Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Καλημέρα, σχετικά με τους προμηθευτές και τα τιμολόγια, θέλω να ρωτήσω αν μπορεί ο πελάτης να έχει έναν προμηθευτή για υλικά πχ θερμομόνωσης και άλλον προμηθευτή για να κάνει την εργασία;

Θα κόψουν και οι δυο τιμολόγιο ο ένας προμήθεια και ο άλλος παροχή υπηρεσιών;

ή δεν γίνεται αυτό ;

 

 

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται απλώς προσοχή το σύνολο και των 2 προμηθευτών  να μη ξεπερνά το ανωτερο όριο παρεμβασης (πχ 55ευρω / τμ  για θερμομόνωση ) 

Αυτό που δε ξέρω είναι εάν πρέπει με κάποιο τρόπο αυτός που κάνει την εργασία πχ της μόνωσης να είναι πιστοποιημένος από την εταιρεία για το υλικό που βάζει 

Αν γνωρίζει κάποιος καλό θα ήταν να είχαμε αυτή τη πληροφορία γιατί οι ελεγκτές  ζητάνε διαφορά τώρα τελευταία 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έχω μια αίτηση η οποία βρίσκεται στο στάδιο "07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών".

Μπορούν οι ιδιοκτήτες να ξεκινήσουν τις εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, gsaraf said:

Συνάδελφοι, προσπαθώ να ξεκινήσω νέα αίτηση για προέγκριση δανείου μετά από απόρριψη, αλλά δεν με αφήνει να αλλάξω τράπεζα, μου εμφανίζει προεπιλεγμένη την αρχική, χωρίς να με αφήνει να επιλέξω κάτι άλλο.

Είναι λάθος του συστήματος;

Πάντως στις οδηγίες που έχει εκδώσει το υπουργείο, φαίνεται ότι σε αυτό το σημείο μπορείς να επιλέξεις τράπεζα από μενού.

Μου εξήγησαν από το HELP DESK, ότι αυτό συμβαίνει σε περίπτωση πολυκατοικίας τύπου Α.

Πρέπει όλα τα διαμερίσματα να υποβάλουν αίτηση δανείου στην ίδια τράπεζα.

Μόνο ο εκπρόσωπος της πολυκατοικίας μπορεί να αλλάξει τράπεζα κ' αυτό θα αφορά όλα τα διαμερίσματα που θα προχωρήσουν μέσω δανείου.

Όντως, ο εκπρόσωπος μπόρεσε να αλλάξει τράπεζα κ' αυτό φάνηκε στη συνέχεια στις αιτήσεις των επιμέρους διαμερισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, vagias said:

Καλημέρα σας,

έχω μια αίτηση η οποία βρίσκεται στο στάδιο "07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών".

Μπορούν οι ιδιοκτήτες να ξεκινήσουν τις εργασίες;

Ναι, μπορούν.

Συνήθως οι προμηθευτές ξεκινούν μόνο όταν λάβουν προκαταβολή, είτε μέσω δανείου, είτε ως ίδια κεφάλαια.

Link to comment
Share on other sites

Οι προμηθευτές πληρώνονται απευθείας από το πρόγραμμα; εννοώ το ποσό που έχει εγκριθεί από το πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα σαφώς τα καταβάλει ο ιδιοκτήτης ίσως κ προκαταβολικά όπως λέτε.

Επίσης, γίνεται σε αυτή την φάση να λάβουν δάνειο; Ή έπρεπε να είχε δηλωθεί εξ αρχής;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα πληρωθούν από το πρόγραμμα απευθείας στο λογαριασμό τους, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κ' τον επιτυχή έλεγχο των δικαιολογητικών.

Όχι, σε αυτή τη φάση, δεν υπάρχει δυνατότητα δανειοδότησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ολοκληρώσω μία αίτηση και δε με αφήνει να περάσω τα στοιχεία του Β' ΠΕΑ.

Σας εμφανίζει κι εσάς το παρακάτω στην πρώτη σελίδα;

Η λήψη στοιχείων του 2ου Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (Β’ ΠΕΑ) είναι προσωρινά ανενεργή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.