Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

33 λεπτά πριν, cve20126 said:

@nick_61 μετά τη πιστοποίηση προς τελική εκταμίευση πάτησες το κουμπί ελέγχου ώστε να προχωρήσει; Γιατί από 29/10 είναι μεγάλο διάστημα. 

Ναι. Και βέβαια το πάτησα. Δεν θα ήταν αλλιώς "πιστοποιημένη"

1.jpg

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι στη φάση που ολοκληρώνω την πρώτη αίτηση του Αυτονομώ. Τα θέματά μου είναι τα εξής:

1) Στο πεδίο ΑΦΜ/ΕΠΩΝΥΜΙΑ για τους 2 Επιθεωρητές (Α και Β ΠΕΑ) λέει: "δεν απαιτείται καταχώρηση". Πως καταλαβαίνουν σε ποιον θα γίνει η εκταμίευση αφού ούτε το IBAN φαίνεται;

2) Επειδή πρόκειται για ωφελούμενο του ΕΚΟ ΙΙ-b που δεν είχε μπει, στο Α ΠΕΑ έχουν κοπεί: ένα ΑΠΥ για το ΠΕΑ του 2019 και ένα συμπληρωματικό ΑΠΥ για το προσάρτημα, τα νέα έντυπα κ.λπ. του 2020. Στο σύστημα όμως μπορώ να καταχωρήσω ένα ΑΠΥ για το ΠΕΑ και μετά έχει επιλογή προσθήκης με περιγραφή "κόστος μελετών". Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ενταχθεί μόνο ένα ΑΠΥ για το Α ΠΕΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Τα iban δε χρειάζονται γιατί οι επιθεωρητές προεξοφλουνται. Οπότε τα χρήματα μπαινουν στο λογαριασμό του ωφελουμενου με την τελική εκταμίευση 

Στη δεύτερη ερώτηση σου :

προσωπικα θα πρόσθετα τις 2 απυ και θα έβαζα το συνολικό ποσό και θα έκανα  μια ΥΔ που θα εξηγούσα ότι προσθέτω τα 2 παραστατικά και σε μορφή πίνακα θα έβαζα αναλυτικά τα στοιχεία του κάθε παραστατικου με τη μορφή που είναι στο ηλεκτρονικό σύστημα 

(Να σημειώσω ότι η δεύτερη απάντηση είναι απλώς μια πρόταση δηλαδή δε μου έχει τύχει και επιπλέον δε θυμάμαι από πότε και μετά αρχίζει η ημερομηνία επιλεξιμοτητας των πεα σχετικά με την επιδότηση τους ) 

Link to comment
Share on other sites

@MAR_PAX ευχαριστώ πολύ! Για τους επιθεωρητές έχεις δίκιο! Δεν μου έκοψε που λέμε και στο χωριό μου :) Για τα ΑΠΥ αυτό σκεφτόμουν κι εγώ τώρα και αυτό θα κάνω και ό,τι γίνει :) Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Είμαι στη φάση που καταχωρώ τα τις παρεμβάσεις στο έντυπο παρεμβάσεων . Οι αποδείξεις που έκοψε ο κύριος που τοποθέτησε την αντλία , τα air condition και τον ηλιακό ήταν ανά 500 € γιατί η ταμειακή μηχανή του δεν έκοβε παραπάνω . Για παράδειγμα για την αντλία έκοψε 14 αποδείξεις . Στον αριθμό παραστατικού σκεφτόμουν να τις βάλω όλες μαζί με ( - ) πχ ( 1-2-3-4-5-6....) όμως το σύστημα δέχεται μέχρι συγκεκριμένο αριθμό γραμμάτων . Πήρα στο τηλέφωνο που έχουν και δεν μπορούσαν να βοηθήσουν . Έχει τύχει αντίστοιχο σε κανέναν; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

2) Επειδή πρόκειται για ωφελούμενο του ΕΚΟ ΙΙ-b που δεν είχε μπει, στο Α ΠΕΑ έχουν κοπεί: ένα ΑΠΥ για το ΠΕΑ του 2019 και ένα συμπληρωματικό ΑΠΥ για το προσάρτημα, τα νέα έντυπα κ.λπ. του 2020. Στο σύστημα όμως μπορώ να καταχωρήσω ένα ΑΠΥ για το ΠΕΑ και μετά έχει επιλογή προσθήκης με περιγραφή "κόστος μελετών". Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ενταχθεί μόνο ένα ΑΠΥ για το Α ΠΕΑ;

Επειδή έχω παρόμοια περίπτωση που πέρασε τον έλεγχο :

1. Στην καρτέλα "Καταχώρηση Λοιπών Εξόδων" στο "Κόστος Α Επιθεώρησης" καταχωρείς τα στοιχεία της παλαιότερης ΑΠΥ (αριθμός και ημερομηνία) και σαν κόστος γράφεις το άθροισμα € και των δύο.

2. Στην καρτέλα : "Ψηφιοποιημένα Παραστατικά" ανεβάζεις και τις δύο ΑΠΥ σε ένα pdf αρχείο.

Υ.Γ. Δεν υπέβαλα και δεν μου ζητήθηκε καμμία Υ.Δ.

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tο U σε οικοδομή αμόνωτη (κέλυφος + δώμα) και σε περίπτωση που μονωθεί μόνο το δώμα, θα πρέπει να αλλαχθεί απο 3,5 που θα είχε αρχικά ή παίζει ρόλο μόνο το κέλυφος όπως γράφει η ΤΟΤΕΕ?

Το χρειάζομαι για τον υπολογισμό Pgen..

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, getsakna said:

Tο U σε οικοδομή αμόνωτη (κέλυφος + δώμα) και σε περίπτωση που μονωθεί μόνο το δώμα, θα πρέπει να αλλαχθεί απο 3,5 που θα είχε αρχικά ή παίζει ρόλο μόνο το κέλυφος όπως γράφει η ΤΟΤΕΕ?

Το χρειάζομαι για τον υπολογισμό Pgen..

Α*U = (ΣΑiαμόνωτων)*3,5 + Σ(Αiμονωμένων*Uiμονωμένων)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, nick_61 said:

Α*U = (ΣΑiαμόνωτων)*3,5 + Σ(Αiμονωμένων*Uiμονωμένων)

Ευχαριστώ @nick_61..και κάτι ακόμη..στο U των μονωμένων θα βάλω το 0,95  (γ' ζώνη) ή το πραγματικό βάσει επιθεώρησης? Γιατί στην ΤΟΤΕΕ αναφέρει ότι το U εισάγεται βάσει μελέτης θερμομόνωσης μόνο όταν έχει μελετηθεί με ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, getsakna said:

Ευχαριστώ @nick_61..και κάτι ακόμη..στο U των μονωμένων θα βάλω το 0,95  (γ' ζώνη) ή το πραγματικό βάσει επιθεώρησης? Γιατί στην ΤΟΤΕΕ αναφέρει ότι το U εισάγεται βάσει μελέτης θερμομόνωσης μόνο όταν έχει μελετηθεί με ΚΕΝΑΚ.

Εγώ θα έβαζα το πραγματικό. Άλλωστε το πρόγραμμα απαιτεί η μόνωση να γίνει κατά ΚΕΝΑΚ.

Υ.Γ. Η Φλωρεντία είναι Γ' ζώνη ; 😊

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.