Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα... Ένας πελάτης, ενώ έχει το διαμέρισμα που θέλουμε να βάλουμε ως κύρια και μοναδική κατοικία, με πλήρη κυριότητα, η ΔΕΗ είναι στο όνομα της πεθεράς του που έχει πεθάνει φυσικά εδώ και χρόνια. Το έμαθα μόλις σήμερα που του τη ζήτησα. Είναι χοντρό πρόβλημα αυτό απ'ό,τι καταλαβαίνω, ε; Δηλαδή θα μας πετάξει το σύστημα.... :( Είμαι να σκάσω! Προλαβαίνει αύριο να την αλλάξει; 

Edit: μου είπε όμως ότι το ΑΦΜ που γράφει πάνω είναι το δικό του.... (?) 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, και προς επιβεβαίωση του ότι δεν ελέγχεται το όνομα στην ΔΕΗ, απλά αν έχει αναγραφεί ως αριθμός στο Ε9, η σχετική αναφορά στις ε/α του προηγούμενου εξοικονομώ (δεν θεωρώ ότι έχει αλλάξει).

"Ερ.: O λογαριασμός ρεύματος της επιλέξιμης κατοικίας είναι σε άλλο όνομα από το όνομα του ωφελούμενου. Μπορεί να υποβληθεί αίτηση;

  Απ.:   Μπορεί, εφόσον ο αριθμός παροχής ρεύματος που  αφορά  την επιλέξιμη κατοικία  έχει δηλωθεί στο Ε9.  "

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ @iks, @georgegaleos ... Γιατί μου είχε μείνει στο μυαλό ότι υπήρχε θέμα με το όνομα στη ΔΕΗ; Ίσως από προηγούμενο κύκλο; 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Έχω ορισμένες περιπτώσεις του επόμενου ερωτήματος. 

Σε οροφοδιαμερίσματα στο Ε9 δηλώνουν όλα τα τετραγωνικά του ορόφου (σπίτι + κλιμακοστασιο). Και στο ταπ είναι δηλωμένα βάσει ορόφου. Επιπλέον η διάφορα είναι κάτω από τα 7 τμ)

Στο ενεργειακό, έχω εκδωσει μόνο τα τμ μας ενδιαφέρουν, δηλαδή του σπιτιού.

Και τώρα πάμε στο ζήτημα.

Τετραγωνικά άδειας βάζω τα μετρούμενα ή του ορόφου (δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κατόψεις λόγω των γνωστών προβλημάτων με τις πολεοδομίες).

Το Ε9 θα αφήσω τα παραπάνω ή να πω στον λογιστή να κάνει διόρθωση (ομώς θα ζητήσει κάτοψη ή βεβαίωση για την οποιαδήποτε αλλαγή)?

 

ΥΣΤ1.: Χθες έκανα το δοκιμαστικό και δεν χτύπησε πουθενά. 

ΥΣΤ2.: στο hepldesk δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Απλώς δεν γνώριζαν τη διαδικασία. 

 

 

 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Αν δεν υπάρχει αδεια, μονο τακτοποιηση τι βαζετε στο  κελια:

  1. Ετος εκδοσης αδειας
  2. Τετραγωνικα αδειας

Το helpdesk μου ειπαν οτι θα εβαζαν στο 1. ετος τακτοποιησης και στο 2. 0

Τι νομιζετε;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Bill22 said:

Έχω ορισμένες περιπτώσεις του επόμενου ερωτήματος. 

Σε οροφοδιαμερίσματα στο Ε9 δηλώνουν όλα τα τετραγωνικά του ορόφου (σπίτι + κλιμακοστασιο). Και στο ταπ είναι δηλωμένα βάσει ορόφου. Επιπλέον η διάφορα είναι κάτω από τα 7 τμ)

Στο ενεργειακό, έχω εκδωσει μόνο τα τμ μας ενδιαφέρουν, δηλαδή του σπιτιού.

Και τώρα πάμε στο ζήτημα.

Τετραγωνικά άδειας βάζω τα μετρούμενα ή του ορόφου (δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κατόψεις λόγω των γνωστών προβλημάτων με τις πολεοδομίες).

Το Ε9 θα αφήσω τα παραπάνω ή να πω στον λογιστή να κάνει διόρθωση (ομώς θα ζητήσει κάτοψη ή βεβαίωση για την οποιαδήποτε αλλαγή)?

 

ΥΣΤ1.: Χθες έκανα το δοκιμαστικό και δεν χτύπησε πουθενά. 

ΥΣΤ2.: στο hepldesk δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Απλώς δεν γνώριζαν τη διαδικασία. 

 

 

 

Εάν υπάρχει σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών, μπαίνουν μόνο τα καθαρά μέτρα του σπιτιού και όχι το κλιμακοστάσιο στα οροφοδιαμερίσματα. Παρομοίως και στο Ε9. Εάν δεν υπάρχει σύσταση, μπαίνει όλος ο όροφος

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dimpinak said:

Εάν υπάρχει σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών, μπαίνουν μόνο τα καθαρά μέτρα του σπιτιού και όχι το κλιμακοστάσιο στα οροφοδιαμερίσματα. Παρομοίως και στο Ε9. Εάν δεν υπάρχει σύσταση, μπαίνει όλος ο όροφος

Ναι αλλά στο Ε9 μπορούν να διαχωριστούν τα τμ του διαμερίσματος στους κύριους χώρους και τα τμ του κλιμακοστασίου στους βοηθητικούς χώρους. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα απόκλισης τμ ΠΕΑ-ωφέλιμη επιφάνεια με τμ Ε9-κύριοι χώροι. (περίπτωση χωρίς σύσταση) 

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά και μόνο στο Ε9 και πως δηλώνονται:

Αν δεν υπάρχει σύσταση 

"11. Σε περίπτωση δήλωσης κτισμάτων χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ή αυθαίρετων κτισμάτων, αναγράφεται η συνολική επιφάνεια αυτών ανά όροφο (δηλαδή προστίθενται και τα κλιμακοστάσια, οι εξωτερικοί τοίχοι, τα πλατύσκαλα κ.λπ.).

12. Σε οικοδομή χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, η είσοδος (το κτίσμα) σε πυλωτή (κλιμακοστάσιο, σκάλα), αναγράφεται ως κύριος ή βοηθητικός χώρος, σύμφωνα με την οικοδομική άδεια ή την πολεοδομική νομοθεσία. Το αυτό ισχύει και για την απόληξη κλιμακοστασίου."


[Σχετ. ΠΟΛ.1237/2014, ΙΙ. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΑΓΡΑΦΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΊΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ, παράγρ. 11 & 12]


 

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.