Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

1. Ευχαριστούμε, @nick_61

4. Πιστεύω, τη συνολική επιφάνεια του ΠΕΑ

5. Αν υπάρχει δικαίωμα υψούν, τί πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει με τα χιλιοστά αυτά;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, gsaraf said:

5. Αν υπάρχει δικαίωμα υψούν, τί πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει με τα χιλιοστά αυτά;

Τα χιλιοστά ζητούνται για τον επιμερισμό των κοινοχρήστων δαπανών. 

Υπό αυτή την έννοια δεν νομίζω ότι πρέπει να συμμετέχουν τα χιλιοστά υψούν

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αν π.χ. έχουμε 800 χιλιοστά υφιστάμενων διαμερισμάτων κ' 200 χιλιοστά μελλοντικών ορόφων, θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα τα 800 χιλιοστά κ' η επιδότηση θα μειωθεί κατά 20%;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω ρωτήσει 2-3 φορές στα helpdesk και απάντηση (πειστική) δεν έχω πάρει. Το ίδιο και σε γραπτή ερώτηση με εμαιλ (εκεί δεν πήρα απάντηση καθόλου). 

Παρακάτω περιγράφω το σκεπτικό μου και θα ήθελα τις απόψεις σας. 

α. Το δικαίωμα εις υψούν έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου, άρα υφίσταται με τη νομική / συμβολαιογραφική έννοια (περιγράφεται στην σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας)

β. Στο ε9 - τουλάχιστον του ιδιοκτήτη της δικής μου περίπτωσης - περιγράφεται ως οικόπεδο (κωδικός 4 αν θυμάμαι καλά στον τύπο ακινήτου) .Το έλεγξα με τον λογιστή του και μου είπε ότι είναι σωστό, ελπίζω ο λογιστής να ξέρει τι λέει

γ. Από τεχνική άποψη, δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω από αέρας κοπανιστός , ειδικά σήμερα που έχει ξεροβόρι. Δεν αναφέρεται στο ΠΕΑ, δεν γίνεται κάποια χρήση και δεν υπάρχει ΟΑ σε ισχύ για οικοδόμηση

Συνεπώς ο κάτοχος του δικαιώματος δεν έχει κατανάλωση ενέργειας στην ιδιοκτησία του και δεν πρόκειται να κάνει χρήση των κοινόχρηστων της πολυκατοικίας. Επομένως τον αγνοώ εντελώς - με τη σύμφωνη γνώμη των υπολοιπων ιδιοκτητών - από το πρόγραμμα. Με ομόφωνη απόφαση των υπολοιπων ιδιοκτητών αναφέρεται σε πρακτικό γσ ότι θα αγνοηθεί το ποσοστό συνιδιοκτησίας του δικαιώματος εις υψούν. Με βάση αυτή την απόφαση έχω ανάγει τα ποσοστά των υπολοιπων διαμερισμάτων ώστε να αθροίζονται στο 100. 

Στην περίπτωση του gsaraf αυτό το 20% θα το μοίραζα στους υπολοιπους με βάση το ποσοστό Χ/800 του καθενός

Σας φαίνεται λογικό;   

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ακόμη ερώτηση: Από πού προκύπτει ότι η τύπου Β απαιτεί αιτήσεις των επιμέρους διαμερισμάτων; Εφόσον αφορά μόνο παρεμβάσεις κοινόχρηστες, δεν αρκεί μόνο η αίτηση του εκπροσώπου; 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

....

Στην περίπτωση του gsaraf αυτό το 20% θα το μοίραζα στους υπολοιπους με βάση το ποσοστό Χ/800 του καθενός

Σας φαίνεται λογικό;   

υπάρχουν μερικές δεκάδες παραλλαγές λογικές....

Εσύ τι θέλεις?

  1. Την πιο σίγουρη από "νομικής" άποψης
  2. την πιο αναλογικά ορθή
  3. την μετάθεση ευθύνης ότι επιλεγεί σε άλλους και όχι σε εσένα

κλπ.....

(μη πεις όλα, η κάθε μια έχει πολλαπλές επιλογές)

 

Προσοχή. Η απάντηση μου αφορά μόνο το ερώτημα όπως το έθεσες και όχι το τι "θέλει ή ζητά ως ορθό" το πρόγραμμα εξοικονομώ 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Didonis said:

 

Προσοχή. Η απάντηση μου αφορά μόνο το ερώτημα όπως το έθεσες και όχι το τι "θέλει ή ζητά ως ορθό" το πρόγραμμα εξοικονομώ 

Αυτό ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gsaraf said:

Οπότε, αν π.χ. έχουμε 800 χιλιοστά υφιστάμενων διαμερισμάτων κ' 200 χιλιοστά μελλοντικών ορόφων, θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα τα 800 χιλιοστά κ' η επιδότηση θα μειωθεί κατά 20%;

Όχι, δεν θα μειωθεί τίποτα. Τα χιλιοστά υψούν θα κατανεμηθούν αναλογικά στις υπόλοιπες ιδιοκτησίες ώστε να αθροίσουν 1000.

Το πρόγραμμα ζητάει τα χιλιοστά για να επιμερισθούν οι κοινόχρηστες παρεμβάσεις.

Το δικαίωμα υψούν δεν έχει να κάνει με τις κοινόχρηστες δαπάνες. Αυτές αφορούν τις υφιστάμενες διαιρεμένες ιδιοκτησίες και όχι τις μελλοντικές. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Να κάνω και μια ακόμη ερώτηση: Από πού προκύπτει ότι η τύπου Β απαιτεί αιτήσεις των επιμέρους διαμερισμάτων; Εφόσον αφορά μόνο παρεμβάσεις κοινόχρηστες, δεν αρκεί μόνο η αίτηση του εκπροσώπου; 

Θεωρώ από την απαίτηση 1ης κατοικίας στα διαμερίσματα. Δε θα συνδεθεί ο καθένας με τους κωδικούς taxis του που του ανήκει το διαμέρισμα να πει ποιός το χρησιμοποιεί; Αυτό ρωτάω και εγώ.

@nick_61σε υπερ-ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.