Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

@Sw0rdf1sh δεν διαφωνώ, οστόσο δεν είναι και 100% σαφες. Ελπίζω να διευκρινιστεί στο επόμενο πρόγραμμα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μια περίπτωση πολυκατοικίας τύπου Α, που με έκανε να στριφογυρίζω στο κρεβάτι κάμποσες νύχτες. . . Ο οδηγός αναφέρει: 

Με στόχο τη θερμομονωτική προστασία του κτηριακού κελύφους, είναι επιλέξιμη η τοποθέτηση θερμομόνωσης (εξωτερικά ή εσωτερικά) α) στην επιστέγαση (είτε αυτή διαμορφώνεται ως επίπεδο δώμα είτε ως οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη), β) στην εξωτερική τοιχοποιία και στον φέροντα οργανισμό και γ) στο δάπεδο είτε επάνω από ανοιχτό υπόστυλο χώρο (pilotis) είτε από άλλο μη θερμαινόμενο χώρο (π.χ. δάπεδο ισογείου).

 

Αναφέρεται στο κέλυφος και στην εξωτερική τοιχοποιία, δεν γίνεται αναφορά σε ζώνες , ΜΘΧ κλπ. Επομένως ακολουθώντας τυφλά αυτή τη διατύπωση, μπορώ να πάω και να μονώσω εξωτερικά το κτιριακό κέλυφος, συμπεριλαμβανομένου του εξωτερικού τοίχου του κλικακοστασίου. Να μονώσω κάθε διαμέρισμα εξωτερικά από την πλευρά του κλιμακοστασίου δεν είναι σωστό γιατί θα έχω καταλάβει κοινόχρηστο χώρο. Να το κάνω από την εσωτερική πλευρά κάθε διαμερίσματος πάλι δεν είναι πρακτικό, πολύ κοστοβόρο και με πολλές θερμογέφυρες.

Λέτε θα φάω τα μούτρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε αίτηση που εγκρίθηκε ενώ τα ποσά και τα τμ είναι όλα σωστά εκ παραδρομής υπήρξε λάθος στην καταχώρηση μίας παρέμβασης, αντί της 2Γ1 ΙΙ (Θερμομόνωση) μπήκε κατά λάθος το 1Γ1 ΙΙ (Αλουμίνια με pvc) . Το έντυπο παρεμβάσεων φυσικά είναι σωστό αλλά η καταχώρηση έγινε με αυτό το λάθος. Σώζεται; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

Καλημέρα, σε αίτηση που εγκρίθηκε ενώ τα ποσά και τα τμ είναι όλα σωστά εκ παραδρομής υπήρξε λάθος στην καταχώρηση μίας παρέμβασης, αντί της 2Γ1 ΙΙ (Θερμομόνωση) μπήκε κατά λάθος το 1Γ1 ΙΙ (Αλουμίνια με pvc) . Το έντυπο παρεμβάσεων φυσικά είναι σωστό αλλά η καταχώρηση έγινε με αυτό το λάθος. Σώζεται; Ευχαριστώ.

Σώζεται αλλά με ανώτατο όριο συνολικού ποσού παρεμβάσεων τον επιλέξιμο προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

@trellovoskos η παρειά εφαρμογής δεν είναι πρόβλημα. Εσωτερικά η εξωτερικά. Εάν μονώνεται το δομικο στοιχειο που έρχεται σε επαφή με ΜΘΧ είναι το ερώτημα (δάπεδο, τοιχοποιία, οροφή) και θα πρέπει να μονώνεται για να θωρακίσουμε τη ζώνη. 

Νομίζω το λεκτικό οδηγεί σε τέτοιες ασυμφωνίες. Θεωρώ τοίχοι και δάπεδα (δάπεδα σίγουρα γιατί είναι και στις ερωτοαπαντήσεις) μπορούν. 

Θα συμφωνήσω στο ότι ιδανικά θα πρέπει να μονώσουμε όλη τη ζώνη.

Το εξοικονομώ όμως δεν είναι ΜΕΑ. Μονώνουμε ότι μας επιτρέπεται και μέχρι εκεί που είναι τεχνικά εφικτό. Η υποχρέωση που προκύπτει από τον οδηγό είναι το εκάστοτε στοιχείο στο οποίο υλοποιείται παρέμβαση να είναι σύμφωνο με τον ΚΕΝΑΚ, και όχι όλη η ζώνη.

Προσωπική μου ερμηνεία είναι ότι διαχρονικά όλοι οι οδηγοί του προγράμματος επιτρέπουν παρεμβάσεις μόνο σε στοιχεία που είναι σε επαφή με εξωτερικό αέρα. Μοναδική εξαίρεση τα δάπεδα σε επαφή με έδαφος και ΜΘΧ, προβλέποντας έτσι για ισόγειες ή υπόγειες κατοικίες όπου όλη τους η επιφάνεια είναι σε επαφή με έδαφος ή πχ με υπόγειο γκαράζ,  όπου εκεί οι απώλειες είναι πράγματι πολύ μεγάλες.

(Στο υφιστάμενο πρόγραμμα, μου έτυχε περίπτωση οροφής διαμερίσματος κάτω από μεγάλη αποθήκη ταράτσας. Δεν μπόρεσα να εντάξω τη μόνωσή της, αφού κανένας κωδικός παρέμβασης δεν την δικαιολογούσε. Και το helpdesk αρνητικά απάντησε, όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι, με δεδομένη την αναξιοπιστία τους)…

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, comba said:

το SMART HOME το γράφετε στο λεκτικό του ΠΕΑ? ή επειδή δεν επηρεάζει ενεργειακά όχι?

Προσωπικά, δεν το γράφω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι κατηγορίες 1.Α1 έως 1.Γ2 είναι για παράθυρα και εξωστόθυρες  συμπεριλαμβανομένης και της κεντρικής θύρας;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.