Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Στον οδηγό σελ 48 : 

"Η αμοιβή για τυχόν εκδόσεις αδειών/εγκρίσεων ή εκπόνησης μελετών (στα πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων) που απαιτούνται από την κείμενη νομοθεσία για την υλοποίηση παρεμβάσεων (όπως για παράδειγμα αμοιβή για έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, αμοιβή για μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου), ορίζεται ως εξής: i) Για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα, μέχρι 250 €/αμοιβή, με δυνατότητα πολλαπλών αδειών/μελετών και μέχρι του συνολικού ποσού των 350 €................."

 

Αυτο που δε βρηκα ειναι για την καταθεση της μελέτης σε κάποια αρχή που αναφερει παραπανω ο @katrmp

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν τη θυμόμουν αυτή τη διευκρίνιση.

Πάντως, κ' για τη μελέτη θέρμανσης δεν υπάρχει πρόβλημα αφού υποβάλλεται για την έκδοση ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ συμφωνώ με @gsaraf

Αφού υποβάλλεται στο eadeies δεν υπάρχει πρόβλημα 

Το θέμα είναι εάν δεν έχεις κάποια μελέτη πχ θέρμανσης η αερίου και η ΕΕΜΚ αφορά μόνο σκαλωσιά δεν υπάρχει κάποιος τροπος να πάρεις τα επιπλέον 100 ευρώ ? Πχ να βάλουμε υποβολή μελέτης ΦΑΥ ΣΑΥ η κάποια μελέτη ικριωματων ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ΣΑΥ-ΦΑΥ θα μπορούσε να επιδοτηθεί.

Δεν το έχει επιχειρήσει ακόμα.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει νεότερο επ' αυτού, ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω την απάντηση του helpdesk σχετικά με την αμοιβή της μελέτης θέρμανσης.

Ερώτηση:

Με βάση τον πίνακα 4.3.1 του οδηγού του Εξοικονομώ - Αυτονομώ η αμοιβή του μηχανικού για τις μελέτες ορίζεται ως εξής: 250€ / μελέτη και 350€ συνολικά.
Στην περίπτωση που έχουμε ως παρεμβάσεις την εξωτερική θερμομόνωση και την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης χρειάζεται η έκδοση Ε.Ε.Δ.Μ.Κ., η οποία απαιτεί μελέτη θέρμανσης. Σε αυτήν την περίπτωση, η αμοιβή για την Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. είναι 250€ + 100€ για τη μελέτη θέρμανσης;
 
Απάντηση:
Η θεώρηση σας για τον τρόπο πληρωμής των μελετών από το πρόγραμμα
εξοικονομώ - αυτονομώ είναι ορθή.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει οι τιμές είναι τραγικές και φυσικά τα καθαρά νούμερα που μας μένουν είναι μικρότερα ..

Και η άδεια για ικριώματα δε μπορεί να κοστίζει 200 ευρώ καθαρά , οπότε ζητάς μια προκαταβολή και τα υπόλοιπα τα δίνει το πρόγραμμα (οοοοταν τα δώσει και αυτά και αφού εμείς φορολογηθουμε για αυτά) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Stefevagg said:

..............

Απάντηση:
Η θεώρηση σας για τον τρόπο πληρωμής των μελετών από το πρόγραμμα
εξοικονομώ - αυτονομώ είναι ορθή.

Σε αυτή ακριβώς αναφερόμουν και εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2021 at 7:14 ΜΜ, tasxan206 said:

Προσπαθώ να ολοκληρώσω μία αίτηση και δε με αφήνει να περάσω τα στοιχεία του Β' ΠΕΑ.

Σας εμφανίζει κι εσάς το παρακάτω στην πρώτη σελίδα;

Η λήψη στοιχείων του 2ου Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (Β’ ΠΕΑ) είναι προσωρινά ανενεργή.

Εγώ λέω αυτά. Αν κάποιος διαφωνεί θα ΄'θελα να ακούσω την άποψή του. Μπορεί να κάνω πολύ λάθος. Η εμπειρία μου όμως σπάνια με διαψεύδει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.