Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω αν γνωρίζετε: μπορεί κάποιος με ισόγεια μονοκατοικία η οποία έχει δώμα και εντάχθηκε στο πρόγραμμα, να φτιάξει στέγη και να μονωθεί η στέγη; Είναι επιλέξιμη αυτή η δαπάνη από τη στιγμή που η στέγη δεν είναι υφιστάμενη; Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω αν γνωρίζετε: μπορεί κάποιος με ισόγεια μονοκατοικία η οποία έχει δώμα και εντάχθηκε στο πρόγραμμα, να φτιάξει στέγη και να μονωθεί η στέγη; Είναι επιλέξιμη αυτή η δαπάνη από τη στιγμή που η στέγη δεν είναι υφιστάμενη; Ευχαριστώ :)

θεωρώ πως ναι, αλλά θέλει άδεια στέγης και στο τελικό έντυπο παρεμβάσεων αντί για 2Α την επιλογή 2Β. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω αν γνωρίζετε: μπορεί κάποιος με ισόγεια μονοκατοικία η οποία έχει δώμα και εντάχθηκε στο πρόγραμμα, να φτιάξει στέγη και να μονωθεί η στέγη; Είναι επιλέξιμη αυτή η δαπάνη από τη στιγμή που η στέγη δεν είναι υφιστάμενη; Ευχαριστώ :)

Γιατί όχι. Απλά θα πληρωθεί με την τιμή της παρέμβασης 2Β. Και απαιτείται οπωσδήποτε οικοδομική άδεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τροποίηση παρεμβάσεων που έχουν δηλωθεί στο παράρτημα ΙΙΙ, με βάση και την εμπειρία σας απο προηγούμενα Εξοικονομώ.

Αρχικά στο παράρτημα ΙΙΙ σαν επιλέξιμες παρεμβάσεις για τα συστήματα θέρμανσης και ΖΝΧ έχουν δηλωθεί αντλία θερμότητας P>12kW (παρέμβαση 3.Γ-ΙΙΙ με κόστος 9400) και ηλιακός V<135lt (παρέμβση 4.Α με κόστος 1000). Συνολικό μέγιστο κόστος παρεμβάσεων 10.400. 

Η ερώτηση ειναι αν μπορούν να αλλαχθούν οι συγκεκριμένες παρεμβάσεις σε αντλία θερμότητας P<12kW (παρέμβαση 3.Γ-ΙΙ με κόστος 6600) και για ΖΝΧ σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας (παρέμβαση 4.Β με κόστος 3000).

Αν και αλλάζει τελείως η παρέμβαση για τα ΖΝΧ (και το συνολικό ποσό για τη συγκεκριμένη κατηγορία είναι μεγαλύτερο από το αρχικό), το συνολικό μέγιστο κόστος των δύο παρεμβάσεων σε αυτή τη περίπτωση είναι 9600 (μικρότερο από το αρχικό);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, NIK_GREEK said:

Καλημέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τροποίηση παρεμβάσεων που έχουν δηλωθεί στο παράρτημα ΙΙΙ, με βάση και την εμπειρία σας απο προηγούμενα Εξοικονομώ.

Αρχικά στο παράρτημα ΙΙΙ σαν επιλέξιμες παρεμβάσεις για τα συστήματα θέρμανσης και ΖΝΧ έχουν δηλωθεί αντλία θερμότητας P>12kW (παρέμβαση 3.Γ-ΙΙΙ με κόστος 9400) και ηλιακός V<135lt (παρέμβση 4.Α με κόστος 1000). Συνολικό μέγιστο κόστος παρεμβάσεων 10.400. 

Η ερώτηση ειναι αν μπορούν να αλλαχθούν οι συγκεκριμένες παρεμβάσεις σε αντλία θερμότητας P<12kW (παρέμβαση 3.Γ-ΙΙ με κόστος 6600) και για ΖΝΧ σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας (παρέμβαση 4.Β με κόστος 3000).

Αν και αλλάζει τελείως η παρέμβαση για τα ΖΝΧ (και το συνολικό ποσό για τη συγκεκριμένη κατηγορία είναι μεγαλύτερο από το αρχικό), το συνολικό μέγιστο κόστος των δύο παρεμβάσεων σε αυτή τη περίπτωση είναι 9600 (μικρότερο από το αρχικό);

Ευχαριστώ.

Άνετα

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του helpdesk στην ερώτηση που έκανα (να σημειώσω οτι απάντησαν ταχύτατα σε 2 ώρες). Βέβαια μόνο ξεκάθαρη δεν είναι. Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να αλλάξει ο συνολικός προϋπολογισμός (λογικό), αλλά και ούτε ο επιλέξιμος προϋπολογισμός της κάθε παρέμβασης. Εκτός και αν εννοεί ότι η δεν μπορεί να ξεπερνιέται ο μέγιστος προϋπολογισμός της νέας παρέμβασης που θα επιλεχθεί (και θα πραγματοποιηθεί τελικά), όπως αυτή ορίζεται στον οδηγό.

image.thumb.png.df094ca4721217e73014dda6c35028f6.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Σχετικά με την παρέμβαση που αφορά το smart home, γνωρίζει κάποιος αν υπαρχουν εταιρείες, προμηθευτές που συνεργάζονται με το πρόγραμμα? Κάνοντας έρευνα καταληγω οτι δεν "μπαίνουν" στην διαδικασία τα "μεγαλα" γνωστα καταστηματα να συνεργαστουν με το προγραμμα και δεν φαινεται να το "διαφημιζουν". 

 

Αναρωτιεμαι γιατι ενω υπαρχουν αξιολογα υλικα (και σχετικά φτηνα) δεν υπαρχει μαλλον τροπος να τα ενταξουμε στα 1500€...

 

εχει κανεις καποια αλλη γνωμη/εμπειρια να την μοιραστει μαζι μας?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @sakatisέθιξες ενδιαφέρον θέμα.

Έχω κάνει κ' εγώ ένα πρώτο ψάξιμο πριν 1 μήνα περίπου.

Είδα να έχουν σχετικές διαφημιστικές καταχωρήσεις στις ιστοσελίδες τους οι εξής:

https://www.kafkas.gr/exoikonomo-aftonomo/

https://www.somfy.gr/exoikonomo-autonomo

Ωστόσο, δεν έχω έρθει ακόμα σε κάποια επικοινωνία για να δω τον τρόπο υλοποίησης των παρεμβάσεων.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, gsaraf said:

Συνάδελφε @sakatisέθιξες ενδιαφέρον θέμα.

Έχω κάνει κ' εγώ ένα πρώτο ψάξιμο πριν 1 μήνα περίπου.

Είδα να έχουν σχετικές διαφημιστικές καταχωρήσεις στις ιστοσελίδες τους οι εξής:

https://www.kafkas.gr/exoikonomo-aftonomo/

https://www.somfy.gr/exoikonomo-autonomo

Ωστόσο, δεν έχω έρθει ακόμα σε κάποια επικοινωνία για να δω τον τρόπο υλοποίησης των παρεμβάσεων.

 

Καλημέρα σε όλους, έκανα σήμερα επικοινωνία με την εταιρεία ΚΑΥΚΑΣ. Με ενημέρωσαν πως αυτοί τιμολόγουν απυεθίας στον μηχανικό/τεχνική εταιρεία. Επομένως μετά ο μηχανικός/τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει είτε την αγορά των προϊόντων είτε και την εγκατασταση τους, περιένει τα χρήματα από το πρόγραμμα.

 

Με Somfy δεν εχω επικοινωνήσει ακόμα. Είδα πως υπάρχει και μια ετιαρεία που προωθεί τα προιοντα SALUS και "διαφημιζει" οτι συμμετεχει στο προγραμμα, εχω σκοπο να μιλησω και με αυτους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ. 

Έχω τις εξής ερωτήσεις αν γνωρίζετε. 

1. Η αλλαγή εξωστοθυρας μπορεί να αφορά και αλλαγή εξώπορτας μονοκατοικίας; (Και τοποθέτηση νέας εξώπορτας με υαλοπίνακα)

2. Τα λοιπά σταθερά συστήματα σκίασης περιλαμβάνουν ξύλινη πέργκολα; 

3. Σε περίπτωση τροποποίησης του πίνακα παρεμβάσεων με αποτέλεσμα μείωση του μέγιστου προϋπολογισμού παρεμβάσεων και δεδομένου ότι επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος, ο νέος πίνακας δηλώνεται στο τέλος; 

4. Επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το εξοικονομώ. Αν υπάρχει κάποιο σφάλμα/έλλειψη στα δικαιολογητικά κατά τον έλεγχο, επισημαίνεται ώστε να διορθωθεί; Ρωτάω γιατί στον οδηγο λέει ότι αν εντοπιστεί σφάλμα ανακαλείται η απόφαση υπαγωγής. Μου φαίνεται δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Γι'αυτό ζητώ την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.