Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανθρακικό αποτύπωμα υλικών


Chres Th.

Recommended Posts

Καλημέρα, εκπονώ διπλωματική εργασία με θέμα τον περιβαλλοντικό σχεδιασμό κατοικίας. Έχω αποφασίσει να είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα, αλλά πρέπει να έχει μικρό ανθρακικό αποτύπωμα. Για να το υπολογίσω ακριβώς, πρέπει να γνωρίζω την διαδικασία κατασκευής των υλικών και τη  προέλευση τους. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με τα δομικά υλικά που πωλούνται στην Αττική; Ή πρέπει να ρωτήσω σε καταστήματα δομικών υλικών να μου πούν; Είναι ικανοποιητικό να μείνω στο σκυρόδεμα ή είναι καλύτερα να ψάξω άλλο υλικό για το κτίριο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό να βρεις κάτι που να αφορά ειδικά τα υλικά ή τις βιομηχανίες της Αττικής. Και αποκλείεται να ξέρουν στα καταστήματα. Ακόμα και στις ίδιες τις βιομηχανίες αν πας μπορεί να ναι άδικος κόπος. Στη θέση σου θα πήγαινα βιβλιογραφικά, σε σχετικά βιβλία των χημικών μηχανικών υπάρχουν όλα αυτά, με χημικές αντιδράσεις και πόσο κάρβουνο ή ηλεκτρικό ρεύμα θέλει να γίνει ένα κιλό χάλυβας ή τσιμέντο. Αν ψάξεις λίγο παραπάνω θα βρεις και έτοιμη εργασία που να σου δίνει απευθείας το νούμερο που θέλεις για τελικό προϊόν στο εργοτάξιο.

Αν θες ελαχιστοποίηση του αποτυπώματος μάλλον πρέπει να επιλέξεις ξύλο. Ή έστω πέτρες ή και πλίνθους (ιδίως άψητους). Το οπλισμένο συκρόδεμα είναι νομίζω το πιο ενεργοβόρο, διότι πρέπει τα πάντα να λιώσουν τουλάχιστον μια - δυο φορές σε θερμοκρασίες άνω των χιλίων βαθμών (σίδερα, τσιμέντα, τούβλα..). Βέβαια, για να πεις ότι με το τάδε υλικό είχες μικρό αποτύπωμα θα πρέπει να έχεις υπολογίσει τα αποτυπώματα και όλων των άλλων, οπότε αυτό θα σου αποκαλύψει και την απάντηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 11:58 ΠΜ, Chres Th. said:

.....διπλωματική εργασία με θέμα τον περιβαλλοντικό σχεδιασμό κατοικίας. ...

διπλωματική σε τι ειδικότητα σπουδών?

 

(τα κτήρια δεν έχουν αποκλειστικό υλικό κατασκευής το οπλισμένο σκυρόδεμα, αλλά έχουν και τούβλα, σοβάδες, πλακάκια, αλουμίνια, σίδερα και > από 90 ειδικότητες εργασιών..... συν τα εργαλεία, μεταφορικά μηχανήματα και άλλα και όλα έχουν αποτύπωμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υποθέτω οτι είσαι προπτυχιακός φοιτητής.

Το θέμα που διάλεξες θεωρώ είναι αρκετά δύσκολο, ιδιαίτερα στην Ελλάδα και μόνο βιβλιογραφικά μπορείς να το προσεγγίσεις.  Σαν έννοια δεν υφίσταται σκέτη η εκπομπή ρύπων αλλα πάει πακέτο με την κατανάλωση ενέργειας και όχι μόνο κατα την φάση κατασκευής αλλα στον κύκλο ζωής ενός κτιρίου.

(Εγκυκλοπεδικά)

Συνήθως μιλάμε για  LCA (Life Cycle Assesment) όπου αναφέρεται στον περιβαλλοντικό αντίκτυπο των κτιρίων ως αναφορά στην ενέργεια που καταναλώνεται ( ή στους ρύπους που εκλύονται) κατά την κατασκευή, λειτουργία και απόσυρση των κτιρίων.

Κατά την φάση κατασκευής, έχουμε την εμπεριεχόμενη ενέργεια (Embodied Energy) που αναφέρεται στην ενέργεια που χρησιμοποιείται σε όλες τις άμεσες και έμμεσες διεργασίες που σχετίζονται με την παραγωγή υλικών, προιόντων και συστημάτων που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή. Επίσης έχουμε και την ενέργεια για την μεταφορά και εγκατάσταση τους στο κτίριο (Cradle to Site) που μπορεί να έχει μεγάλο αντίκτυπο καθώς τα υλικά μπορεί να παράγονται τοπικά η να εισάγονται απο μακριά, καθώς και ο τρόπος (μέσο) μεταφοράς τους. 

Κατά την φάση λειτουργίας έχουμε την λειτουργική ενέργεια του κτιρίου, δηλαδή η ενέργεια που καταναλώνεται για την λειτουργία (φωτισμός, θέρμανση, ψύξη, λειτουργία συσκευών, κ.α) και συντήρηση.

Και τέλος  έχουμε την ενέργεια που καταναλώνεται για την απόσυρση του κτιρίου.

Όπως καταλαβαίνεις είναι πολυσύνθετα ζητήματα που απαιτούν πολύ μελέτη. Υπάρχουν βάσεις δεδομένων με έτοιμα στοιχεία, όπως το ecoinvent η η ICE αλλα οπως καταλαβαίνεις δεν εχουν στο μυαλό τους την Ελλάδα μιας και ούτε οι ελληνικές βιομηχανίες τα γνωρίζουν, οπότε είναι πολυ γενικά για την περίπτωση σου. 

Προσωπικά θα το σκεφτόμουνα αρκετά πριν ασχοληθώ και μόνο αν υπήρχε βοήθεια απο κάποιον που έχει ασχοληθεί με το θέμα.

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

 

Edited by dionysg
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Didonis said:

διπλωματική σε τι ειδικότητα σπουδών?

 

(τα κτήρια δεν έχουν αποκλειστικό υλικό κατασκευής το οπλισμένο σκυρόδεμα, αλλά έχουν και τούβλα, σοβάδες, πλακάκια, αλουμίνια, σίδερα και > από 90 ειδικότητες εργασιών..... συν τα εργαλεία, μεταφορικά μηχανήματα και άλλα και όλα έχουν αποτύπωμα)

Καλημέρα Πολιτικός  Μηχανικός είμαι (προπτυχιακές σπουδές), το ξέρω επίσης ότι δεν είναι μόνο το οπλισμένο σκυρόδεμα απλώς το κύριο θέμα μου είναι η προέλευση των πρώτων υλών των αδρανών και ο τρόπος κατασκευής τους πώς επηρεάζουν το ανθρακικό αποτύπωμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο εύκολο λοιπόν, επικεντρώσου στις μεθόδους εξόρυξης και σπασίματος αδρανών και πόση ενέργεια χρειάζονται. Γράψε μπόλικη θεωρία γι' αυτά. Και είναι πολύ ευκολότερο να βρεις και πραγματικά στοιχεία αν πας σε ένα λατομείο να σου δώσουν πληροφορίες οι οδηγοί πόσο πετρέλαιο καίνε τα μηχανήματα. Κάνε μια αξιολόγηση της απόδοσης των μηχανημάτων, της ηλικίας τους, πάρε στοιχεία κατασκευαστών.

Μιας και μας είπες το τμήμα, πες μας και τον τομέα που εκπονείς τη διπλωματική, γιατί κι αυτό παίζει ρόλο. Αλλιώς το βλέπει η οικοδομική, αλλιώς τα στατικά, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να το δεις ως διαχείριση εργοταξίου, δηλαδή το αποτύπωμα ενός λατομείου, μιας μονάδας, των φορτηγών, των σπαστήρων κλπ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgios_m said:

Ακόμα πιο εύκολο λοιπόν, επικεντρώσου στις μεθόδους εξόρυξης και σπασίματος αδρανών και πόση ενέργεια χρειάζονται. Γράψε μπόλικη θεωρία γι' αυτά. Και είναι πολύ ευκολότερο να βρεις και πραγματικά στοιχεία αν πας σε ένα λατομείο να σου δώσουν πληροφορίες οι οδηγοί πόσο πετρέλαιο καίνε τα μηχανήματα. Κάνε μια αξιολόγηση της απόδοσης των μηχανημάτων, της ηλικίας τους, πάρε στοιχεία κατασκευαστών.

Μιας και μας είπες το τμήμα, πες μας και τον τομέα που εκπονείς τη διπλωματική, γιατί κι αυτό παίζει ρόλο. Αλλιώς το βλέπει η οικοδομική, αλλιώς τα στατικά, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να το δεις ως διαχείριση εργοταξίου, δηλαδή το αποτύπωμα ενός λατομείου, μιας μονάδας, των φορτηγών, των σπαστήρων κλπ

Είμαι από το ΠΑΔΑ και βρίσκομαι στην κατεύθυνση δομοστατικών. Αντικείμενο της διπλωματικής είναι ο Περιβαλλοντικός σχεδιασμός  κατοικίας. Θα κάνω αυτά που μου είπατε, άλλωστε η ερώτηση μου από από την αρχή ήταν κατά πόσο έχει νόημα η επιτόπου έρευνα όπως στο λατομείο που αναφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχει νόημα, έστω και στο μέτρο που θα βγάλεις μια φωτογραφία της εγκατάστασης. Λαμβάνοντας κάποιες πληροφορίες για τα μηχανήματα μπορείς να στήσεις ένα στοιχειώδες μοντέλο προσδιορισμού της κατανάλωσης ενέργειας ανά κιλό άμμου, σκύρων κλπ. Ακόμα και το κόστος μεταφοράς ενός φορτηγού άμμου στο εργοτάξιο είναι παράμετρος που πρέπει να μετρηθεί.

Γενικά δε σε ενδιαφέρει η ακρίβεια, όσο το να παρουσιάσεις μια μεθοδολογία.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.