Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

1 hour ago, Ena paidi koitaei t astra said:

Δηλαδή δεν μπορεί εκ των υστέρων (μετά την υπαγωγή της αίτησης) να αλλάξει κάποια παρέμβαση; Στη συγκεκριμένη περίπτωση από 4α σε ενσωματωση του ταμιευτήρα αποθήκευσης του ΖΝΧ στο σύστημα θέρμανσης (Α/Θ)

o προυπολογισμος και το ποσο επιδοτησης δεν αλλαζουν. Εντος του προυπολογισμου, και αφου το 2ο ΠΕΑ βγαζει οτι επιτευκτηκε ο ενεργειακος στοχος υπαρχει η δυνατοτητα να παιξεις/αλλαξεις με τις παρεμβασεις, απλα ξερεις οτι αν πχ εχεις παρει εγκριση για 25,000 (λεμε) και παρουσιασεις τιμολογια για 26,000 το χιλιαρικο θα πληρωθει απο την τσεπη του ωφελουμενου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/10/2020 at 5:36 ΜΜ, jordank said:

Στο Ε9 έγινε η αλλαγή αμέσως μόλις τελείωσε η τακτοποίηση. Έτσι το Ε9 είναι με τα σωστά τακτοποιημένα τετραγωνικά. Δηλαδή μέσα στο 2020 έγινε τον Απρίλη δήλωση Ε1 (φυσικά είχε τα τετραγωνικά πριν την τακτοποίηση), έπειτα τον Σεπτέμβρη έγινε τακτοποίηση και ενημερώθηκε το Ε9. Το ερώτημα είναι πρέπει να γίνει αναδρομικά διόρθωση του Ε1 ή όχι?

 

 

8 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Σε αίτηση μονοκατοικίας που είναι σε κατάσταση 3ε (υποβολή δικαιολογητικών) είχε προβλεφθεί η εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα για παραγωγή ΖΝΧ (4.α) . Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να εγκαταστήσει ΑΘ με ενσωματωμένο δοχείο ΖΝΧ και να μεταφέρει τον ηλιακό που έχει στο εξοχικό του, στο οποίο καταλαβαίνω ότι έχει να πάει πολλά χρόνια. 

1. Μπορεί να γίνει τροποποίηση του εντύπου παρεμβάσεων ώστε να διαγραφεί η παρέμβαση 4α και να δηλωθεί η ΑΘ και για ΖΝΧ?

2. Ο ΕΕ του δεύτερου ΠΕΑ θα λάβει υπόψη μόνο τις περεμβάσεις που έγιναν εντός του προγράμματος (δηλαδή ΑΘ με ΖΝΧ) ή θα αποτυπώσει ότι βρει εκεί (δηλαδή και ΑΘ και ηλιακό θερμοσιφωνα) 

3. Υποθέτωντας ότι έχει γίνει η αλλαγή στο έντυπο παρεμβάσεων, θα επιδοτηθεί ο ιδιοκτήτης με το ποσό που δίνει το πρόγραμμα για την ΑΘ με ενσωματωμένο δοχείο ΖΝΧ? Ή θα του πει ότι όφειλες να εγκαταστήσεις νέο ηλιακο; 

 

8 ώρες πριν, katrmp said:

Στην πραγματικότητα μπορείς να κάνεις ότι αλλαγή θέλεις αρκεί να μην ξεπεραστεί το ποσό της επιλέξιμης δαπάνης . Κεφάλαιο 5,4 τελευταία παράγραφος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Στους προηγούμενους κύκλους, για τοποθέτηση λέβητα ΦΑ, έπρεπε στο τέλος να ανεβάσουμε βεβαίωση σύνδεσης με την εταιρεία ΦΑ (αποδεικτικό ΗΚΑΣΠ).

Μήπως ξέρει κάποιος, σε περίπτωση λέβητα υγραερίου (με μπουκάλες), απαιτείται κάποιο άλλο δικαιολογητικό σε αντικατάσταση του ΗΚΑΣΠ; (π.χ. σύμβαση με προμηθευτή μπουκαλών υγραερίου;)

Δεν μου έχει ξανατύχει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα υποβάλεις ΥΔ ότι πρόκειται για λέβητα που θα τροφοδοτείται από φιάλες υγραερίου κ' όχι από φυσικό αέριο.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση στο εξοικ-αυτον 2020

Δήλωσα ΦΑ το οποίο όμως είχε ήδη περαστεί πριν ένα χρόνο. Μου είπε κάποιος οτι επειδή το ΠΕΑ που ειχα ήταν του 2019 και μετά το έβαλα το ΦΑ δεν θα εχω πρόβλημα. Επισης μου είπαν οτι στον οδηγό αναφέρει κάπου για το ΦΑ από πότε το δέχονται. Ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να είχες βγάλει φωτογραφίες κατά την αυτοψία του ΠΕΑ γιατί πλέον απαιτούνται. Επίσης θα πρέπει να είχαν κοπεί τα παραστατικά όταν τοποθετήθηκε το αέριο για να μην φαίνεται η ασυμφωνία με το συμβόλαιο κ το δελτίο αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, gio said:

Έκανα αίτηση στο εξοικ-αυτον 2020

Δήλωσα ΦΑ το οποίο όμως είχε ήδη περαστεί πριν ένα χρόνο. Μου είπε κάποιος οτι επειδή το ΠΕΑ που ειχα ήταν του 2019 και μετά το έβαλα το ΦΑ δεν θα εχω πρόβλημα. Επισης μου είπαν οτι στον οδηγό αναφέρει κάπου για το ΦΑ από πότε το δέχονται. Ισχύει κάτι τέτοιο.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά για φ.α από πότε γίνεται δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, SEKKARA said:

Δεν επιδοντοντου μόνο το κύριο σύστημα. Προσοχή. 

Στην περίπτωση του δεν επιδοτείται το τζάκι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, katrmp said:

Στην περίπτωση του δεν επιδοτείται το τζάκι

Είμαι σε κινητό και κάποιας ηλικίας αλλά αυτο το φόρουμ με έχει βοηθήσει τα μέγιστα στην δουλειά μου. Συγχαρητήρια σε όλους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.