Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Γιατί γράφετε παραπάνω "ας περιμένουμε"; Πρόκειται να αλλάξει κάτι για τέντες ή ηλιακό; Ή αναμένεται κάποια επεξήγηση;

Προσωπικά έχω μία περίπτωση τέτοια, όπου το δηλώνω σαν παρέμβαση πάντως στο έντυπο (από τη στιγμή που δεν επηρεάζει και ιδιαίτερα την κατάταξη του ΠΕΑ) εξηγώντας την κατάσταση στον εν δυνάμει ωφελούμενο, ότι δηλ ίσως να μην μπορέσει να τις αλλάξει στο τέλος. Και ευελπιστούμε ότι μέσα στους επόμενους μήνες (ή και άμεσα) θα υπάρχει πιο σαφής εικόνα. Προσωπικά νομίζω ότι θα έπρεπε να επιδοτούν την αντικατάσταση και ειδικά τον ηλιακό που είναι ζήτημα ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν είναι σαφές. Δεν το γράφει ("αντικατάσταση") αλλά δεν το αποκλείει παράλληλα. Χρειάζεται αποσαφήνιση (πχ ερωταπάντηση κ.λπ.) όπως και στο προηγούμενο ΕΚΟ κάποια θέματα λύθηκαν έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου στο helpdesk για το θέμα αντικατάστασης ηλιακού μου είπαν ότι επιδοτείται μόνο η εγκατάσταση νέου, όχι αντικατάσταση παλαιού.

Για αυτό ενημερώνω τους πελάτες να ξηλώνουν τα παλιά ηλιακά πριν βγει το 1ο ΠΕΑ, αν θέλουν να επιδοτηθούν για νέο. Βοηθάει πολύ και στη μείωση της ενεργειακής κατηγορίας.

Προς το παρόν δεν το έχει ξηλώσει κανείς, αυτά θα γίνουν τελευταία στιγμή μήπως αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, trellovoskos said:

 

Προς το παρόν δεν το έχει ξηλώσει κανείς, αυτά θα γίνουν τελευταία στιγμή μήπως αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

Ας περιμένουμε αυτή την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο κάνω με τον ηλιακό, τους λέω ότι πρέπει να μην υπάρχει. Με τις τέντες όμως είναι λίγο πιο δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια διάταξη που επιτρέπει την τοποθέτηση εξωτερικής θερμοπρόσοψης σε τοίχο ακριβώς στο όριο του οικοπέδου;

Δηλαδή όταν υπάρχει αδόμητο όμορο οικόπεδο, ή στην περίπτωση που υπάρχει χαμηλότερο όμορο κτήριο στην επιφάνεια του δικού μας που είναι εκτεθημένη λόγω του χαμηλότερου ύψους τους όμορου, με το σκεπτικό ότι αν γίνει προσθήκη ορόφου ή καταδαφιστεί και κτιστεί νέο κτήριο θα υπάρχει υποχρωτικά μια απόσταση μεταξύ των κτηρίων ως αντισεισμικός αρμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνεις έτσι σε ξένη ιδιοκτησία;

Εκτός κι αν εννοείς να φτάσεις τη μόνωση ακριβώς στο όριο του οικοπέδου, κάτι το οποίο δεν απαγορεύεται νομίζω. Ο όμορος θα φροντίσει όταν χτίσει για τον αντισεισμικό αρμό.

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες προεργασία για τοποθέτηση θερμοπρόσοψης σε τυφλό τοίχο πολυκατοικίας. Το όμορο είναι αδόμητο. Δεν νομίζω να έχουν πάρει άδεια απο τον ιδιοκτήτη του αδόμητου, ούτε νομίζω ότι το έχει μάθει. Τον περιμένει μια έκπληξη.

Link to comment
Share on other sites

Η έκπληξη μάλλον περιμένει αυτούς που τη βάζουν, αν κάνει την καταγγελία του γείτονα.

Πάντως στον προηγούμενο Β Κύκλο είχα για πρώτη φορά περίπτωση τυφλού τοίχου τον οποίο στο έντυπο παρεμβάσεων τον είχα δείξει με 55€ παρέμβαση και όχι 35€, πάνω στην βιασύνη μου. Στη συνέχεια το υλοποιήσαμε φυσικά εσωτερικά, αλλά στο έντυπο πάλι 55 έγραψα και μας τα πλήρωσαν κανονικά. Λάθος μου βέβαια.

Στα καινούρια έντυπα για να είμαι τυπικός πάντως, όπου έχει τυφλό (ή και επαφή με ΜΘΧ πχ δάπεδο σε αποθήκη που έχω σε μία περίπτωση) βάζω τα ελαφρά πετάσματα με τα 29/35€

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, trellovoskos said:

Υπάρχει κάποια διάταξη που επιτρέπει την τοποθέτηση εξωτερικής θερμοπρόσοψης σε τοίχο ακριβώς στο όριο του οικοπέδου;

Η θερμοπρόσοψη θέλει ΕΕΔΜΚ. Αν είναι σε όριο όμορου οικοπέδου ή σε ισόγειο σε επαφή με ρυμοτομική γραμμή, δε νομίζω ότι θα περάσει…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.