Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

3 ώρες πριν, alej said:

Μπορείς να ρωτήσεις και την αρμόδια ΕΔΑ, θα σου πει ότι σε αλλαγή λέβητα απαιτείται νέα μελέτη. Λογικό είναι, νέος λέβητας, νέοι υπολογισμοί, καμινάδες κλπ. Μπορεί να είναι ίδιας ισχύος ακριβώς αλλά ο κανόνας λέει νέα μελέτη.

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, έχω περίπτωση 3 κουφωμάτων σε διαμέρισμα τα οποία απέξω είναι χτισμένα με υαλότουβλο και από μέσα υπάρχει κανονικό κούφωμα συρόμενο. Μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα η αλλαγή τους, και αν ναι, θα πρέπει να ξηλωθεί το εξωτερικό υαλότουβλο ή μπορεί να παραμείνει το νέο κούφωμα από την μέσα μεριά; Ο υπολογισμός των Uw θα γίνει ως 2πλό κούφωμα; Σας ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Να ρωτήσω κάτι: στα επίτοιχα λεβητάκια φυσικού αερίου, που δεν απαιτούν ΕΕΔΜΚ, μπορούμε να τικάρουμε την απαίτηση μελέτης και να ανεβάσουμε στο τέλος ως δαπάνη τη μελέτη του ανάδοχου που υποβάλλεται στην εταιρεία φυσικού αερίου;

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι , 

Σε Διώροφη κατοικία με 2 ξεχωριστές οριζόντιες , εγώ μελετάω το ισόγειο που έχει κοινό λέβητα και κοινό ηλιακό με τον όροφο . Εγώ μπορώ να το βάλω για αντικατάσταση του λέβητα σε αντλία θερμότητας και αντικατάσταση του ηλιακού;; Οι παρεμβάσεις που θέλω να κάνω (αντλία και ηλιακός) αφορούν μόνο τον πελάτη μου και ο λέβητας και ο ηλιακός θα παραμείνουν για την άλλη οριζόντιο ιδιοκτησία . Ευχαριστώ !  

Link to comment
Share on other sites

@George9555

Για τον λέβητα δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Τον αντιμετωπίζεις ως αυτονόμηση διαμερίσματος σε πολυκατοικία (συναίνεση + ΕΕΔΜΚ + μελέτη θέρμανσης).

Τον ηλιακό όμως, αν τον εμφανίσεις στο 1ο ΠΕΑ, δεν θα είναι επιλέξιμη δαπάνη…

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι για ηλιακό θερμοσίφωνα, το ποσό καταχωρείται, δεξιά στο κουτάκι της ''αποθήκευσης'' στη καρτέλα ΖΝΧ και όχι στη καρτέλα Ηλιακός θερμοσίφωνας.

Και αυτό γιατί βγάζει διαφορετικό ποσό αν το βάλεις στον ηλιακό (παραπάνω κατα ~ 2.000 €) και άλλο ποσό αν το βάλεις στη καρτέλα του ΖΝΧ και το σωστό ποσό έβγαινε αν έμπαινε στη τελευταία.

Πιστεύω να το έχετε τσεκάρει και εσεις συνάδελφοι...

Πέρα απο αυτό έχω και μια απορία σχετικά με τις τέντες (γιατί μέχρι τώρα δεν έτυχε να βάλω στα 2 προηγούμενα προγράμματα).. το ποσό της τέντας που το προσθέτετε?

Στους τοίχους ή στα κουφώματα?

Λογικό μου ακούγεται να προστίθεται στα κουφώματα αφού στη καρτέλα  των κουφωμάτων αναγράφεται η τιμή ανα τμ της τέντας.

Αν κάποιος συνάδελφος το έχει αντιμετωπίσει διαφορετικά , καλό είναι να ενημερώσει και εμας.

 

Link to comment
Share on other sites

@dib Για τον ηλιακό, το κόστος το βάζεις στην καρτέλα του ηλιακού, επιμερισμένο ανά τμ. Αν δηλαδή έχεις επιφάνεια συλλέκτη 3τμ και τιμή 1.500€ θα βάλεις 500€. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ απόκλιση στο σύνολο.

Τις τέντες τις επιμερίζω στα κουφώματα…

Edited by vagom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@vagom θεωρώ οτι αυτό που αναφέρεις, ήταν στα προγράμματα του '18 και '19, γιατί επιμερισμό σε ηλιακούς είχα κάνει και εγω σε αυτά τα προγράμματα και κατά την άποψη μου, θεωρώ οτι στο τρέχον πρόγραμμα, το ποσό του ηλιακού πάει ανάλογα τον όγκο δοχείου αποθήκευσης και όχι με τα τμ του συλλέκτη..αλλά ίσως και να κάνω λάθος.

Όσο για τις τέντες, για μένα ορθότερο θα ήταν να μπεί το ποσό της τέντας στα τετραγωνικά των τοίχων.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αναφερόμουν. Εκεί δεν έχεις lt αλλά μόνο επιφάνεια. Στο Έντυπο Παρεμβάσεων θα αναφέρεις τα lt και τη συνολική τιμή.

Για τις τέντες, σωστές είναι και οι δύο προσεγγίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , 

σε κατοικία με λέβητα πετρελαίου μπορώ να βάλω στις παρεμβάσεις κλιματιστικά για θέρμανση και να κρατήσω και το λέβητα ; ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.