Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

On 20/11/2020 at 10:09 ΠΜ, gsaraf said:

Την ίδια απορία έχω κ' εγώ...

Επίσης, πως υπολογίζουμε εξοικονόμηση ενέργειας από σύστημα smart home;

Επίσης ενδιαφέρον, απ' τη στιγμή που το ζητάει στο έντυπο παρεμβάσεων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

42 λεπτά πριν, katrmp said:

δεν έγινε και τίποτα να μπούν, αφού είναι ορθό για τεχνικούς λόγυς. Τα 10cm ειδικά κακώς δεν τα βάζεις να τα πληρωθείς.

Συμφωνώ με το συνάδελφο και εννοείται να μπουν στο έντυπο τέτοιες επιφάνειες ως συνέχεια της μόνωσης εφόσον μπορείς να τεκμηριώσεις ότι δεν έπρεπε να διακοπεί για τεχνικούς λόγους (πχ ανιούσα υγρασία στη στάθμη εδάφους).

Μην πας να μονώσεις όλο τον τοίχο μιας 3όροφης όμως επειδή θες να μονώσεις ένα ενδιάμεσο διαμέρισμα εξωτερικά. Μόνωσε εσωτερικά σε τέτοια περίπτωση. Σε κάτι τέτοιο υπάρχει τεχνική λύση και εφαρμόσιμη.

32 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Επειδή ακούω διάφορες απόψεις, η παρέμβαση των τεντών αφορά μόνο σε σημεία που δεν έχουν καθόλου τέντες ή μπορούμε  να βάλουμε και σε μπαλκόνι που έχει ήδη αλλά θέλει να τις αλλάξει ο ιδιοκτήτης (πχ φθαρμένες);

Η ίδια απορία και για ηλιακό.

Τέλος όπου έχω θερμομόνωση με γυψοσανίδα είναι 2Γ2 και όχι 2Γ1; Είναι τόσο μεγάλη οικονομικά η διαφορά ανά τμ, πχ 35-55 για R>1,8;

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα η τέντα ως αλλαγή δεν επιδοτείται. Εγκατάσταση λέει συμπληρωματικά της μόνωσης ή ανοιγμάτων. Τώρα αν έχω κατεστραμένο βραχίονα και βάλω μόνωση θα μου τα ξηλώσουν όλα εννοείται.

Το ίδιο για ηλιακό. Προσωπικά εγώ βρήκα σε κατοικία ηλιακό μαύρο παλιό 30ετίας με τετράγωνο μποιλερ σιδερένιο και σε κάποια σημεία όχι απλά φθαρμένο αλλά τρύπιο (στην οροφή). Θεωρώ ότι δεν έχει. Δε λειτουργεί κιόλας κάτι τέτοιο για να λέμε την αλήθεια.

Ναι με γυψοσανίδα είναι 2.Γ2 αντί για σοβά που είναι στην 2.Γ1.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Sw0rdf1sh said:

 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα η τέντα ως αλλαγή δεν επιδοτείται. Εγκατάσταση λέει συμπληρωματικά της μόνωσης ή ανοιγμάτων. 

¨Οχι σε αυτο το ΕΚΟ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, katrmp said:

Δεν επιτρέπεται. Ο οδηγός δεν μιλά για αντικατάσταση. Αλλά ας περιμένουμε ... 

Διαφωνώ...

Ολες σχεδόν οι παρεμβάσεις αντικατάσταση παλιών είναι, κουφώματα, σύστημα θέρμανσης, κλιματιστικά κλπ, δεν λέει πουθενά ο οδηγός ότι αν έχεις κατι δεν μπορείς να το αντικαταστήσεις με καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

μόνο τα κουφώματα γράφουν την λέξη αντικατάσταση. Ούτε στο προηγούμενο επιτρεπόταν κανονικά. Αλλά ας περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2020 at 6:19 ΜΜ, vagom said:

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Σας έχει τύχει ποτέ θερμομόνωση οροφής-δώματος «κάτω από μη θερμαινόμενο χώρο»;

Έχω περίπτωση όπου στην ταράτσα έχουν φτιάξει μια μεγάλη αποθήκη (τακτοποιημένη αυθαίρετη κατασκευή) η οποία βρίσκεται  πάνω από ωφέλιμη επιφάνεια διαμερίσματος. Αμόνωτο κτίριο, οπότε υφιστάμενο U=2,9 για αυτό το κομμάτι, που αν δεν μονωθεί το δάπεδο της αποθήκης, δεν πιάνει στόχο το διαμέρισμα…

Μπαίνει, και αν ναι, σε ποια παρέμβαση; 2Α, 2Β, ή 2Γ;

Εχω ίδια περίπτωση. Εβαλα ότι θα μονωθεί και αυτό το κομμάτι (οροφή κάτω από ΜΘΧ) με U=0,45 στο σενάριο. Στο έντυπο παρεμβάσεων έβαλα τα συνολικά τμ (ελεύθερη οροφή+οροφή κατω απο ΜΘΧ) παρέμβαση 2Α.

Δεν είμαι σίγουρος αν είμαι σωστός.....κάποια άλλη γνώμη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"οροφή κατω απο ΜΘΧ" νομίζω εννοεί τις περιπτώσεις όπου υπάρχει στέγη με κενό αέρα και ξύλα, επομένως υπάρχει η πλάκα ή μία ξύλινη επένδυση στο ταβάνι και μετά το κενό, τα ξύλα και τα κεραμίδια. Τώρα για το συγκεκριμένο χρίζει διευκρίνισης. Στείλτε mail καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.