Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Οδηγός προγράμματος σελ. 29…. Τελευταία παράγραφος ….

ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι να μην χωράει ο συλλέκτης ….. απίθανο σενάριο κατά την άποψη μου,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Η απαίτηση σε κάλυψη του 60% του ζνχ ισχύει στο εξοικονομώ όταν θέλουμε να τοποθετήσουμε ηλιακό θερμοσίφωνα ή αρκεί πχ ηλιακός 1,5τμ ας έχει το σπίτι 3 υπνοδωμάτια κ.λπ.; Ευχαριστώ :) (Γνωρίζω για τα νέα και ριζικά ανακαινισμένα)

Με 3 υπνοδωμάτια => 4,5 άτομα Χ 50lt/άτομο = ~ 220 lt => θέλει 5 με 5,5 m2 συλλεκτική επιφάνεια για να έχεις κάλυψη 60%.

Με το πχ 1,5 τμ, πιάνεις περίπου μόνο το 20%.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@dib ευχαριστώ πολύ! Το ανέφερα σαν παράδειγμα, διότι συνάδερφος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο για το ΕΚΟ, και σαν παράδειγμα έφερα αυτήν την περίπτωση, ότι δηλαδή σε διαμέρισμα με 3 ΥΔ θα προτείνεις ηλιακό με συλλεκτική επιφάνεια 1,5τμ και είσαι οκ με ΚΕΝΑΚ και ΕΚΟ? Η αλήθεια είναι ότι κόλησα όταν κου ειπε οτι η απαιτηση αυτή αφορά σε νέα και όχι σε υφιστάμενα, αν και πιστεύω ότι η πρόταση πρέπει να καλύπτει τον κενακ που θελει 60% κάλυψη σε ζνχ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Maria Electrical Engineer πολύ σωστά του απάντησες.

Ο κάθε συνάδελφος κανει δικές του εκτιμήσεις, το θέμα είναι να γίνεται κατανοητό απο τον καθένα μας το τι λέει η ΤΟΤΕΕ, όχι τι μας βολεύει για να είμαστε αρεστοί στους πελάτες μας.

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 4:53 ΜΜ, gsaraf said:

Μπορείτε να υπενθυμίσετε πως υπολογίζεται το ποσοστό κάλυψης ζνχ από ηλιακό;

Καμία  απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 4:53 ΜΜ, gsaraf said:

Μπορείτε να υπενθυμίσετε πως υπολογίζεται το ποσοστό κάλυψης ζνχ από ηλιακό;

 

58 λεπτά πριν, moneftsis said:

Καμία  απάντηση?

https://www.michanikos.gr/forums/topic/52297-απαίτηση-κάλυψης-φορτίου-60-από-ηλιοθερμικά-για-ζνχ/

Ένας λίγο μπακαλίστικος τρόπος :

Ποσοστό κάλυψης = 18,2/(18,2+7,6)

1.jpg

Edited by nick_61
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Έχω περίπτωση που πελάτης σε μονοκατοικία επιθυμεί αλλαγή της εξωτερικής πόρτας της οικίας με τυφλή πόρτα ασφαλείας (εξωστόθυρα χωρίς υαλοπίνακα).

Αφού η πόρτα θα είναι σε επαφή με εξωτερικό αέρα και θα φέρει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις (U και CE), θεωρώ ότι προφανώς εντάσσεται στο πρόγραμμα (σε κατηγορία κόστους Ι ή ΙΙ αναλόγως U).

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 1.Α2, χωρίς να έχει υαλοπίνακα και χωρίς ουσιαστικά να έχει «πλαίσιο αλουμινίου» (αφού θα είναι μεταλλική πόρτα ασφαλείας με επένδυση αλουμινίου).

Αν όχι, σε ποια κατηγορία πρέπει να ενταχθεί;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους,

Εξώπορτες έχω περάσει αρκετές, πάντα στην κατηγορία 1.Α2 τις αλουμινίου ή στην 1.Γ2 για τις συνθετικές.

Κανένα πρόβλημα δεν έχω συναντήσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.