Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Μονο κυριες κατοικιες εντασονται. Καποιος (ειτε με ενοικιαση, ειτε με παραχωρηση, ειτε με ιδιοκτησια) πρεπει να εχει δηλωσει το ακινητο ως κυρια κατοικια στο Ε1 του 2020 (οικ. ετος 2019)

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Draf said:

Μονο κυριες κατοικιες εντασονται. Καποιος (ειτε με ενοικιαση, ειτε με παραχωρηση, ειτε με ιδιοκτησια) πρεπει να εχει δηλωσει το ακινητο ως κυρια κατοικια στο Ε1 του 2020 (οικ. ετος 2019)

Συμβουλευτείτε τον οδηγό. Μπαίνουν κύριες και δευτερεύουσες κύριες κατοικίες φτάνει να τις έχουν δηλώσει στο Ε-1

  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ΜΧΑΗΛ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ said:

Συμβουλευτείτε τον οδηγό. Μπαίνουν κύριες και δευτερεύουσες κύριες κατοικίες φτάνει να τις έχουν δηλώσει στο Ε-1

μαλλον διαβαζετε τον οδηγο του 2010 που επετρεπε δευτερευουσες κατοικιες. Ο οδηγος του 2020 λεει σαφως οτι επιτρεπει μονο κυριες. 

Περαν αυτου υπαρχει σαφεστατη απαντηση στο faq

https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Συχνές+Ε%26Α+Εξοικονομώ+Αυτονομώ.pdf/205409fd-72c8-46f6-bb3d-ca3b93d459bc

12. Ερ.: Έχω εξοχική κατοικία, την οποία θέλω να αναβαθμίσω ενεργειακά. Μπορώ να υποβάλω αίτηση;

Απ.: Όχι. Οι εξοχικές και δευτερεύουσες κατοικίες, δεν είναι επιλέξιμες για το Πρόγραμμα

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΜΧΑΗΛ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ said:

Συμβουλευτείτε τον οδηγό. Μπαίνουν κύριες και δευτερεύουσες κύριες κατοικίες φτάνει να τις έχουν δηλώσει στο Ε-1

Είναι ΜΟΝΟ για ότι είναι δηλωμένο ως "α) ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ" στον πίνακα 5 του Ε1

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, coulis said:

Είναι ΜΟΝΟ για ότι είναι δηλωμένο ως "α) ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ" στον πίνακα 5 του Ε1

Έχεις λάθος. Έχω βάλει δύο κατοικίες της ίδιας ιδιοκτήτριας μία κύρια και μία κύρια δευτερεύουσα. Ξαναδείτε το στον οδηγό.

  • Upvote 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους διαχειριστές να διασφαλίσουν την σοβαρότητα και την αξιοπιστία του φόρουμ, ελέγχοντας τα μέλη που επιμένουν σε λάθη και παραπληροφόρηση.

  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι διαχειριστές είναι υποχρεωμένοι να έχουν πλήρη γνώση του οδηγού και να αποφασίσουν εν είδη δίκης ποιος κάνει λάθη;

Εχει γίνει κάποια παραβίαση των Κανόνων Συμμετοχής;

Μπορείς συνάδελφε να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ούτε να γίνει κάποια δίκη ούτε να επιβληθεί κάποια τιμωρία...

Είπα ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος έλεγχος να μη γράφει ο καθένας την παπαριά του. Μια διόρθωση, μια παρατήρηση, κάτι...και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι διαχειριστές γνωρίζουν το συγκεκριμένο θέμα πολύ καλά! Δεν ξέρω αν παραβιάστηκε κάποιος κανόνας (αν και διάβασα κάπου στους κανόνες συμμετοχής ότι αναρτούμε ουσιώδη μηνύματα που συνεισφέρουν στη συζήτηση...) Τέλος πάντων, ένα λάθος είναι ανθρώπινο, επιμονή όμως στο λάθος με υπεροπτικό ύφος προς 2-3 άλλους που προσπαθούν να σε διορθώσουν και λέγοντας πιθανότατα και ψέμματα για να στηρίξεις το λάθος σου είναι κάτι άλλο...

Θεωρώ ότι μπαίνουμε στο φόρουμ για να μαθαίνουμε και όχι για να ξεχνάμε και αυτά που ξέρουμε. Ούτε να υποτιμάται η νοημοσύνη μας. Αυτό και τέλος το θέμα από εμένα. Καλή Χρονιά!

Edited by mechgiann
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία και καλή λευτεριά.

Καλό θα ήταν στους κανόνες συμμετοχής να υπάρχει και πρόβλεψη για την περίπτωση της κατ΄επανάληψη παραπληροφόρησης από κάποιο μέλος.

Το μέγεθος των αντιδράσεων των υπολοίπων μελών του φόρουμ σε τέτοιου είδους αναρτήσεις θα μπορούσε να είναι το μέτρο για τους διαχειριστές. 

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς οι διαχειριστές δεν μπορούν ούτε είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν σε βάθος όλα τα αντικείμενα του επαγγέλματος ώστε να μπορούν να διορθώνουν τυχόν λανθασμένες ή παραπλανητικές όπως λέτε αναρτήσεις. Αυτό επαφίεται σε όλους εξίσου τους συμμετέχοντες του φόρουμ οι οποίοι οφείλουν αρχικά ως σωστοί επαγγελματίες να είναι βέβαιοι για οτιδήποτε οι ίδιοι αναρτούν. Επιπλέον καθένας ο οποίος έχει γνώση επί κάποιου θέματος μπορεί να απαντήσει με επιχειρήματα ή ακόμη με παραθέσεις επίσημων κειμένων σε οποιαδήποτε λανθασμένη, ελλιπή ή παραπλανητική ανάρτηση ώστε να βοηθήσει όλους τους συμμετέχοντες. Παράλληλα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το κουμπί της αναφοράς αν θέλετε να μας ενημερώσετε για οποιοδήποτε περιστατικό θεωρείτε προβληματικό διότι δυστυχώς πολλά πόστ μπορεί να μας διαφύγουν ώστε ειδικά αν κάτι τέτοιο συμβαίνει κατ' επανάληψη και όχι καταλάθος λόγω άγνοιας, να επιλαμβανόμαστε του θέματος. Η συνεργασία όλων σας βοηθάει το φόρουμ να γίνεται καλύτερο.

Καλή χρονιά σε όλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.