να μη σου βγάλει ούτε την άδεια, ακόμα και με παραπάνω από 115 ευρώ το μέτρο. να σου πει, όπως θα βάζεις τις πρίζες και την αποχέτευση, βγάλε και την άδεια μόνος σου.. χωρίς παρεξήγηση αυτά, απλά για να ξέρεις πώς τα εκλαμβάνει και η άλλη πλευρά..

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, georgios_m said:

Το δύσκολο είναι όταν τον θέλουμε και αξιόπιστο αλλά τον θέλουμε και φτηνό..

τηρουμένων των αναλογιών, με τριάντα χιλιάδες τι σπίτι θα μπορούσες να πάρεις; γιατί μια βιομηχανική μονάδα να θεωρείται φτηνότερη;

ακόμα κι αν υπάρχουν τρόποι να γίνει φτηνοδουλειά, ή να του αναθέσεις την εργολαβία μέχρι ένα σημείο μόνο και μετά να συνεχίσεις μόνος σου, ο μηχανικός μπορεί και λόγω πολιτικής να μη δεχτεί να την αναλάβει. δηλαδή αν δε βγει με κάποιο τρόπο στρογγυλό κατοστάρικο να μη σου βγάλει ούτε την άδεια, ακόμα και με παραπάνω από 115 ευρώ το μέτρο. να σου πει, όπως θα βάζεις τις πρίζες και την αποχέτευση, βγάλε και την άδεια μόνος σου.. χωρίς παρεξήγηση αυτά, απλά για να ξέρεις πώς τα εκλαμβάνει και η άλλη πλευρά..

Λογικό μου ακούγεται και δεν το παρεξηγώ, απλά έχω τη τάση να λέω την αλήθεια στον άλλον και να ελπίζω στο να τη σεβαστεί ή όχι. Δηλαδή, μίλησα σήμερα με ένα γραφείο καινούργιο, τους είπα ότι δεν περισσεύουν λεφτά ούτε για ένα μπουκάλι νερό στο συνεργείο και ότι χρειάζομαι βοήθεια με όσα δεν ξέρω και όσα μπορώ να κάνω μόνος μία επιβεβαίωση ότι δεν θα πέσει τίποτα στο κεφάλι μου.
Το δέχθηκαν σαν πρόταση και ευαισθητοποιήθηκαν να βοηθήσουν όσο μπορούν για να βγει το όλο σχέδιο. Φυσικά από τα λόγια στη πραγματικότητα θα φανούν όλα, αλλά και στη τελική για τη κάτοψη του εργοστασίου μου ζητούσαν ένα χιλιάρικο πριν 8 χρόνια, έκατσα την έκανα στο AutoCad μόνος μου (το έχω σαν χόμπι) τους το έστειλα και με ένα 50άρικο και μία επίσκεψη στις εγκαταστάσεις για επιβεβαίωση μου το υπέγραψαν.

 

Σέβομαι τους επαγγελματίες αλλά αυτή η κατάσταση του "αφού θέλεις DIY πάρε βγάλε και την άδεια μόνος" θα πρέπει να κόψει κάποια στιγμή στη χώρα μας. Δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε όρεξη να ασχολούμαι με αυτά... Λεφτά δεν έχω και αναγκάζομαι. Και πάλι με όλο το σεβασμό προς τους επαγγελματίες αυτούς αλλά επειδή ξέρω πως είναι να είσαι φτωχός και να μετράς τα δίλεπτα για να πάρεις ένα κιλό φακή να φας, όσα χρόνια είμαι έμπορας ποτέ δεν πούλησα εξυπνάδες για τις τσέπες των πελατών μου, ούτε έκανα διακρίσεις στις γεμάτες με τις άδειες. Το πρόβλημα είναι ότι περιμένω της ίδια αντιμετώπιση από τους υπόλοιπους.

 

Αυτά, μου φαίνεται ότι θα βγει ένας μικρός γολγοθάς μπροστά μου στο να στήσω αυτό το μαγαζάκι αλλά στη τελική όποιος έχει θέληση τα καταφέρνει. Αξιόπιστος, ταχύς και φθηνός είναι σπάνιο να βρεις αλλά όταν συναντήσεις τέτοια γραφεία-μάστορες-τεχνικούς-εργολάβους τους κρατάς για μια ζωή. Μέχρις στιγμής και μετά από δεκάδες επαγγελματίες που συνεργάστηκα έχω πετύχει 3 (Ένα με σιδηροκατασκευές-έναν ψυκτικό-έναν λογιστή[τέταρτος στα 10 χρόνια της επιχείρησης]).

 

Ελπίζω να μην ακούγομαι κυνικός, ειλικρινά. Απλά αγχωμένος είμαι :)

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TheodosisK said:

στη τελική για τη κάτοψη του εργοστασίου μου ζητούσαν ένα χιλιάρικο πριν 8 χρόνια, έκατσα την έκανα στο AutoCad μόνος μου (το έχω σαν χόμπι) τους το έστειλα και με ένα 50άρικο και μία επίσκεψη στις εγκαταστάσεις για επιβεβαίωση μου το υπέγραψαν.

σοβαρό επαγγελματία βρήκες

 

Link to comment
Share on other sites

αφού είχες αυτούς τους καλούς ανθρώπους που στο παρελθόν σε εξυπηρέτησαν, γιατί πήγες να πάρεις προσφορές και από αλλού και τους άφησες αυτούς τελευταίους;

για να εκλείψει η κατάσταση αυτή που λες, θα πρέπει και μεις οι μηχανικοί να βρούμε ένα πρόσθετο εισόδημα για να ζούμε, ώστε η υπογραφή των οικοδομικών αδειών να μετατραπεί σε ζήτημα καλής θέλησης, ανεξάρτητο από την επιβίωσή μας. δυστυχώς πάμε προς την αντίθετη κατεύθυνση, δηλαδή να διεκδικούμε ακόμα και το μεροκάματο που θες να εξοικονομήσεις βάζοντας μόνος σου πρίζες και σωληνώσεις. μάλιστα από εμάς υπάρχει και ο χρόνος αλλά και η όρεξη.

όσον αφορά τους μηχανικούς που βρήκες, αυτό που θα προσέξεις είναι το πώς θα σου εγγυηθούν ότι τα τριάντα χιλιάρικα θα φτάσουν για τα πάντα. εάν δεν πρόκειται να τα πάρουν όλα αυτοί, μπορεί να νοιαστούν μέχρι να βγει μια άδεια και μετά να σε αφήσουν να ψάχνεις μόνος σου για σιδεράδες και μπετατζήδες. και τσούκου τσούκου να φτάσεις και πάλι στα εκατό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν μπορώ (σχετικά ετεροχρονισμένα) να κάνω μερικές  γενικές παρατηρήσεις θα έλεγα :

- Το ποσό των 30.000 για μια μεταλλική κατασκευή των 50 τ.μ. είναι εφικτό ( με μελέτες εργασίες υλικά κλπ). Χρειάζεται μια διευκρίνηση αν το ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται.

- Το να χρησιμοποιηθεί μεταχειρισμένος μεταλλικός σκελετός (συμπεριλαμβάνει και τα πάνελ προφής πλαγιοκάλυψης?) δεν είναι απαραίτητα επίφοβο. Εκείνο που χρειάζεται απαραίτητα είναι ο μηχανικός που θα κάνει τη στατική μελέτη να ελέγξει/επιθεωρήσει τα μεταλλικά υποστυλώματα, δοκους, τεγίδες, μηκίδες, κομβοελάσματα κλπ. και να τα εγκρίνει - ώστε να τα περιλάβει στην μελέτη.Με βάση αυτά εξάλλου θα υπολογίσει και τη υποδομή από μπετόν.Τυχόν υλικά που θα λείπουν μπορουν χωρις ιδιαίτερη δυσκολία να παραγγελθουν και να τοποθετηθούν.

Τα παραπάνω προυποθέτουν καλή διάθεση και συνεργασία με τους κατάλληλους συνεργάτες (μηχανικούς αλλα και  κάποιους τεχνίτες).

Θεωρώ πάντως ότι το ποσό που αναφέρεται είναι εφικτό (μπορώ να υποθέσω ότι το ύψος της κατασκευής  θα είναι εως 5 - 6 μέτρα).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.