Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

7 ώρες πριν, matina. said:

συνάδελφοι, αντι ¨"διαμέρισμα" τσεκαρα "μονοκατοικία" τώρα το είδα, τι γίνεται υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί?  Μαλλον τσάμπα χάρηκα που μπηκα στο πρόγραμμα...

Έκανα ακριβώς το ίδιο λάθος. Θα πρέπει να περιμένουμε τις αποφάσεις υπαγωγής (σε κανένα τρίμηνο) για να δούμε αν είμαστε μέσα ή θα το μάθουμε νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dadabook said:

Το Παράρτημα Ι για τις μονοκατοικίες αναφέρει ότι η επιφάνεια κύριας χρήσης της οικοδομικής άδειας ή/και άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου πρέπει να ταυτίζεται με την επιφάνεια κύριων χώρων που έχει δηλωθεί στο Ε9.

Υπάρχει περίπτωση όπου μια μεζονέτα με βάση την Ο.Α και την τακτοποίηση αυθαιρέτων έχει επιφάνεια κύριας χρήσης 165 τ.μ. ενώ στο Ε9 δηλώνεται επιφάνεια κυρίων χώρων 163,50 τ.μ.  Αυτή η διαφορά προκύπτει από ένα ημιυπαίθριο χώρο 1,50 τ.μ. ο οποίος στην άδεια μετράει στη δόμηση αλλά στο Ε9 δε συμπεριλαμβάνεται στη συνολική δηλωθείσα επιφάνεια της μεζονέτας καθώς είναι ένας χώρος που δεν είναι κλειστός από όλες τις πλευρές οπότε δε δηλώνεται.

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε? Λέμε στο λογιστή να το δηλώσει το κτίριο 165 τ.μ. αντί για 163,50 γεγονός που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

Ενώ στο στέλεχος της άδειας αναγράφεται συνολική επιφάνεια ορόφων 145 τ.μ., στο σύστημα να βάλω στο πεδίο <<επιφάνεια βάσει οικοδομικής άδειας>>  143,50 τ.μ. (δηλαδή χωρίς τον ημιυπαίθριο) ?

Κάτι άλλο?

Ειχα παρόμοια περίπτωση όπου άδεια και Ε9 σε μονοκατοικία είχαν διαφορά 3τμ περίπου. 124τμ η άδεια και 121τμ το Ε9.

Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Εξάλλου δεν γίνεται διασταύρωση στο σύστημα μεταξύ άδειας και Ε9 αλλά μεταξύ Ε9 και ΠΕΑ (να μην έχουν διαφορά πανω από 7 τμ).

Εβαλα στο πεδίο <<επιφάνεια βάσει οικοδομικής άδειας>> κανονικά ότι έγραφε η άδεια 124τμ (δεν έχει νόημα να βάλεις κάτι άλλο αφού θα την ανεβάσεις μετά στα δικαιολογητικά και θα την δούν). Και στο πεδίο <<επιφάνεια βάσει Ε9>> κανονικά ότι έγραφε το Ε9. Το πολύ πολύ να σου ζητήσουν καμια υπεύθυνη δήλωση που οφείλεται αυτή η διαφορά και θα τους γράψεις αυτά που έγραψες και εδω. Εμένα πάντως δε μου ζήτησαν τίποτα.

Edited by mechgiann
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει το pdf του Παραρτήματος ΙΙΙ που πρέπει να ανεβάσουμε μέχρι πόσα ΜΒ μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Artemiscv said:

Μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει το pdf του Παραρτήματος ΙΙΙ που πρέπει να ανεβάσουμε μέχρι πόσα ΜΒ μπορεί να είναι;

Μέχρι 5 MB

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, uptight said:

Προσωπικά δεν είχα θέμα με το ΠΕΑ, τα πήρε όλα μια χαρά. Στη μια αίτηση κόλλησε κανένα 5λεπτο αλλά όχι κάποιο άλλο πρόβλημα. Απλά μέχρι να βάλουμε όλα τα στοιχεία πέρασε ώρα. Την έχασα για λίγα λεπτά.

Την άλλη την έχασα γιατί δεν έγινε ποτέ η διασταύρωση της ΑΑΔΕ στο Ε9, γιατί δεν είχαν καταχωρήσει μέσα τον αριθμό παροχής. Ο λογιστής τους μου είπε ότι δεν απαιτούνταν κι έτσι δεν το έβαλαν. 

 

Eμενα αυτο το θεμα ειχα επι το πλειστον ? Ξερεις αν μπορω αν γινεται στο taxisnet να μπορω εγω και να βαλω τον αριθμο παροχης ρευματος στο Ε9 ωστε αν μελλοντικα ξανα γινει το προγραμμα να μπορεσω να περασω το μυνημαπου μου εβγαζε επανελειμενα ?

Τα στοιχεία δεν έχουν επιβεβαιωθεί από την ΑΑΔΕ
Edited by ngt84
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω 2 περιπτώσεις που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα αλλά τα ποσά που έχουν εγκριθεί είναι άλλα ντάλλον!!! Έχω τρελαθεί! Βγάζει επιλέξιμη δαπάνη παρεμβάσεων πολύ χαμηλότερη από αυτήν που υπολογίζουμε βάση οδηγού με αποτέλεσμα να δείχνει τα ποσά που μένουν ως υπερβάλλοντα και ίδια κεφάλαια! Ειλικρινά μετά από 2 επιτυχημένους κύκλους αυτός εδώ ήταν ο πλέον τραγικός...  Θα στείλω σήμερα ερώτημα στο υπουργείο αλλά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος που του έτυχε κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ!

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υποβάλλει σε αυτόν τον κύκλο ακόμα (δεν έχει ανοίξει η περιφέρεια μου) αλλά το έχω ακούσει και από άλλον .. 

Πάνω στη βιασύνη έγιναν κάποια λάθη .. κυρίως στον προϋπολογισμό .. περνούσε δηλαδή νούμερα σωστα και το σύστημα έβαζε ότι να ναι (στην περίπτωση του μπερδευε το κόμμα με την τέλεια) ..

Κάτι τέτοιο έγινε και σε σένα ? 

Πόσο προϋπολογισμό σου δέσμευσε σε σχέση με αυτόν που δικαιουσαι ? Έχεις μεγάλη διαφορά ? 

Εντάξει ζούμε μεγάλες στιγμές .. Είναι τραγικοί οι άνθρωποι 

Τα λάθη είναι ανθρώπινα ειδικά μέσα σε πίεση χρόνου και φυσικά δεν οφείλονται αποκλειστικά στον ανθρώπινο παράγοντα αλλά και στο σύστημα που όταν έρχεται στα όρια του κανει ότι να είναι 

 

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Έχω 2 περιπτώσεις που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα αλλά τα ποσά που έχουν εγκριθεί είναι άλλα ντάλλον!!! Έχω τρελαθεί! Βγάζει επιλέξιμη δαπάνη παρεμβάσεων πολύ χαμηλότερη από αυτήν που υπολογίζουμε βάση οδηγού με αποτέλεσμα να δείχνει τα ποσά που μένουν ως υπερβάλλοντα και ίδια κεφάλαια! Ειλικρινά μετά από 2 επιτυχημένους κύκλους αυτός εδώ ήταν ο πλέον τραγικός...  Θα στείλω σήμερα ερώτημα στο υπουργείο αλλά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος που του έτυχε κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ!

Έχεις ελέγξει αν έχεις περάσει σωστά τους κωδικούς των παρεμβάσεων; Μήπως μπέρδεψες κανένα (Ι) με (ΙΙ) ή κανένα 1.Α με 2.Α κλπ. Συνήθως η διαφορά στον επιλέξιμο οφείλεται σε αυτό.

Μία άλλη περίπτωση ίσως είναι να ανέβασες άλλο ΠΕΑ και έπεσε κόφτης λόγω Kwh.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.