Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτροδότηση σε εκτός σχεδίου


Kloss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα την γνώμη (ή εμπειρία αν έχει τύχει σε κάποιο) στη περίπτωση μου.

Έχω ένα κτήμα εκτός σχεδίου στο οποίο έχω ένα container που το χρησιμοποιώ σαν αποθήκη ( δεν χρειάζεται αδεια). Στη περίφραξη υπάρχει κολώνα της ΔΕΗ όπου συνδέεται ένα   Φ/Β πάρκο το οποίο είναι ακριβώς δίπλα σε μένα.

Η ερώτηση μου είναι μπορώ να κάνω σύνδεση με τη ΔΕΗ για παροχή ρεύματος στο κτήμα μου μιας και υπάρχει η κολώνα εκει?

Με το τμήμα διανομής της ΔΕΗ που μίλησα δεν έχω βγάλει άκρη.

Αξίζει να πάω σε μηχανικό για τα υπόλοιπα ή δεν υπάρχει ελπίδα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Kloss said:

Έχω ένα κτήμα εκτός σχεδίου στο οποίο έχω ένα container που το χρησιμοποιώ σαν αποθήκη ( δεν χρειάζεται αδεια).

Αν το container είναι στο έδαφος είναι αυθαίρετη κατασκευή.

Στα υπόλοιπα , η ρευματοδότηση προυποθέτει νόμιμο κτίσμα ή τακτοποιημένο αυθαίρετο.

Δεν έχεις τίποτα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, avgoust said:

Αν το container είναι στο έδαφος είναι αυθαίρετη κατασκευή.

Στα υπόλοιπα , η ρευματοδότηση προυποθέτει νόμιμο κτίσμα ή τακτοποιημένο αυθαίρετο.

Δεν έχεις τίποτα από τα δύο.

Μιλάς με σιγουριά ή έτσι?γιατί είσαι ο πρώτος που μου λέει ότι το container στο έδαφος είναι αυθαίρετη κατασκευή. Ενα αντικείμενο που σήμερα το έχεις στο σημείο α και αύριο το πας στο σημείο β πως γίνεται να είναι αυθαίρετο?

Τεσπά ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δεν ηλεκτροδοτεί "αντικείμενα που σήμερα το έχεις στο σημείο α και αύριο το πας στο σημείο β".

Ηλεκτροδοτεί μόνιμα, ακίνητα αντικείμενα. Πρέπει λοιπόν το container να ακινητοποιηθεί - πακτωθεί στο έδαφος.

Για να γίνει αυτό, απαιτείται οικοδομική άδεια ή τακτοποίηση αυθαιρέτου (αν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Kloss said:

Μιλάς με σιγουριά ή έτσι?γιατί είσαι ο πρώτος που μου λέει ότι το container στο έδαφος είναι αυθαίρετη κατασκευή.

Οι άλλοι που σου είπαν το αντίθετο, ήταν μηχανικοί? Και αφού όπως λες γίνεται η ηλεκτροδοτηση γιατί απευθύνεσαι σε φόρουμ μηχανικών.

 

Να μην μακρηγορούμε, οι συνάδελφοι σας κατατόπησαν για την νόμιμη διαδικασία 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Bill22 said:

Οι άλλοι που σου είπαν το αντίθετο, ήταν μηχανικοί? Και αφού όπως λες γίνεται η ηλεκτροδοτηση γιατί απευθύνεσαι σε φόρουμ μηχανικών.

 

Να μην μακρηγορούμε, οι συνάδελφοι σας κατατόπησαν για την νόμιμη διαδικασία 

Καταρχήν δεν είπα ότι γίνεται ηλεκτροδότηση

Δεύτερον ρώτησα αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ( για αυτό απευθύνομαι σε φόρουμ μηχανικών)

Διαβάζουμε από την αρχή κ μετά απαντάμε. Επίσης αν θεωρείτε κουτή την ανάρτηση δεν χρειάζεται να απαντάτε ούτε να υπερασπίζεστε τους συναδέλφους σας με "επιθετικό" τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.