Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Πρόταση για διαδικασία (εφόσον δεν μπορούν/δεν θέλουν να εφαρμόσουν άλλο τρόπο χωρίς χρονική σειρά προτεραιότητας)

1) Να ανοίγει η πλατφόρμα ένα μήνα πριν και να καταχωρούνται τα φορολογικά στοιχεία (να διαστυρώνονται δλδ από ΑΑΔΕ), χωρίς σειρές προτεραιότητας και τέτοια ξεφτιλίκια τύπου εξετάσεις IELTS,Lower, ΙΕΚ, TEI, AEI κλπ...

2) Να παίρνει αριθμό η κάθε αίτηση που έχει ορθά στοιχεία από ΑΑΔΕ

3) Να ανοίγει η πλατφόρμα σε δεύτερη φάση για να καταχωρούνται οι παρεμβάσεις και τα στοιχεία ΠΕΑ (αναγκαστικά με χρονική προτεραιότητα)

Δεν είμαστε λογιστές ...ούτε υπεύθυνοι εάν ο ωφελούμενος έχει φορολογικά στοιχεία με λάθη ή παραλείψεις

Που είναι οι anonymous τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε πελάτη που έχω περάσει στο δοκιμαστικό από ότι είδα έχει κρατήσει τα στοιχεία του και το mail του. Λογικό;

Νόμιζα ότι θα τα έχει σβήσει όλα και θα πρέπει να κάνει ξανά ταυτοποίηση και έγκριση μέσω Mail.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, HumanError said:

Πρόταση για διαδικασία (εφόσον δεν μπορούν/δεν θέλουν να εφαρμόσουν άλλο τρόπο χωρίς χρονική σειρά προτεραιότητας)

1) Να ανοίγει η πλατφόρμα ένα μήνα πριν και να καταχωρούνται τα φορολογικά στοιχεία (να διαστυρώνονται δλδ από ΑΑΔΕ), χωρίς σειρές προτεραιότητας και τέτοια ξεφτιλίκια τύπου εξετάσεις IELTS,Lower, ΙΕΚ, TEI, AEI κλπ...

2) Να παίρνει αριθμό η κάθε αίτηση που έχει ορθά στοιχεία από ΑΑΔΕ

3) Να ανοίγει η πλατφόρμα σε δεύτερη φάση για να καταχωρούνται οι παρεμβάσεις και τα στοιχεία ΠΕΑ (αναγκαστικά με χρονική προτεραιότητα)

Δεν είμαστε λογιστές ...ούτε υπεύθυνοι εάν ο ωφελούμενος έχει φορολογικά στοιχεία με λάθη ή παραλείψεις

Που είναι οι anonymous τώρα;

Τότε θα συζητάμε ότι έκλεισε στο 3 λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε σήμερα, στην πόση ώρα θα ξεπουλήσουν...εχμ θα εξαντληθούν οι πόροι;

Εγώ λέω 20-25 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πάντως το γεννάει η έλλειψη χρημάτων.

Με δεδομένο το γεγονός αυτό βλέπουμε ότι από την μια υπάρχει η νοοτροπία των πελατών να μην κάνουν απολύτως τίποτα και να ζητούν να κάνουν άλλοι τις δουλειές τους και από την άλλη ο ρόλος του μηχανικού - ζογκλέρ που θέλει να τα κάνει όλα για να κρατήσει τους πελάτες.

Για να καταλάβουμε πόσο τραγικό είναι όλο αυτό, οι πελάτες δίνουν τους προσωπικούς κωδικούς taxisnet, κάποιοι ακόμα και τους κωδικούς mail γιατί οι ίδιοι δεν θέλουν να ασχοληθούν. Ναι, υπάρχουν και περιπτώσεις που αντικειμενικά δεν μπορεί κάποιος πελάτης να το κάνει ο ίδιος. Δεν συνάντησα όμως ούτε έναν να πει άστο, θα το κάνω εγώ ή θα βάλω το παιδί μου π.χ.

Τα ίδια γίνονται και με τους λογιστές, ακόμα και τις βεβαιώσεις κυκλοφορίας ο κόσμος τις ζητάει από αυτούς. Τραγικό για μένα. Όλοι την ίδια καραμέλα ''έχω με τόσα να ασχοληθώ που δεν προλαβαίνω''... λες και οι υπόλοιποι είμαστε αραχτοί στην παραλία με καφέ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εμείς τους κακομάθαμε.

Στις Θεσσαλίας στις 20/1 έχω 2-3 πελάτες που θα τους εκπαιδεύσω να περάσουν μόνοι τους την αίτηση για να είναι σίγουροι (λέμε τώρα), όχι τίποτα άλλο, να γλιτώσουμε το βρίσιμο ότι "δεν τους βάλαμε" και ότι ο τάδε συνάδελφος "τους πέρασε όλους" λες και είμαστε καθηγητές σε πανεπιστήμιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, becoming_i said:

Τι λέτε σήμερα, στην πόση ώρα θα ξεπουλήσουν...εχμ θα εξαντληθούν οι πόροι;

Εγώ λέω 20-25 λεπτά.

Νομίζω ότι θα αντέξει και πιο πολύ από Αττική (1ώρα+). Το ρεκόρ θα το σπάσει όπως πάντα η Κεντρική Μακεδονία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, becoming_i said:

Συνάδελφε εμείς τους κακομάθαμε.

Στις Θεσσαλίας στις 20/1 έχω 2-3 πελάτες που θα τους εκπαιδεύσω να περάσουν μόνοι τους την αίτηση για να είναι σίγουροι (λέμε τώρα), όχι τίποτα άλλο, να γλιτώσουμε το βρίσιμο ότι "δεν τους βάλαμε" και ότι ο τάδε συνάδελφος "τους πέρασε όλους" λες και είμαστε καθηγητές σε πανεπιστήμιο.

Έχεις απόλυτο δίκιο και μπράβο σου. Από την στιγμή που είχε και δοκιμαστικό δεν υπάρχει δικαιολογία. Εγώ βασικά σε αυτό τον κύκλο θα ασχοληθώ μόνο με ένα κι αυτό της οικογένειας. Έχει πολύ δουλειά και χαρτούρα και δεν το καταλαβαίνει ο κόσμος. Αν δοκιμάσει όμως τότε νιώθει τι γίνεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι δικοί μου πελάτες επέλεξαν να βάλουμε μόνοι τους την αίτηση τα κατάφεραν!

Edited by Πάνος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.