Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

1. Ναι

2. Ναι

3. Ναι, μέσω του παραρτήματος VI

4. Εκτός από τις ειδικές περιπτώσεις, ο έλεγχος των δικαιολογητικών από ελεγκτή του προγράμματος διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κ' την υποβολή των απαιτούμενων δικαιολογητικών, πριν την εκταμίευση της επιδότησης προς τους προμηθευτές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, gsaraf said:

1. Ναι

2. Ναι

3. Ναι, μέσω του παραρτήματος VI

4. Εκτός από τις ειδικές περιπτώσεις, ο έλεγχος των δικαιολογητικών από ελεγκτή του προγράμματος διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κ' την υποβολή των απαιτούμενων δικαιολογητικών, πριν την εκταμίευση της επιδότησης προς τους προμηθευτές.

Σε ευχαριστώ πολύ. Σχετικά με το 4, τί γίνεται σε περίπτωση μη πληρότητας φακέλου?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, δεν μου έχει τύχει.

Ελπίζω να μη μου τύχει ούτε στο μέλλον, το ίδιο εύχομαι κ' σ' εσένα κ' σε όλους τους συναδέλφους...

Αν οι ελλείψεις είναι δευτερεύουσας σημασίας (πχ παραστατικά, πιστοποιητικά κλπ) σου τα ζητάνε κ' τα υποβάλεις κατά τη διάρκεια του ελέγχου.

Όμως, αν οι ελλείψεις είναι ζωτικής σημασίας (πχ νομιμότητα ακινήτου, επίτευξη ενεργειακού στόχου κλπ), τότε τα εμπόδια μπορεί να είναι ανυπέρβλητα...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsaraf said:

Μέχρι τώρα, δεν μου έχει τύχει.

Ελπίζω να μη μου τύχει ούτε στο μέλλον, το ίδιο εύχομαι κ' σ' εσένα κ' σε όλους τους συναδέλφους...

Αν οι ελλείψεις είναι δευτερεύουσας σημασίας (πχ παραστατικά, πιστοποιητικά κλπ) σου τα ζητάνε κ' τα υποβάλεις κατά τη διάρκεια του ελέγχου.

Όμως, αν οι ελλείψεις είναι ζωτικής σημασίας (πχ νομιμότητα ακινήτου, επίτευξη ενεργειακού στόχου κλπ), τότε τα εμπόδια μπορεί να είναι ανυπέρβλητα...

Ναι, μιλάω για ελλείψεις πληρότητας, όπως να μην έχω ανεβάσει ένα Παράρτημα ή να μην αναγράφεται σε μία απόδειξη "Ιδιώτης" όπως προβλέπεται και τέτοια. Και ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί δεν είδα πουθενά να λέει για επανυποβολή. Μόνο για ανάκληση υπαγωγής και τρόμαξα :)

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις που αναφέρεις δεν πρέπει να σου προκαλούν κάποια ανησυχία.

Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν λόγο για ανάκληση της υπαγωγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μέγιστη ισχύς του λέβητα που βγάζει η εξίσωση 4.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 είναι προτεινόμενη ή απαγορευτική; Αν δηλαδή με βάση την ΤΟΤΕΕ η προτεινόμενη ισχύς είναι 29 kw και βάλω λέβητα 30kw είναι φάουλ όσον αφορά την επιλεξιμότητα;

Update: Η μέγιστη ισχύς βάσει της εξίσωσης Pgen της ΤΟΤΕΕ είναι δεσμευτική.

Επόμενο ερώτημα: Η ημερομηνία της έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας πρέπει να είναι προγενέστερη της ημερομηνίας των τιμολογίων ή δεν υπάρχει πρόβλημα; Σε σχετικό ερώτημα στο helpdesk μου απάντησαν ότι πρέπει να μιλήσω με το ΤΕΕ (lol!!). 

Ευχαριστώ

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 21/4/2021 at 3:49 ΠΜ, msxoin said:

Καλημέρα στο φόρουμ. 

Έχω τις εξής ερωτήσεις αν γνωρίζετε. 

1. Η αλλαγή εξωστοθυρας μπορεί να αφορά και αλλαγή εξώπορτας μονοκατοικίας; (Και τοποθέτηση νέας εξώπορτας με υαλοπίνακα)

2. Τα λοιπά σταθερά συστήματα σκίασης περιλαμβάνουν ξύλινη πέργκολα; 

3. Σε περίπτωση τροποποίησης του πίνακα παρεμβάσεων με αποτέλεσμα μείωση του μέγιστου προϋπολογισμού παρεμβάσεων και δεδομένου ότι επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος, ο νέος πίνακας δηλώνεται στο τέλος; 

4. Επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το εξοικονομώ. Αν υπάρχει κάποιο σφάλμα/έλλειψη στα δικαιολογητικά κατά τον έλεγχο, επισημαίνεται ώστε να διορθωθεί; Ρωτάω γιατί στον οδηγο λέει ότι αν εντοπιστεί σφάλμα ανακαλείται η απόφαση υπαγωγής. Μου φαίνεται δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Γι'αυτό ζητώ την γνώμη σας.

2)  Η περγκολα  ΔΕΝ  προσφερει  σκίαση 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεδομένου ότι η ολοκλήρωση του συνόλου των εργασιών τραβάει σε χρόνο και ως εκ τούτου μπορεί να περάσουν και 8 μήνες από την έκδοση του πρώτου παραστατικού μέχρι την έκδοση του τελευταίου, γνωρίζει κάποιος εάν η καταβολή των ιδίων κεφαλαίων μπορεί να γίνει πριν την έκδοση των παραστατικών,ώστε μετά να εκδοθούν όλα μαζί όταν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.