Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Τεσπα, οι επιλογες σου ειναι αυτες που σου ειπα. 

Παντως μου κανει εντυπωση που περασε η αιτηση μονο με μια αντλια θερμοτητας για ζνχ, φρονω οτι υπαρχει περιπτωση να μην παρεις καν αποφαση υπαγωγης ... αλλα σε καθε περιπτωση, και να παρεις και να μην παρεις, επιλογες περα απο τις 2 δεν θεωρω οτι εχεις. Καλη τυχη παντως.

Edited by Draf
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 10:35 ΜΜ, Skrats said:

Το 1ο επίπεδο (αποθ χωροι) Δεν επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα 2. Υπάρχει ΠΕΑ  για ολόκληρη τη μονοκατοικία που είχε χρησιμοποιηθεί και για την μεταβίβαση 

Επανέρχομαι πάλι. Επειδή υπάρχει στο 1ο ισόγειο αποθήκη, ο λογιστής το χώρισε σε τρία τμήματα-3ΑΤΑΚ για να είναι λιγότρερες οι εισφορές του πελάτη. Στο ΑΤΑΚ του ορόφου στην τελευταία στήλη του Ε9 αναγράφει και την συνολική επιφάνεια της κατοικίας. Αν χρησιμοποιηθεί αυτή θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

λυπαμε που θα το πω ... αλλα συμφωνα με την λογικη που εχει το προγραμμα τα λαθη πρεπει να μείνουν λάθη και να πληρωθούν ... γιατι εσυ που εκανες λαθος μάλλον απο βιασύνη πηρες την θεση καποιου που ηταν ποιο προσεκτικος και αργησε ... σιγουρα το πρόγραμμα ειναι λαθος κατά την γνώμη μου , αλλα αφου αυτο ειναι πρεπει να αποδεχτούμε τα λαθη του και τα λαθη μας ... και εσυ που εκανες λαθος και εγω που απλως άργησα για ενα λεπτο ... απο την στιγμή που συμφωνούμε και συμμετέχουμε δεχόμαστε και τα κακα του προγράμματος ... και εγω ένιωθα πολύ άσχημα που ενημερωνα ολους τους πελάτες μου οτι δεν περασα κανεναν ... και πραγματικα αισθάνθηκα και ασχημα απεναντι τους και μάλλον θα τους κανω και εκπτωση στο πεα ... ετσι ειναι ομως το προγραμμα ...

 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι δεν μπει κάποιος στο πρόγραμμα μια δεδομένη χρονική στιγμή, το ΠΕΑ δεν πληρώνεται τελικά αν ο πελάτης μπει σε επόμενη φάση του προγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις αμοιβές θα τις ζητήσω πριν την υποβολή των αιτήσεων και το ξεκαθαρίζω από την αρχή 

Το 1ο ΠΕΑ τουλάχιστον πρέπει να πληρωθεί .. και αν δε μπει σε αυτό το πρόγραμμα   θα μπει κάποια στιγμή (δε λέω στο επόμενο .. γιατί αν συνεχίσουν να είναι έτσι τα πράγματα ούτε πάλι θα ειναι σίγουρο ..!!) 

Εκτός αυτού το ΠΕΑ ισχύει 10 χρόνια και χρησιμοποιείται σε ενοικιάσεις, αγοραπωλησίες και προσεχώς θα χρησιμοποιείται στην ταυτότητα κτιρίου. Επομένως είναι ένα χαρτί σε ισχύ που δε πάει χαμένο

Edited by MAR_PAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από το πρόγραμμα το ΠΕΑ δεν πληρώνεται αν μπει σε άλλο πρόγραμμα μελλοντικά παρα μόνο σε αυτό για το οποίο εγινε τώρα ...

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, george68 said:

απο το προγραμμα το ΠΕΑ δεν πληρωνεται αν μπει σε αλλο προγραμμα μελλοντικα παρα μονο σε αυτο για το οποιο εγινε τωρα ...

 

Μα αν το Α' ΠΕΑ εκδοθεί πχ 12/2020 και έστω ότι δε χρησιμοποιηθεί σε αυτή τη φάση άρα στην επόμενη αίτηση με αυτό το ΠΕΑ στο επόμενο εξοικονομώ του 2021, λογικά θα πληρώσει και το 400ρι του Α' ΠΕΑ

Edited by ghortat
Link to comment
Share on other sites

 Απο τη στιγμή που σε αφήνει το πρόγραμμα να έχεις ένα "παλιό" ΠΕΑ γιατί να μη σε πληρώνει και μια παλιά απόδειξη ? Τότε βγήκε το ΠΕΑ και τότε κοπηκε η απόδειξη ..  

Να σου πω την αλήθεια εγώ και έτσι να είναι πάλι θα ζητάω την αμοιβή .. παιδιά δε γίνεται να κάνουμε τόση δουλειά και να μη πληρωνόμαστε ..κάποιος μπορεί να προετοιμάσει ξέρω γω 10 αιτησεις και να βάλει 1 ή και καμιά  ! Δηλαδή θα καθόμαστε να δουλεύουμε τζάμπα και μάλιστα με άγχος και ολημερίς για να βγαίνει η υπουργαρα και να καυχιέται? Και ξέρετε πολύ καλά ότι αυτος ο κύκλος του πρόγραμματος είναι πολύ απαιτητικός και κάνουμε ολόκληρη προετοιμασία εκτός του ΠΕΑ . Δε φταίμε εμείς εάν ο πελάτης δε μπει από τη στιγμή που όλα είναι έτοιμα τη μέρα της υποβολής  .. είναι θέμα τύχης πλέον .. 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης αν εχει 20.000 παρεμβάσεις κερδίζει κοντά στο 75% και πολλοί 85% , ας είναι έστω και 60% , είναι πολλά λεφτά ... νομίζεις με νοιάζει αν χάσει 300 ευρώ .... ας πληρώσουν και κατι ... και στο κάτω κάτω πες τους εσυ ψέματα οτι θα τα πάρουν ,,, θα έχουν κερδίσει τοσα χρήματα και θα έρθουν να σου κλαφτούν για 300 ευρώ;;; τι να πω .... απλως εγώ από δικια μου συστολή και βλακεία θα έλεγα ντρέπομαι να τους ζητήσω 300 ευρω αν δεν έχουν μπει ... και μάλλον δεν πρόκειται να μπουν ποτέ ... δικο μου λάθος .. αλλα αν μελλοντικά μπουν δεν με νοιάζει και 300 και 500 ευρώ θα τους παρω και θα τους πω και οτι θέλουν να ακούσουν ,,, μετα δε θα έρθουν να σου κλαφτούν ... 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by george68
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, george68 said:

ο πελατης αν εχει 20.000 παρεμβασεις κερδιζει κοντα στο 75% και πολλοί 85% , ας ειναι εστω και 60% , ειναι πολλα λεφτα ... νομιζεις με νοιαζει αν χασει 300 ευρω .... ας πληρώσουν και κατι ... και στο κατω κατω πες τους εσυ ψεματα οτι θα τα παρουν ,,, θα εχουν κερδισει τοσα χρηματα και θα ερθουν να σου κλαφτουν για 300 ευρω;;; τι να πω .... απλος εγω απο δικια μου συστολη και βλακεια θα ελεγα ντρεπομαι να τους ζητησω 300 ευρω αν δεν εχουν μπει ... και μαλλον δεν προκειτε να μπουν ποτε ... δικο μου λαθος .. αλλα αν μελλοντικα μπουν δεν με νοιαζει και 300 και 500 ευρω θα τους παρω και θα τους πω και οτι θελουν να ακούσουν ,,, μετα δε θα ερθουν να σου κλαφτουν ... 

 Νομίζω ότι αντιμετωπίζετε το θέμα από λανθασμένη οπτική γωνία, η έκδοση πεα και η πρόταση παρεμβάσεων πρέπει να πληρωθεί ανεξάρτητα αν ο πελάτης μπει ή όχι στο πρόγραμμα.  Τώρα αν κάποιοι θέλουν να κυνηγήσουν δουλειές με την υπόσχεση ότι ο πελάτης θα μπει στο πρόγραμμα,  είναι σίγουρο ότι θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στην πληρωμή τους...  καθαρή λύση θα ήταν η έκδοση πεα να μην συνοδεύεται από την υποχρέωση του μηχανικού να υποβάλει την αίτηση. Αν κάποιος συνάδελφος είναι ικανοποιημένος με λιγότερα χρήματα από τα μέγιστα που δίνει το πρόγραμμα, καλώς να το πράξει,  χωρίς την υποχρέωση υποβολής αίτησης. Συμπερασματικά χρειάζεται άλλη αμοιβή για την έκδοση πεα και πρότασης παρεμβάσεων, άλλη όταν συνοδεύεται από υποβολή αίτησης και άλλη όταν η αίτηση είναι επιτυχημένη... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.