Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

Αν κάποιος γνωρίζει καλά τα νομικά ας μας απαντήσει. Όλα αυτά τα προγράμματα βασίζονται στην ενωσιακή αρχή first in first served. Εγώ γνώσεις νομικές δεν έχω, αλλά το αισθητήριο μου μου λέει ότι ένα τέτοιο λογισμικό "αλλοιώνει" την διαδικασία γιατί καθορίζει αυτό (το λογισμικό) ποιος είναι first και ποιος όχι, ιδιαίτερα δε αν επιτρέπει στον χρήστη να έχει προφορτώσει όσες εγγραφές θέλει και μετά απλά να τις κάνει ένα upload. Επίσης οι πιο ειδικοί θα μας πουν τί παίζει με τον κώδικα της σελίδας, σε τί βαθμό αυτός είναι προστατευμένος (αν πρέπει να είναι ή όχι και αν είναι θεμιτό να έχει ο οιοσδήποτε πρόσβαση σε αυτόν...) και τί παίζει με την αρχιτεκτονική ενός τέτοιου λογισμικού. Επομένως μην πολυενθουσιάζεστε με τον κάθε επίδοξο "Κύρο Γρανάζη" γιατί αν υπάρχει και η ανάλογη "διάθεση" από τους ενάγοντες και έχει αφήσει τα νώτα του ακάλυπτα, μπορούν κάλλιστα να του εξηγήσουν από πού προέκυψε η φράση "θα σε τυλίξω σε μια κόλλα χαρτί". Κι εκεί δεν πα να γίνει και Λούκι Λουκ..Δεν θα προλάβει..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω να αφήσουμε την εσωστρέφεια και να περάσουμε στην αντεπίθεση. 

Αφού ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται, καλώ τον συνάδελφο Sw0rdf1sh που έχει δημιουργήσει τα περιβόητα la-kenak, la-asfaleia, κτλ. να δημιουργήσει τώρα το la-mogia (απ' το λαμόγια ή λαμογιά, διαλέξτε ό,τι θέλετε) και να το κάνει ελεύθερο λογισμικό με πρόσβαση σε όλους μας.

Αφ' ενός μεν θα πάρουν τα τρία οι απατεώνες που έχουν βγάλει (αν έχουν βγάλει) τέτοιου είδους λογισμικά, αφ' ετέρου δε θα ξεμπερδεύουμε συνάδελφοι στα μελλοντικά εξοικονομώ σε δευτερόλεπτα και δε θα χρειάζεται στήσιμο ομάδας, σεμινάρια, κτλ. Να δούμε τί θα λέει το υπουργείο μετά...

Μηχανικοί - Μπουρδέλο 1-0

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο ... και δεν νομίζω αν το έχουμε όλοι να έχει κάποιο νόημα ..

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, bleo8onhs said:

Είναι αστείο σε μια κοινότητα μηχανικών να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι γίνεται να τιμωρηθεί κάποιος επειδή ήταν γρήγορος χωρίς καμιά άλλη απόδειξη. Πιθανώς βέβαια να μην κατανοούν πως δουλεύουν τα συστήματα στα οποία εργάζονται. Μήπως να ερευνήσουμε λίγο όλοι τι γίνεται και τι δε γίνεται πριν πέσουμε με τα μούτρα στον αγώνα; Γιατί η πικρία της αποτυχίας μόνο δε φτάνει. Και γώ πίστευα πως το σύστημα θα μείνει 50 λεπτά ανοιχτό και πως τα ζωντανά μποτάκια μου θα πέρναγαν από δύο και τρείς αιτήσεις ο καθένας, και έπεσα πολύ έξω. Και δεν πήρα μπροστά λεφτά από κανέναν ούτε για τα πιστοποιητικά. Δεν θα σκάσουμε κιόλας επείδη κάποιοι άλλοι ήταν πιο γρήγοροι/έξυπνοι. Θα επανέλθουμε στο επόμενο προετοιμασμένοι για να βγάλουμε τα σπασμένα. Τώρα αν η δίωξη βρει τίποτα μεμπτό, στην πυρά. Αλλά το μεμπτό πρέπει να καταννοεί κανείς τι είναι. 

συμφωνώ μαζί σου ... εγώ δεν περασα ούτε μια,  αλλά κατι γνωστοί λογιστές  πέρασαν τις δικές τους ...δεν είχαν κανένα πρόγραμμα ουτε καν ήταν ποιο γρήγοροι αφού τελείωσαν όπως λέει η εφαρμογή 2 με 3 λεπτά μετά από εμένα αλλά εγκρίθηκαν ...δεν ξέρω γιατί ;;;..

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, george68 said:

συμφωνώ μαζί σου ... εγώ δεν περασα ούτε μια,  αλλά κατι γνωστοί λογιστές  πέρασαν τις δικές τους ...δεν είχαν κανένα πρόγραμμα ουτε καν ήταν ποιο γρήγοροι αφού τελείωσαν όπως λέει η εφαρμογή 2 με 3 λεπτά μετά από εμένα αλλά εγκρίθηκαν ...δεν ξέρω γιατί ;;;..

Το ερώτημα λοιπόν είναι γιατί εσύ δεν πέρασες αφού ήσουν γρηγορότερος;;; 

Μήπως ξέχασες τίποτα; 

Σκέφτομαι μήπως το σύστημα δεσμεύει το χρήμα όταν καταχωρείς τις παρεμβάσεις, οπότε ακόμη και αργότερα να κλείσω την αίτηση από εσένα, έχω πάρει σειρά αν έχω περάσει γρηγορότερα παρεμβάσεις. Ίσως είναι μια πιθανότητα. 

Μία άλλη σκέψη είναι μήπως η αίτηση σου είχε μεγαλύτερο προϋπολογισμό και κόπηκε, ή μεγαλύτερη επιδότηση. Καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ, απλά κάνω εικασίες μήπως και σε βοηθήσω. 

Edited by bleo8onhs
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bleo8onhs said:

Το ερώτημα λοιπόν είναι γιατί εσύ δεν πέρασες αφού ήσουν γρηγορότερος;;; 

Μήπως ξέχασες τίποτα; 

Σκέφτομαι μήπως το σύστημα δεσμεύει το χρήμα όταν καταχωρείς τις παρεμβάσεις, οπότε ακόμη και αργότερα να κλείσω την αίτηση από εσένα, έχω πάρει σειρά αν έχω περάσει γρηγορότερα παρεμβάσεις. Ίσως είναι μια πιθανότητα. 

Μία άλλη σκέψη είναι μήπως η αίτηση σου είχε μεγαλύτερο προϋπολογισμό και κόπηκε, ή μεγαλύτερη επιδότηση. Καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ, απλά κάνω εικασίες μήπως και σε βοηθήσω. 

αυτά σκέφτομαι και εγω αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τίποτα ... με πείραξε πολύ βέβαια, αλλά έτσι είναι ... ελπίζω και οι πελάτες μου να το κατάλαβαν, ειδικά  με αυτά που διαβάζουν και οι ίδιοι μέσα ίντερνετ αλλά έτσι είναι και το αποδέχομαι όπως και να εχει ...  

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Το θέμα δεν είναι πρωσοπικής εκτίμησης μας αλλά καθαρά νομικό. Πρόγραμμα που πατάει επάνω σε κρατική ιστοσελίδα με σκοπό την παρέμβαση είναι ποινικό αδίκημα. Αυτό ήταν το λεπτό σημείο της μηνυτήριας αναφοράς μου και μην το απαξιώνετε εύκολα. Δείτε την πραγματική εικόνα χωρίς τα γυαλιά του προσωρινού συμφέροντος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , έχω πελάτισσα που αυτή τη στιγμή είναι χήρα. Ομως στη δηλωση και εκαθαριστικό του 2019 φαίνεται και ο σύζυγος που πλέον (το έτος 2020)  απεβίωσε. Πως τη δηλώνω στο σύστημα? Έγγαμη ή άγαμη-χήρα? Αν τη δηλώσω άγαμη όπως είναι τώρα προφανώς δε θα διασταυρώνει με taxis. Τι θα ληφθεί υπόψη ατομικό ή οικογενειακό εισόδημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.