Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

48 λεπτά πριν, Draf said:

ο μπουσουλας απο τα προηγουμενα εξοικονομω ειναι οτι τα λαθη τα πληρωνει ο οφελουμενος απο τη τσεπη του. Μεταφορα δαπανων μεταξυ υποκατηγοριων δε γινεται. Αν εχεις παρει εγκριση για αντλια θερμοτητας για παροχη ΖΝΧ και δε βαλεις, δε θα σου εκταμιευσουν το ποσο που αντιστοιχει στην αντιστοιχη δαπανη.

Τωρα οταν βγει η αποφαση ενταξης παρε στο helpdesk και ρωτα, τωρα χωρις αποφαση ενταξης δεν εχει κανενα νοημα να το ψαχνεις.

Μεταφορά δαπανών μεταξύ υποκατηγοριών γίνεται. Απλά ο ανώτυατος επιλέξιμος προυπολογισμός δεν μπορεί να μεγαλώσει.

ΒQ22 δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι. Το ποσό των 1500 ευρώ θα είναι αυτό που θα εγκριθεί δυστυχώς. Αυτό έγινε σε ΄΄ολα τα προηγούμενα εξοικονομώ σε περιπτώσεις σαν την δική σου. ΣΚέψου εάν τώρα όσοι κάνανε λάθη κάνανε ενστάσεις και άλλαζε ο συνολικός προυπολογισμός ανά περιφέρεια...δεν γίνεται.\Καλύτερα να διαμαρτυρηθείς για την όλη διαδικασία και να ξοδέψεις εκεί την ενέργειά σου.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, HumanError said:

Μεταφορά δαπανών μεταξύ υποκατηγοριών γίνεται. Απλά ο ανώτυατος επιλέξιμος προυπολογισμός δεν μπορεί να μεγαλώσει.

ΒQ22 δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι. Το ποσό των 1500 ευρώ θα είναι αυτό που θα εγκριθεί δυστυχώς. Αυτό έγινε σε ΄΄ολα τα προηγούμενα εξοικονομώ σε περιπτώσεις σαν την δική σου. ΣΚέψου εάν τώρα όσοι κάνανε λάθη κάνανε ενστάσεις και άλλαζε ο συνολικός προυπολογισμός ανά περιφέρεια...δεν γίνεται.\Καλύτερα να διαμαρτυρηθείς για την όλη διαδικασία και να ξοδέψεις εκεί την ενέργειά σου.

Καταλαβα αλλα ελεγα μηπως υπαρχει καποια διαδικασια ενστασης προδηλου σφαλματος πχ. Στο κατω κατω λογω βιασυνης εγινε το λαθος που οφειλετε στον τροπο που λειτουργει το συστημα.. Σχετικα με τον προυπολογισμο νομιζω δεν υπαρχει θεμα αφου παντα καποιοι θα απενταχθουν οπως εγω σε αυτη την περιπτωση, οποτε $$$ θα περισσέψουν χωρις να αλλαζει το υψος του προυπολογισμου.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, BQ22 said:

Καταλαβα αλλα ελεγα μηπως υπαρχει καποια διαδικασια ενστασης προδηλου σφαλματος πχ. Στο κατω κατω λογω βιασυνης εγινε το λαθος που οφειλετε στον τροπο που λειτουργει το συστημα.. Σχετικα με τον προυπολογισμο νομιζω δεν υπαρχει θεμα αφου παντα καποιοι θα απενταχθουν οπως εγω σε αυτη την περιπτωση, οποτε $$$ θα περισσέψουν χωρις να αλλαζει το υψος του προυπολογισμου.

Η λύση θα έρθει εάν κινηθούμε νομικά μηχανικοί και ιδιώτες μαζί και όχι ανά περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, HumanError said:

Η λύση θα έρθει εάν κινηθούμε νομικά μηχανικοί και ιδιώτες μαζί και όχι ανά περίπτωση.

Και αν κινηθουμε νομικα τι θα πουμε? 100 (λεω) αιτησεις στις 1000 ειχαν λαθος απο τον χρηστη βρειτε λεφτα να  καλυψετε τα λαθη?

Το προβλημα ειναι οτι το φετινο εξοικονομω εχει τρομερα υψηλα ποσοστα επιδοτησης οποτε λογικα γινεται χαμος. Και αν δεν υπηρχε το lockdown να δεις τι θα γινοτανε...

Edited by Draf
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Draf said:

Και αν κινηθουμε νομικα τι θα πουμε? 100 (λεω) αιτησεις στις 1000 ειχαν λαθος απο τον χρηστη βρειτε λεφτα να  καλυψετε τα λαθη?

Το προβλημα ειναι οτι το φετινο εξοικονομω εχει τρομερα υψηλα ποσοστα επιδοτησης οποτε λογικα γινεται χαμος. Και αν δεν υπηρχε το lockdown να δεις τι θα γινοτανε...

Προσωπικα πιστευω οτι παντα στην πορεια επιστρεφουν $$$ στον προυπολογισμο του προγραμματος απο διαφορες αιτιες και λογους. Ενας βασικος πιστευω ειναι η απορριψη αιτησεων δανειοδοτησης απο τις τραπεζες.

Επιπλεον ο οδηγος αναφερει οτι υπαρχει δυνατοτητα αναθεωρησης προυπολογισμου προς τα πανω ΕΦΟΣΟΝ υπαρχουν διαθεσιμα κονδυλια. Στην περιπτωση μου θα το δοκιμασω αφου δεν εχω να χασω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, BQ22 said:

Προσωπικα πιστευω οτι παντα στην πορεια επιστρεφουν $$$ στον προυπολογισμο του προγραμματος απο διαφορες αιτιες και λογους. Ενας βασικος πιστευω ειναι η απορριψη αιτησεων δανειοδοτησης απο τις τραπεζες.

Επιπλεον ο οδηγος αναφερει οτι υπαρχει δυνατοτητα αναθεωρησης προυπολογισμου προς τα πανω ΕΦΟΣΟΝ υπαρχουν διαθεσιμα κονδυλια. Στην περιπτωση μου θα το δοκιμασω αφου δεν εχω να χασω τιποτα!

Οι αδιαθετοι ποροι πανε στο επομενο προγραμμα ( στηλη "Ταμειο Εξοικονομω ΙΙ στον πινακα 1.3.1 σελιδα 13 εδω -> https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/146747/ΟΔΗΓΟΣ+Εξοικονομω+Αυτονομώ+FINAL+v.2.pdf/fbb2deea-db59-42f0-878d-b3b9a825cf3d )

Ο συνολικος προυπολογισμος μπορει να αυξηθει, και το προγραμμα να υποδεχτει νεες αιτησεις, οπως εγινε στο προηγουμενο. Να αυξηθει το ποσο των επιλεξιμων δαπανων σε μια αιτηση υπαρχει σαφης οδηγια οτι δεν γινεται.

Edited by Draf
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Draf said:

Οι αδιαθετοι ποροι πανε στο επομενο προγραμμα ( στηλη "Ταμειο Εξοικονομω ΙΙ στον πινακα 1.3.1 σελιδα 13 εδω -> https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/146747/ΟΔΗΓΟΣ+Εξοικονομω+Αυτονομώ+FINAL+v.2.pdf/fbb2deea-db59-42f0-878d-b3b9a825cf3d )

Ο συνολικος προυπολογισμος μπορει να αυξηθει, και το προγραμμα να υποδεχτει νεες αιτησεις, οπως εγινε στο προηγουμενο. Να αυξηθει το ποσο των επιλεξιμων δαπανων σε μια αιτηση υπαρχει σαφης οδηγια οτι δεν γινεται.

OK συμφωνοι αλλα στη σελιδα 83-84 διαβαζω: 1129860989_.png.9c0f789e08178b761d103ed041fee80b.png

1700831344_.png.a957ca6e431814944358d8d387e76428.png

Link to comment
Share on other sites

Την παραγραφο 5.2 τη διαβασες; Γιατι εχω την αισθηση οτι διαβαζεις οτι σε συμφερει.

Ναι αν οι ποροι στην περιφερεια δεν εχουν εξαντληθει, και οι αιτησεις ειναι ανοιχτες, μπορεις να ανακαλεσεις την αιτηση σου και να κανεις καινουργια.

Το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη, σε ολες τις περιφερειες οι οποιες εχουν υποδεχτει αιτησεις, οι ποροι εχουν εξαντληθει και δεν υπαρχει δυνατοτητα αιτησης. 

Η νεα αιτηση δεν ειναι καποια παρασκηνιακη διαδικασια που κανεις κατα προτεραιοτητα εσυ που ακυρωνεις, η ηδια ηλεκτρονικη αιτηση που εκανες ειναι, αν διαβασεις την παραγραφο 5.2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά την περίπτωση που έχεις κάνει λάθος (οπουδήποτε), ακυρώσεις την αίτηση και κάνεις από την αρχή νέα. Το 2018 έγινε καθώς κολλούσε η πλατφόρμα και ακυρώνανε και ξανακάνανε.

Εδώ δεν προλαβαίνουμε να εντάξουμε μία αίτηση συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, BQ22 said:

Επιπλεον ο οδηγος αναφερει οτι υπαρχει δυνατοτητα αναθεωρησης προυπολογισμου προς τα πανω ΕΦΟΣΟΝ υπαρχουν διαθεσιμα κονδυλια. Στην περιπτωση μου θα το δοκιμασω αφου δεν εχω να χασω τιποτα!

Κινδυνεύεις να χάσεις εάν πεις ότι η αίτηση είναι λάθος και ενημερώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.