Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Fade2Black said:

Η έκπληξη μάλλον περιμένει αυτούς που τη βάζουν, αν κάνει την καταγγελία του γείτονα.

 

Αν! Που σημαίνει ότι αν το ανακαλύψει αφού έχει ολοκληρωθεί, δε θα θέλει να ξοδέψει χρήματα για δικαστήρια για (0,07m x10m x 5 όροφοι =3,5 m2).

 

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια διάταξη για θερμοπρόσοψη σε τυφλό τοίχο στο όριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η οικοδομή έχει άδεια και υπάρχει χώρος αντισεισμικού αρμού σε αυτήν, η θερμομόνωση τοποθετείται νομίμως, σε ίσο με τον αρμό πάχος.

Η καταγγελία για να γίνει πρέπει να ελεγχθεί από μηχανικό και ο καταγγέλλων να πληρώσει παράβολο.

Οπότε αυτός που ξέρει ότι είναι νόμιμος βαδίζει με σιγουριά ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν για αλλαγή από θερμοσυσσωρευτές σε επίτοιχο λέβητα φυσ. αερίου και από λέβητα πετρελαίου σε αντλία θερμότητος αέρα - νερού χρειάζεται ΕΕΔΜΚ και στις 2 περιπτώσεις; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@kan62 η συγκεκριμένη οικοδομή είναι της δεκαετίας του '70 οπότε δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη για α.α...

Αν υπάρχει συναίνεση του ιδιοκτήτη του όμορου (με οικονομικό αντάλλαγμα),  θα μπορούσε να γίνει; Και πως καλύπτεται κάποιος γρήγορα και νόμιμα (υπεύθυνη δήλωση, ιδιοτικό συμφωνητικό, συμβολαιογραφική πράξη) για να εξασφαλίσει γραπτώς αυτή την συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @akis73, στο πρώτο με τον επίτοιχο λέβητα φ.α. βλέπω άρθρο 30 του 4495/2017, παράγραφος "η" : δεν θέλουν ο.α. ή εεμκ  μπλα μπλα μπλα...

"τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ.10 του άρθρου 16 του ν.4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν.4067/2012"

για το δεύτερο δλδ από λέβητα σε α/θ βλέπω μάλλον θέλει εεδμ, άρθρο 29 του 4495, περίπτωση λ:

"εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης"

@trellovoskos με ιδιωτικό συμφωνητικό όπως το περιγράφεις.Νόμιμο μπορεί να είναι, γρήγορο δεν νομίζω.
 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, trellovoskos said:

@kan62 η συγκεκριμένη οικοδομή είναι της δεκαετίας του '70 οπότε δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη για α.α...

Αν υπάρχει συναίνεση του ιδιοκτήτη του όμορου (με οικονομικό αντάλλαγμα),  θα μπορούσε να γίνει; Και πως καλύπτεται κάποιος γρήγορα και νόμιμα (υπεύθυνη δήλωση, ιδιοτικό συμφωνητικό, συμβολαιογραφική πράξη) για να εξασφαλίσει γραπτώς αυτή την συναίνεση;

Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη αντισεισμικού, η συναίνεση δεν έχει νόημα γιατί δεν είναι νόμιμη η θερμομόνωση στο οικόπεδο του άλλου ...

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Καλησπέρα @akis73, στο πρώτο με τον επίτοιχο λέβητα φ.α. βλέπω άρθρο 30 του 4495/2017, παράγραφος "η" : δεν θέλουν ο.α. ή εεμκ  μπλα μπλα μπλα...

"τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ.10 του άρθρου 16 του ν.4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν.4067/2012"

για το δεύτερο δλδ από λέβητα σε α/θ βλέπω μάλλον θέλει εεδμ, άρθρο 29 του 4495, περίπτωση λ:

"εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης"

@trellovoskos με ιδιωτικό συμφωνητικό όπως το περιγράφεις.Νόμιμο μπορεί να είναι, γρήγορο δεν νομίζω.
 

Ευχαριστώ, πράγματι έτσι δείχνει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vagom said:

Η θερμοπρόσοψη θέλει ΕΕΔΜΚ. Αν είναι σε όριο όμορου οικοπέδου ή σε ισόγειο σε επαφή με ρυμοτομική γραμμή, δε νομίζω ότι θα περάσει…

Δεν είμαι σίγουρος ότι δε θα περάσει. Σε προηγούμενο μου ποστ περιέγραψα περίπτωση μου που από λάθος μου έβαλα έναν τοίχο ως εξωτερική θερμομόνωση στο έντυπο ολοκληρωσης και όχι εσωτερική (55€ αντί 35) και πληρώθηκαν κανονικά τα χρήματα (ενώ η μόνωση έγινε εσωτερικά με γυψοσανίδα όπως έπρεπε). Πιστεύω ότι μόνο σε περίπτωση αναλυτικού ελέγχου της αίτησης θα το διαπιστώσουν. Διαφορετικά δεν πιστεύω ότι κάθεται κάποιος να ψάξει τοπογραφικό πχ να δει αν είναι τυφλό το κτίριο/οικόπεδο. Βέβαια με την φωτογραφική τεκμηρίωση τώρα είναι πιο πιθανό να εντοπιστεί ένα τέτοιο λάθος, οπότε προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη αντισεισμικού, η συναίνεση δεν έχει νόημα γιατί δεν είναι νόμιμη η θερμομόνωση στο οικόπεδο του άλλου ...

Μα ποιός θα μπορούσε να προσβάλει τη νομιμότητα της συναίνεσης μεταξύ 2 ιδιωτών τη στιγμή που δεν παραβιάζονται Ρ.Γ-Ο.Γ., η θερμοπρόσοψη δεν προσμετράται στη δόμηση, ενώ μελλοντικά το κτήριο στο τωρινό αδόμητο θα έχει υποχρεωτικά α.α.;  Η ΥΔΟΜ;

Είναι ένα θέμα που το παρατηρώ συχνά σε περίπτωση θερμοπροσόψεων.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Δεν είμαι σίγουρος ότι δε θα περάσει.

Δεν μου έχει τύχει να βγάλω ΕΕΔΜΚ για τέτοια περίπτωση θερμοπρόσοψης, ωστόσο αν έχει τύχει σε κάποιον θα ήθελα την άποψη του αν πέρασε και με ποιό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.