Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, getsakna said:

Αναφέρει κάπου ο οδηγός ότι ο Β' επιθεωρητής πρέπει να αναφέρει το εμβαδόν προσαυξημένο κατά το πάχος της θερμομόνωσης? Αν ναι, όπως μου το υποδείξει κάποιος συνάδελφος..

Το διάβασα στην προηγούμενη σελίδα 28 Σεπτεμβρίου - αναφέρεται στην σελ. 7 της εγκυκλίου/2020 με ΑΔΑ : ΨΛ424653Π8-Ρ77

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, gab pet said:

Το διάβασα στην προηγούμενη σελίδα 28 Σεπτεμβρίου - αναφέρεται στην σελ. 7 της εγκυκλίου/2020 με ΑΔΑ : ΨΛ424653Π8-Ρ77

Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Επομένως όλοι πρέπει να εφαρμόζουμε την παράμετρο αυτή και να αλλάζουμε το εμβαδόν του ΠΕΑ στην β' επιθεώρηση ή για το Εξοικονομώ δεν ισχύει διότι αλλάζουν και άλλα (κτίριο αναφοράς, κλπ) με την αλλαγή αυτή? 

Υπάρχει κάποιος που ολοκλήρωσε το β' πέα να μας ενημερώσει?

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, gab pet said:

Έχεις δίκιο η επιφάνεια είναι 95,00τμ σε Ε9 και συμβόλαιο και 108,00τμ σε λογαριασμό ΔΕΗ για αυτό ζητάνε και την βεβαίωση της ΔΕΗ

Βεβαίωση ΔΕΗ τι ακριβώς ζητάνε και απο ποιόν? (στη ΔΕΗ μπορεί να είναι δηλωμένη αποθηκη κλπ)

Το πρώτο ΠΕΑ πόσα τμ είναι? 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, katrmp said:

Βεβαίωση ΔΕΗ τι ακριβώς ζητάνε και απο ποιόν? (στη ΔΕΗ μπορεί να είναι δηλωμένη αποθηκη κλπ)

Το πρώτο ΠΕΑ πόσα τμ είναι? 

Στο Α΄ΠΕΑ η επιφάνεια είναι 95.00 - τόσο είναι και στην άδεια και στην πραγματικότητα - όμως στην ΔΕΗ έχει δηλώσει τα μικτά τετραγωνικά που είναι 108,00 και για αυτό έγινε το μπέρδεμα σε εμενα . 

Μου ζητάνε ως παρατήρηση βεβαίωση από ΔΕΔΗΕ, αυτό σε συνέχεια με την τεχνική έκθεση του Α επιθεωρητη για τα τετραγωνικά που δήλωσε στο πληροφοριακο συστημα

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, katrmp said:

Βεβαίωση ΔΕΗ τι ακριβώς ζητάνε και απο ποιόν? (στη ΔΕΗ μπορεί να είναι δηλωμένη αποθηκη κλπ)

Το πρώτο ΠΕΑ πόσα τμ είναι? 

 

6 λεπτά πριν, gab pet said:

Στο Α΄ΠΕΑ η επιφάνεια είναι 95.00 - τόσο είναι και στην άδεια και στην πραγματικότητα - όμως στην ΔΕΗ έχει δηλώσει τα μικτά τετραγωνικά που είναι 108,00 και για αυτό έγινε το μπέρδεμα σε εμενα . 

Μου ζητάνε ως παρατήρηση βεβαίωση από ΔΕΔΗΕ, αυτό σε συνέχεια με την τεχνική έκθεση του Α επιθεωρητη για τα τετραγωνικά που δήλωσε στο πληροφοριακο συστημα

 

 

49 λεπτά πριν, gab pet said:

Επίσης ξέρει κανείς γιατί μου ζητάει βεβαίωση ΔΕΔΔΗΕ και τι είναι αυτη η βεβαίωση;

Πρώτο εδάφιο παρ.7.3 Οδηγού (σελ. 79) :

"Αναλυτικά τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη διαδικασία ολοκλήρωσης παρουσιάζονται στο Παράρτημα Χ. Επισημαίνεται ότι στα ανωτέρω δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται φωτογραφική τεκμηρίωση των εργασιών, καθώς και βεβαίωση του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη)....."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α είναι για το αυτονομώ.

Δεν σου ζητάνε καμία βεβαίωση ΔΕΗ για τα τμ. Σου ζητάνε αυτο που προέβλεπε ο οδηγός για όλους, την εν ισχύ ΥΔΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gab pet said:

Καλημέρα, μετά από διάστημα 2μηνών περίπου μου ήρθε αρνητική απάντηση σε έλεγχο δικαιολογητικών. Μεταξύ των άλλων μου ζητάνε να αναρτήσω : αιτιολογική έκθεση Α' επιθεωρητή, που να τεκμηριώνεται η επιφάνεια των κύριων χώρων που έχω δηλώσει στο πληροφοριακό σύστημα.

Το λάθος που έγινε είναι ότι στο Β΄ΠΕΑ ο επιθεωρητής δεν έλαβε υπόψη το πάχος της θερμομόνωσης και δεν αύξησε το αρχικό εμβαδό του διαμερίσματος.

Τι προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση;

Στις "Οδηγίες για την πληρότητα των αιτήσεων που υποβάλλονται προς τελική εκταμίευση για το πρόγραμμα “ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΙΙ”", ζητάνε ανάρτηση αιτιολογικής έκθεσης του ενεργειακού επιθεωρητή του Β΄ ΠΕΑ, με σφραγίδα και υπογραφή μηχανικού, όπου υπάρχει απόκλιση μεταξύ δηλωθέντων στο πληροφοριακό σύστημα κύριων χώρων και επιφάνειας κυρίων χώρων της Οικ. Άδειας. Κατ΄επέκταση και όπου δεν μπορούν να διασταυρώσουν τη επιφάνεια από την οικοδομική άδεια (συνήθως για διαμερίσματα). 

Από ότι φαίνεται το ίδιο εφαρμόζουν και στο "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι σε πολλές αιτήσεις - ιδιαίτερα σε παλαιές άδειες με ασαφή διεύθυνση - στον έλεγχο δικαιολογητικών ζητάνε ταυτοποίηση διεύθυνσης ακινήτου με αρ. Οικ. Άδειας μέσω βεβαίωσης από ΟΤΑ.

Σε πολλές από αυτές για τις ανάγκες του προγράμματος έχει υποβληθεί και ΕΕΔΜΚ, στην οποία αναγράφεται η διεύθυνση ακινήτου και ταυτόχρονα γίνεται και η σύνδεση - συσχέτισή της με την Οικοδομική Άδεια του ακινήτου.

Η ΕΕΔΜΚ είναι δημόσιο έγγραφο, πιστεύω ότι είναι αρκετή για την ταυτοποίηση και σ'αυτές τις περιπτώσεις θα μπορούσε να αποφευχθεί η χρονοβόρα και γραφειοκρατική διαδικασία της βεβαίωσης από ΟΤΑ.

Έχω στείλει e-mail στο support και περιμένω απάντηση.

Μήπως να στείλουν και άλλοι, μπας και το πάρουν υπόψη τους;

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Εχθές κιόλας έστειλα για κάτι αντίστοιχο με 4495, μία αυστηρή επιστολή να προχωρήσουν την υπόθεση χωρίς έγγραφο από ΟΤΑ, υπονοώντας μη τους πάρει και τους σηκώσει. Αναμένω να δω αποτελέσματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.