Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

4 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Έχω 2 περιπτώσεις που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα αλλά τα ποσά που έχουν εγκριθεί είναι άλλα ντάλλον!!! Έχω τρελαθεί! Βγάζει επιλέξιμη δαπάνη παρεμβάσεων πολύ χαμηλότερη από αυτήν που υπολογίζουμε βάση οδηγού με αποτέλεσμα να δείχνει τα ποσά που μένουν ως υπερβάλλοντα και ίδια κεφάλαια! Ειλικρινά μετά από 2 επιτυχημένους κύκλους αυτός εδώ ήταν ο πλέον τραγικός...  Θα στείλω σήμερα ερώτημα στο υπουργείο αλλά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος που του έτυχε κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ!

Μήπως δεν έβαλες το συνολικό κόστος αλλά την τιμή μονάδος? Εγώ έτσι την πάτησα π.χ. παράθυρα αλουμινίου ποσότητα 6 τμ κόστος 440 Ε/τμ θεωρώντας ότι τον πολ/σμο τον κάνει το σύστημα... αμ δε έπρεπε να βάλω 6 τμ και το συνολικό κόστος  2640 Ε...

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο κορυφαίο που έχουν κάνει, είναι ότι σε εκείνο τον πίνακα όπου καταχωρείς τους συνιδιοκτήτες πρέπει να βάλεις το ΑΤΑΚ και, για το ίδιο ακίνητο, είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΤΑΚ για κάθε συνιδιοκτήτη. Ακόμα κι αν είναι αντρόγυνο και κάνουν κοινή δήλωση Ε1. Μου πήρε λίγα λεπτά μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι έπρεπε να κατεβάσω ΚΑΙ το Ε9 της συζύγου-συνιδιοκτήτριας και να βρω το (διαφορετικό) ΑΤΑΚ της για το ίδιο ακίνητο, για συνιδιοκτησία 50-50. 

Επίσης, επειδή ρώταγε κάποιος παραπάνω για το θέμα με τον αριθμό παροχής στο Ε9, ναι, μπορείς να το κάνεις. Εγώ πήρα τηλ τους λογιστές του ελάτη και το έκαναν αυτοι, και συνολικά γύρω στη 1 το μεσημέρι κατάφερε το σύστημα να κάνει τη διασταύρωση με ΑΑΔΕ σωστά. Βέβαια κατόπιν εορτής, αλλά τουλάχιστον να βρίσκεται η αίτηση ένα βήμα πριν την υπαγωγή μήπως τυχόν.

Γενικά, τραγικές καταστάσεις, και το χειρότερο είναι ότι όλες οι ώρες που χάνεις για να τα έχεις όλα έτοιμα πάνε εντελώς μα εντελώς στράφι, και τα ακούς κι από πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις για όταν ανοίξει το σύστημα.

α)Στον πίνακα της πρότασης παρεμβάσεων που συμπληρώνουμε τις κατηγορίες δαπάνης πως τα καταχωρώ?Για παράδειγμα την κατηγορία δαπάνης έχει να την επιλέξεις  έτοιμη η πρέπει να πληκτρολογήσουμε εμείς και να την περιγράψουμε όπως απεικονίζεται στο εγχειρίδιο χρήσης?

β) Όταν έχω για παράδειγμα 10 κουφώματα που είναι στην κατηγορία όλα 1.Α1 τα καταχωρώ το καθένα χωριστά (όπως είναι στο πίνακα του έντυπου παρεμβάσεων) ή συνολικά τα βάζω και βάζω το άθροισμά τους?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην πλατφόρμα του εξοικονομώ-αυτονομώ. Στα εγχειρίδια επέλεξε το πρώτο και πήγαινε στη σελίδα 29. Θα δεις πως είναι ο πίνακας. Η κατηγορία δαπάνης είναι με drop menu τα άλλα τα βάζεις με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάση αυτουνού του εγχειριδίου χρήσης έκανα τα ερωτήματα..Δεν μου είναι ξεκάθαρο αν η κατηγορία δαπάνης είναι με drop menu. Από που το καταλαβαίνεις εσύ?Γι αυτό ρωτάω κάποιον που έχει κάνει ήδη την αίτηση να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Με drop menu είναι, έτσι ήταν και στα προηγούμενα εξοικονομώ, έτσι ήταν και στο δοκιμαστικό όταν άνοιξε. Να προσέχεις όταν διαλέγεις κατηγορία να διαλέγεις και την σωστή κατηγορία δαπάνης, πχ 2Α Ι ή 2Α ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, uptight said:

Ένα άλλο κορυφαίο που έχουν κάνει, είναι ότι σε εκείνο τον πίνακα όπου καταχωρείς τους συνιδιοκτήτες πρέπει να βάλεις το ΑΤΑΚ και, για το ίδιο ακίνητο, είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΤΑΚ για κάθε συνιδιοκτήτη. Ακόμα κι αν είναι αντρόγυνο και κάνουν κοινή δήλωση Ε1. Μου πήρε λίγα λεπτά μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι έπρεπε να κατεβάσω ΚΑΙ το Ε9 της συζύγου-συνιδιοκτήτριας και να βρω το (διαφορετικό) ΑΤΑΚ της για το ίδιο ακίνητο, για συνιδιοκτησία 50-50. 

Να σημειώσω ότι ο ΑΤΑΚ είναι διαφορετικός ακόμα και για δύο δικαιώματα του ίδιου ιδιοκτήτη, π.χ. 70% πλήρη και 30% ψιλή.

Την πάτησα πέρσι.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Έχω 2 περιπτώσεις που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα αλλά τα ποσά που έχουν εγκριθεί είναι άλλα ντάλλον!!! Έχω τρελαθεί! Βγάζει επιλέξιμη δαπάνη παρεμβάσεων πολύ χαμηλότερη από αυτήν που υπολογίζουμε βάση οδηγού με αποτέλεσμα να δείχνει τα ποσά που μένουν ως υπερβάλλοντα και ίδια κεφάλαια! Ειλικρινά μετά από 2 επιτυχημένους κύκλους αυτός εδώ ήταν ο πλέον τραγικός...  Θα στείλω σήμερα ερώτημα στο υπουργείο αλλά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος που του έτυχε κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ!

Αναφέρεται στο πρόγραμμα ένας όρος σε σχέση με τον ανώτατο ανώτατο προϋπολογισμό ότι δεν μπορεί να είναι υψηλότερος από το 1,2Χ ΚWh/m2 πρωτογενούς εξοικονομηθεισας ενέργειας. Έχεις ελέγξει αν η εξοικόνομηση που έχεις στο ΠΕΑ Χ 1,2 Χ μ2 ισούται με το ποσό που σου υπολογίζει; 

Τον ίδιο έλεγχο θα κάνει πριν την εκταμίευση και εκεί θα κλάψουνε μανούλες εαν το ΠΕΑ Β' δεν αποδεικνύει την εξοικονόμηση που έγινε. Τουλάχιστον στην περίπτωση σου ο πελάτης ξέρει από την αρχή τι να περιμένει.. 

Edited by Ena paidi koitaei t astra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.