Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

5 ώρες πριν, nick_61 said:

1. Δεν θα την συμπεριλάβει στις υλοποιημένες παρεμβάσεις. (Θα μειωθεί ο τελικά επιλέξιμος προϋπολογισμός).

2. Βέβαια. Γι' αυτό θα πρέπει ο ωφελούμενος να έχει εξασφαλίσει δελτία αποστολής, τεχνικά χαρακτηριστικά, ενεργειακά χαρακτηριστικά, CE και λοιπά αποδεικτικά στοιχεία των υλικών ή συστημάτων της συγκεκριμένης παρέμβασης.

Ευχαριστώ για την απάντηση.  

Σε σχέση με το 1: τον επιλέξιμο προϋπολογισμό που δεν θα απορροφήσει στην αρχική παρέμβαση, θα μπορούσαμε να τον χρησιμοποιήσουμε σε άλλη παρέμβαση; (έτσι ώστε να αυξηθεί περισσότερο η εξοικονόμηση) Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσαμε να πάμε σε κουφώματα με U<2.

Edited by Ena paidi koitaei t astra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.  

Σε σχέση με το 1: τον επιλέξιμο προϋπολογισμό που δεν θα απορροφήσει στην αρχική παρέμβαση, θα μπορούσαμε να τον χρησιμοποιήσουμε σε άλλη παρέμβαση; (έτσι ώστε να αυξηθεί περισσότερο η εξοικονόμηση) Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσαμε να πάμε σε κουφώματα με U<2.

Ναι. 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

υπαρχει topic παλιοτερο για το ΕΞΟΙΚ ΙΙ, σχετικα με τις αντλιες θερμοτητας αερα - νερου παρεμβαση 3.Γ, αλλα λεω να το στειλω εδω μιας και με ενδιαφερει για το εξοικ-αυτονομω.

 

Επισης υπαρχουν και διευκρινησεις απο το ΕΞΟΙΚ ΙΙ:

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukrineseis-gia-ten-epileximoteta-elektromechanologikon-systematon-thermanses-psyxes-kai-paroches-zestou-nerou-chreses-zn-ch-

οπου λεει οτι μας ενδιαφερει η ονομαστικη ισχυς θερμανσης για την περιπτωση του θερμοτερου κλιματος.

 

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο, αυτο που με ενδιαφερει για την καταταξη ειναι να βρω την ονομαστικη θερμικη ισχυ τοσο για το θερμοτερο κλιμα οσο και για την θερμοκρασια 55oC? ή κοιταω και κατι αλλο για την καταταξη της αντλίας?

π.χ. στην περιπτωση αυτη:

https://www.aaceg.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=14342

με δεδομενο οτι Απόδοση στη θέρμανση(7°C - 47/55°C) ειναι 11,9kw, παμε στην 3.Γ.ΙΙ, άσχετα αν σε ποιο χαμηλες θερμοκρασιες βγαζει πανω απο 12.

Σωστά τα λέω?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,                                     ΣΤΕΓΗ ή ΔΩΜΑ?

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Μονοκατοικία έχει ένα τμήμα της οροφής επίπεδη ταράτσα (δώμα) ένα τμήμα με πλάκα μπετο με κλίση περίπου 10% και ένα τμήμα με πλάκα μπετό με κλίση 30% Παλιά πάνω στις κεκλιμένες πλάκες υπήρχαν κολημένα κεραμίδια τα οποία ένα μέρος λόγω φθοράς και μη σωστής αρμογής έφυγαν έσπασαν και ο ιδιοκτήτης ξήλωσε και τα υπόλοιπα. Το σπίτι έχει υπαχθεί στο εξοικονομώ. Θέλω να μονώσω τα κεκλιμένα τμήματα. Ο Μονωσάς ζητάει 55 € το τετρ. μέτρο. Αν το θεωρήσω στέγη το πρόγραμμα δίνει για 2.Β.(ΙΙ) 25 € το τ.μ. Υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω (έστω το τμήμα με την μικρότερη κλίση) ως δώμα 2.Α.(ΙΙ) και να πάω στα 48 € το τ.μ. Το τμήμα με την μικρότερη κλίση πρέπει να είναι και βατό γιατί υπάρχουν στο πάνω μέρος του Κεραίες.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το βρω. 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα χρήματα που έχουν προβλεφθεί/δεσμευθεί για φωτοβολταϊκά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες παρεμβάσεις, αν το φ/β δεν γίνει (ή δεν μπορεί να γίνει στην πράξη).

Ωστόσο, άκουσα και διάβασα ότι ίσως να επιτρέπεται, αν με τις εξτρά παρεμβάσεις που κάνεις πιάνεις την κατηγορία που έπιανες και με το φωτοβολταϊκό.

Έχεις κάποιος ολοκληρωμένη εικόνα/ενημέρωση επ' αυτού, γιατί ψάχνω και δεν μπορώ με τπτ να το βρω;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να αναφέρεσαι στη δικιά μου ανάρτηση συνάδελφε.

Πράγματι πήρα αυτή την απάντηση από το helpdesk του Εξοικονομώ, ΑΛΛΑ ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες το ΦΕΚ που επισυνάπτω (πρόσεχε το τμήμα που έχω κάνει highlight).

Εν ολίγοις:

Παράθεση

«3α. Η Προσφορά Σύνδεσης δύναται να περιλαμβάνει
ειδικό όρο, ώστε ο εν λόγω σταθμός να μην εγχέει ενέρ-
γεια προς το Δίκτυο, εφόσον μόνο με αυτόν τον τρόπο
είναι δυνατή η χορήγηση Προσφοράς Σύνδεσης. Το πα-
ραπάνω εδάφιο εφαρμόζεται και για τους σταθμούς του
άρθρου 13Aτης παρούσας, με τον σχετικό ειδικό όρο να
περιλαμβάνεται στη Σύμβαση Σύνδεσης.

δηλαδή μπορεί να συνδεθεί κάποιος στο δίκτυο, χωρίς απαραίτητα να εγχέει ενέργεια σ' αυτό - γκρικ πατέντα, βεληνεκούς παλαιού πασοκ, απαραίτητη όμως για να βγούμε από το αδιέξοδο στο οποίο έχουν επέλθει σχεδόν το σύνολο των αιτούντων net-metering με το τελευταίο εξοικονομώ (δίκτυο κορεσμένο).

Από πληροφορίες από τον τοπικό ΔΕΔΗΕ, οι ιθύνοντες είναι ενήμεροι για το ΦΕΚ και περιμένουν λεπτομέρειες επί του διαδικαστικού για να προχωρήσουν σε χορηγήσεις προσφορών σύνδεσης. Τίποτα όμως επίσημο - δεν ξέρουμε κιόλας αν θα το δεχτεί και το Εξοικονομώ.

Αν έχεις πελάτες που έχουν περάσει φωτοβολταϊκά σε κορεσμένο νομό, κάνε υπομονή, θα έχουμε εξελίξεις στο προσεχές διάστημα.

3971b-21.pdf

 

EDIT: Διευκρινίζω ότι αυτό που μου είπαν στο helpdesk δεν είναι ότι οι νέες παρεμβάσεις με τις οποίες θα αντικαταστήσεις το φωτοβολταϊκό θα πρέπει να εξοικονομούν την ίδια ενέργεια με το τελευταίο, αλλά ότι πρέπει να πιάσεις την κατηγορία στην οποία δικαιούσαι χρηματοδότηση για φ/β (Β+) χωρίς τις έξτρα παρεμβάσεις με τις οποίες θα το αντικαταστήσεις.

Edited by TBD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ναι μάλλον την δικιά σου ανάρτηση είχα διαβάσει. Είχα το παράδοξο ότι εμένα ήταν B+ και στα δύο σενάρια (με και χωρίς Φ/Β). Προφανώς με το Φ/Β είχα μεγαλύτερη αναβάθμιση αλλά όχι τόσο ώστε να με πάει στο Α. Οπότε το τελευταίο που αναφέρες πιο πάνω μάλλον τι ικανοποιώ... Ωστόσο δεν ξέρω αν θα καλυφθεί το 1,2xετήσια εξοικονόμηση ενέργειας του Β ΠΕΑ, αυτό θα πρέπει να δω μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνεις χωρίς Φ/Β Β+ (για κτήριο αρχικά Η-Δ) ή Α (για κτήριο αρχικά Γ), τότε δικαιούσαι την επιδότηση για το πρώτο και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αλλού, κατά το helpdesk πάντα.

Αλλά κατά τη γνώμη μου, ειδικά αν συνδυάζεις το Φ/Β με αντλία θερμότητας, περίμενε λίγο, αξίζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε δώμα 90τ.μ και προέκταση εξωστών αλλά 12τ.μ, μπορώ να μόνωση το σύνολο της επιφάνειας δηλ 102τ.μ η υποχρεωτικά μόνο τα 90 του περιγράμματος της κάτοψης δικαιολογούνται από το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε δώμα 90τ.μ και προέκταση εξωστών αλλά 12τ.μ, μπορώ να μόνωση το σύνολο της επιφάνειας δηλ 102τ.μ η υποχρεωτικά μόνο τα 90 του περιγράμματος της κάτοψης δικαιολογούνται από το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.