Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

10 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

Ερώτηση που αφορά κυρίως τα Γ.

Περίπτωση ακινήτου 200τ.μ. στη Γ. Η απαίτηση να ανέβει στην Α καλύπτεται με βαριά μόνωση, ΑΘ με καλό scop, νέα ανοίγματα, ΖΝΧ απο ΑΠΕ, αυτοματισμούς στη Β. 

Για να ανέβει στην Α θέλει 40χιλ € έργο ενώ δικαιούται 30χιλ € λόγω κόφτη 1.2€/kwh. 

Εάν προτείνω και Φ/Β (2 σενάρια με το 1 στην Α+ και ετερο στην Α) αυτονομείται πλήρως (Α+ και αρνητική κατανάλωση). 

Επιβεβαιώνει κάποιος παρακαλώ ότι το έργο ελέγχεται από τη μείωση στο 1ο σενάριο του Φ/Β; Γιατί εκει δικαιούται και τα 45χιλ. € (40 που ήθελε εξαρχής συν τα 5 του Φ/Β). 

 

Καλημέρα.

Ο έλεγχος του όρου της εξοικονόμησης για την επιλεξιμότητα γίνεται με το 1ο σενάριο. 

Δεν μου έχει τύχει, αλλά δεν βλέπω γιατί να γίνει κάτι διαφορετικό από ότι γίνεται στις άλλες περιπτώσεις.

Στην περίπτωση Φ/Β ζητείται και το 2ο σενάριο να είναι ίδιο με το 1ο αλλά χωρίς Φ/Β, μόνο για να ελεγχθεί ο επιπλέον όρος ότι με τις υπόλοιπες παρεμβάσεις το ανεβάζεις Α.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κι από μένα.

Μια απορία για τις τέντες που από ότι είδα και στο τόπικ δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Πως γίνεται ο υπολογισμός των τ.μ.; Κάποιοι βλέπω πως λαμβάνουν τα τ.μ. όλης της επιφάνειας που θα καλύψει η τέντα αλλά στην πράξη δεν θα είναι έτσι καθώς αφενός μεν θα τοποθετηθεί υπό κλίση αλλά δεν θα φθάνει μέχρι το δάπεδο.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω τα τετραγωνικα του τοιχου ..απο εκει και περα το τιμολογιο ο τεντας θα το προσαρμόσει αναλογα .. αλλα πανω κατω το ιδιο ειναι ..απο τιμες βεβαια δεν ξερω καθολου τι παιζει ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

@George9555 με βαση τοτεε και εαν εχεις σωματα ναι παιρνεις το θερμο κλιμα για 55οC για αντιπροσωπευτικη πολη την Αθηνα.

Μεγαλο scop εχει λογικο σε μικρη αντλια. με 14-16KW υπολογιζω γυρω στο 3.5-3.6. 

Για την συγκεκριμένη αντλία  και σώματα το SCOP = 5.03 είναι σωστό έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2020 at 11:36 ΠΜ, george68 said:

εγω βαζω τα τετραγωνικα του τοιχου ..απο εκει και περα το τιμολογιο ο τεντας θα το προσαρμόσει αναλογα .. αλλα πανω κατω το ιδιο ειναι ..απο τιμες βεβαια δεν ξερω καθολου τι παιζει ...

Αν υπολογίσεις ότι η τέντα δεν σταματά στο δάπεδο αλλά λίγο πάνω από το κάγκελο του εξώστη τότε είναι αρκετά μικρότερη ακόμα κι αν λάβεις υπόψη μια κλίση. Στη δική μου περίπτωση είναι 36τ.μ. με 55τ.μ. Για αυτό ρωτάω.

Μόλις είδα ότι σε κάποια site δίνουν οδηγίες για να βάλεις +0,70μ στο ύψος, ίσως λόγο κλίσης και κάποιου τμήματος για το ασφαλές γύρισμα κλπ. Anyway.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω μια ερώτηση που έκανα σε άλλο thread αλλά δεν πήρα απάντηση, ελπίζω εδώ να έχει καλύτερη τύχη.

Η προσθήκη ενός συνηθισμένου κλιματιστικού αλλάζει καθόλου την κατηγορία αυτοματισμών ψύξης; (Δ→Γ)

Λογικά όχι, γιατί και στο θεωρητικό σύστημα έχω αερόψυκτη αντλία θερμότητας και είμαι Δ, αλλά πώς θα μπορούσε να αναβαθμιστεί η ψύξη σε Γ σε μια κατοικία;

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, TBD said:

Θα επαναλάβω μια ερώτηση που έκανα σε άλλο thread αλλά δεν πήρα απάντηση, ελπίζω εδώ να έχει καλύτερη τύχη.

Η προσθήκη ενός συνηθισμένου κλιματιστικού αλλάζει καθόλου την κατηγορία αυτοματισμών ψύξης; (Δ→Γ)

Λογικά όχι, γιατί και στο θεωρητικό σύστημα έχω αερόψυκτη αντλία θερμότητας και είμαι Δ, αλλά πώς θα μπορούσε να αναβαθμιστεί η ψύξη σε Γ σε μια κατοικία;

Τα απλά κλιματιστικά είναι κατηγορία Δ. Οσα και αν είναι.

Για να ανέβεις κατηγορία αυτοματισμών πρέπει να τοποθετηθούν κλιματιστικά inverter που να καλύπτουν το 50% του ψυκτικού φορτίου. Τότε πάμε σε κατηγορία Β.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, mechgiann said:

Για να ανέβεις κατηγορία αυτοματισμών πρέπει να τοποθετηθούν κλιματιστικά inverter που να καλύπτουν το 50% του ψυκτικού φορτίου. Τότε πάμε σε κατηγορία Β.

Αρα σε νέα κλιματιστικά split τύπου inverter (νομίζω όλα πια είναι) στο σενάριο της ψύξης βάζουμε κατηγορία Β.

Tα υφιστάμενα παλιά (μη inverter) είναι τύπου Δ όλα, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρουμε όμως αν καλύπτουν το 50% του ψυκτικού φορτίου;

Edit: Μόλις το δοκίμασα στο λογισμικό, ελάχιστη διαφορά με ψύξη από Δ σε Β (1-1,5 kW/m²)

Κρίμα...

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.