Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, nik said:

Αυτά είναι πολύ ύποπτα που συμβάινουν. Κάτι δεν κολλάει. Δεν μπορεί να γίνονται τόσο γρήγορα αιτήσεις. Μήπως κάτι παίζει με κάποιο software μαζικών αιτήσεων π.χ. ?

Ειτε αυτο που λες συνάδελφε και εμείς ειμαστε απ' εξω ή κάποιοι οργανισμοί (π.χ. τραπεζες, μεγαλα γραφεια, τριτοι ) έχουν μαζικά και με το κομμάτι καταχωρητες καμικάζι για να μη σκεφτω ακομη χειροτερα σεναρια που μου περνανε απο το μυαλο...

 

 

Παρατήρηση 2η

Βάλε ειδικότητα στο προφίλ σου. Δεν θα υπάρξει 3η

Didonis

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διορθώσουν την τεράστια μ@@@@κια να βάζεις όσο προυπολογισμο γουσταρεις στην αρχικη αιτηση και μετα να κανεις τα μισα...θα εξαντλούνται τα χρήματα αμέσως!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργα τα πράγματα..Με τους ρυθμούς που μένει το σύστημα ανοιχτό, ένας μηχανικός περνάει μία αίτηση κι αυτή μόνο αν είναι αψεγάδιαστη και προβαρισμένη. Το εξοικονομώ (του οποίου δεν είμαι και ιδιαίτερος θιασώτης γιατί δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη την δομική ακεραιότητα του κτίσματος) πρέπει να αλλάξει ριζικά. Καταρχήν πρέπει να αλλάξουν οι τιμές , δεν είναι δυνατόν να είναι 55 ευρώ το τετραγωνικό η θερμοπρόσοψη ανεξάρτητα από το αν είναι διογκωμένη από βουλγαρία ή πετροβάμβακας επώνυμης εταιρίας.Ή να σου δίνει 9400 για α.θ των 20kw ή σχεδόν 7000 για λέβητα πέλετ. αυτές δεν είναι τιμές πιάτσας με αποτέλεσμα να φουσκώνονται προυπολογισμοί στον θεό στην λογική δώσε και μένα μπάρμπα.το εξοικονομώ αρχίζει και αποκτά χαρακτηριστικά της προβληματικής των τιμολογίων των δημοσίων έργων πέραν των προβλημάτων της διαδικασίας - γρήγορες ταχύτητες, μπαίνει-δεν μπαίνει κλπ. Ένα από τα πράγματα που θα συζήταγα είναι η αίτηση να υποβάλλεται με πλήρη φάκελο έντυπο ή ηλεκτρονικό σε ανεξαρτητη επιτροπή και να αξιολογείται ή μοριοδοτείται. Πρέπει οι ιδιώτες να καταλάβουν ότι όταν επενδύεις πρέπει να τζογάρεις κι όχι να βγάλεις λεφτά κι από πάνω...

Edited by pirsogiannis
  • Like 3
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Το θέμα είναι ότι δεσμεύονται πόροι, και είναι ριγμένοι οι λίγοι πιστοί που απέμειναν, οι θιασώτες του βάλε μου πετροβάμβακα για να έχω διαπνοή, κάνε μου σωστή μόνωση στο δώμα κι όχι το άτιμο το ασφαλτόπανο κοκ. Αλλά κι εμείς σιωπούμε για 200άρι δεν γίνονται δουλειές έτσι όμως...

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, nik said:

Αυτά είναι πολύ ύποπτα που συμβάινουν. Κάτι δεν κολλάει. Δεν μπορεί να γίνονται τόσο γρήγορα αιτήσεις. Μήπως κάτι παίζει με κάποιο software μαζικών αιτήσεων π.χ. ?

software να φτιαξεις είναι πολύ εύκολο. Ο κώδικας της σελίδας και κάποιες παράμετροι είναι που κάνουν τη διαφορά και λιγοι τις ξερουν. Ποια ειναι η εταιρεία που εφταξε-αναβαθμισε το πληροφοριακό σύστημα και τι δυναμη δίνει σε κάποιους η γνώση αυτού?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:
- Μοριοδότηση με βάση το εισόδημα και την εξοικονόμηση ενέργειας που επιτυγχάνεται (kwh/m2) σε πραγματικές (και όχι θεωρητικές παρεμβάσεις), η οποία να γίνεται αυτομάτως με την αίτηση ηλεκτρονικά (πανεύκολο είναι, ένας μαθηματικός τύπος).
- Αν εκγριθεί η αίτηση, προδεσμεύεται το ποσό, αλλά να έχεις 1 μήνα περιθώριο να δηλώσεις προμηθευτές και να ξεκινήσεις το έργο. Τότε αφαιρείται το πραγματικό ποσό από τον συνολικό προϋπολογισμό της περιφέρειας.
- Αν περάσει ο μήνας, βγαίνεις εκτός, τα λεφτά μένουν για τους επόμενους.

Δίκαιο, συνταγματικό και με έμφαση στην πραγματική εξοικονόμηση ενέργειας των κτιρίων.

Όλα τα άλλα που ζούμε, δεν είναι καν για γέλια, είναι για κλάμματα...

  • Like 1
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, nik said:

Αυτά είναι πολύ ύποπτα που συμβάινουν. Κάτι δεν κολλάει. Δεν μπορεί να γίνονται τόσο γρήγορα αιτήσεις. Μήπως κάτι παίζει με κάποιο software μαζικών αιτήσεων π.χ. ?

Κάποτε όταν έπαιζα online games γκρίνιαζα ότι οι αντίπαλοί μου χρησιμοποιούν bot και με κερδίζουν...

Σήμερα θα γκρινιάζω ότι κάποιοι ανταγωνιστές μου χρησιμοποιούν τον ίδιο τρόπο και προλαβαίνουν να καταχωρούν μαζικά στην πλατφόρμα

Τελικά όλα στη ζωή κύκλους κάνουν  :))

Edited by Calibrator
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θέλει. Οι ιδεατοί προϋπολογισμοί τα καταστρέφουν όλα. Μιλάμε ένα απλό μεγάλο παλιό διαμέρισμα δεσμεύει κοντά στα 35.000 ευρω αν πάει σε Β.

Link to comment
Share on other sites

@commaz σωστά όσα λες, στερούν όμως από τον εκάστοτε υπουργό το τεράστιο επιχείρημα : 96% οι επιλέξιμες κατοικίες στο εξοικονομώ, πρακτικά μπορείτε όλοι να μπείτε, λαϊκό πρόγραμμα (!) (ναι ναι από το σημερινό δελτίο τύπου, δήλωση Χατζηδάκη), όλοι θα πάρετε και τα συναφή... Η πολιτικάντικη νοοτροπία όλων βάζει και εμάς στο παιχνίδι με αυτή την κατάντια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.