Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι , 

σε εξωτερική θερμομόνωση , με βάσει το πρόγραμμα πρέπει να τηρούνται τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ ( προφανώς ο πίνακας που αναφέρεται στη ριζική ανακαίνιση ) , το U που ελέγχω με το Umax είναι το U με το +0.20 από τις θερμογέφυρες ή όχι ;;; Σε περίπτωση που έχω αμόνωτο τοίχο με U=2.20 ΚΑΙ 8άρα μόνωση να βάλω με λ=0.031 αν προσθέσω και τις θερμογέφυρες (+0,20) στο τελικό U πάλι δεν φτάνω το Umax στην ζώνη Β που είναι 0.50 . 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, George9555 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι , 

σε εξωτερική θερμομόνωση , με βάσει το πρόγραμμα πρέπει να τηρούνται τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ ( προφανώς ο πίνακας που αναφέρεται στη ριζική ανακαίνιση ) , το U που ελέγχω με το Umax είναι το U με το +0.20 από τις θερμογέφυρες ή όχι ;;; Σε περίπτωση που έχω αμόνωτο τοίχο με U=2.20 ΚΑΙ 8άρα μόνωση να βάλω με λ=0.031 αν προσθέσω και τις θερμογέφυρες (+0,20) στο τελικό U πάλι δεν φτάνω το Umax στην ζώνη Β που είναι 0.50 . 

Η 8άρα μόνωση θα σου δώσει U= 0.329. Αυτό είναι το U του μονωμένου τοίχου σου και είναι < 0.50. Είσαι Ο.Κ.

Το +0.20 προστίθεται προσεγγιστικά για τους υπολογισμούς στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ γιατί δεν μπορούν να υπολογισθούν αναλυτικά οι θερμογέφυρες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλό μήνα! Μήπως γνωρίζετε κάποια εταιρεία η οποία να δίνει το πακέτο smart home με όλα όσα χρειάζονται να γίνουν βάση οδηγού και με τις απαραίτητες πιστοποιήσεις; (Αν δεν επιτρέπεται η δημόσια αναφορά, θα το εκτιμούσα αν μου στέλνατε προσωπικό μήνυμα. Πρακαλώ, όχι εταιρεία που διαφημίζει smart home αλλά στην πράξη δεν καλύπτει τις προδιαγραφές. Μόνο αν έχετε δουλέψει κάποια αίτηση και έχετε στα χέρια σας ολοκληρωμένο έργο.) Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, δεν έχω κλείσει κάποιο φάκελο με smart home αλλά μου δημιουργήθηκε απορία με την ερώτηση σου...

έξυπνες λάμπες με έξυπνους αισθητήρες κίνησης καλύπτουν το "Έξυπνα συστήματα διαχείρισης ηλεκτρικών φορτίων"

ένας έξυπνος θερμοστάτης καλύπτει τα "Έξυπνα συστήματα Θέρμανσης/ψύξης"

και ένα google home ή alexa ή εφαρμογή της κάθε εταιρίας  που θα είναι τα ανωτέρω καλύπτει  τα "Έξυπνα συστήματα Απομακρυσμένου ελέγχου και παρακολούθησης"

Τα παραπάνω είναι συσκευές που υπάρχουν ευρέως στην αγορά. Ορίζει κάπου το πρόγραμμα με περισσότερες λεπτομέρειες κάτι διαφορετικό ώστε αυτά να μην καλύπτουν τις προδιαγραφές;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος που έχει κλείσει αίτηση με smart home να μας πει τι υλοποίηση έκανε τελικά, τι ακριβώς έβαλε;

Βασική ερώτηση, αν έχει μπει στην κατηγορία 3Α ο θερμοστάτης τι άλλα προϊόντα υπάρχουν που να μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην κατηγορία "Έξυπνα συστήματα Θέρμανσης/ψύξης";

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.