Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι (+1 στο καθένα σας)

Άλλη μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, γιατί δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα, σχετικά με το μηχανικό αερισμό.

Έχει τρεις υποκατηγορίες αλλά δεν ξέρω πως να τις λειτουργήσω, έχετε κάποιο λινκ να με παραπέμψετε για να μπω στο πνεύμα στο πως τα εντάσσουμε στο κέλυφος?

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

30 λεπτά πριν, dib said:

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι (+1 στο καθένα σας)

Άλλη μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, γιατί δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα, σχετικά με το μηχανικό αερισμό.

Έχει τρεις υποκατηγορίες αλλά δεν ξέρω πως να τις λειτουργήσω, έχετε κάποιο λινκ να με παραπέμψετε για να μπω στο πνεύμα στο πως τα εντάσσουμε στο κέλυφος?

Ευχαριστώ και πάλι

https://lunos.gr/category/systems-header/

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2020 at 4:15 ΜΜ, Sw0rdf1sh said:

Να καλύπτει τον ΚΕΝΑΚ.
Στη δίνει την παρέμβαση ως τοποθέτηση ή αναβάθμιση θερμομόνωσης για να πιάσεις τον ΚΕΝΑΚ στο δομικό.
Άρα το δομικό σου πχ στη ζώνη Α θα πρέπει να έχει U<0.50.

  1. Εάν παραμένει το διάκενο: Θα ισχύει το U<0.50 με ότι αναφέρει η ΤΟΤΕΕ-20701-2;
  2. Εάν δεν παραμένει το διάκενο. Θα έχεις 2 μονωτικές στρώσεις (μια 3άρα και μια 5άρα). Θεωρώ θα τηρήσεις το όριο εκεί.

 

Στη ζώνη Α για Εξωτερικό τοίχο σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα δεν πρέπει για το δομικό στοιχείο να ισχύει U<0,55;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nick_61 said:

Και πάλι ευχαριστώ συνάδελφε, αλλά δεν λειτουργεί το λίνκ.

Παρόλα αυτά γνωρίζω την ύπαρξη της εταιρείας και έχω φιλλάδια της, αλλά θεώρησα θα υπήρχε κάποιος οδηγός εφαρμογής του συστήματος σε κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι, εχω 2οροφη κατοικια, του 1995 με λεβητα πετρελαιου και ηλιακο, εβαλα αντλια θερμοτητας 2 κλιματιστικα θερμοπροσοψη, μονωση στο δωμα και αλλαξα πορτοπαραθυρα, τις 3 κατηγοριες τις εχω αλλα εχω προβλημα με την εξοικονομηση ενεργειας και τον προυπολογισμο. Ειμαι 4000 € περιπου χαμηλοτερα απο το μεγιστο προυπολογισμο, εχετε κατι να προτεινετε;; ευχαριστω! 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

@dib το εχω σα σκαριφημα πως ειναι. Να το ανεβασω σε λινκ και το δημοσιευω. 

@Sw0rdf1sh  το ανέβασες και αν ναι που στο downloads ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, George9555 said:

Ειμαι 4000 € περιπου χαμηλοτερα απο το μεγιστο προυπολογισμο, εχετε κατι να προτεινετε;; ευχαριστω! 

 

Αν είσαι χαμηλότερα από το μέγιστο προϋπολογισμό, πού είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, vagom said:

Αν είσαι χαμηλότερα από το μέγιστο προϋπολογισμό, πού είναι το πρόβλημα;

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά , εννοώ ότι η εξοικονόμηση ενέργειας *1.2 * m2 < μέγιστο προυπολογισμό των παρεμβάσεων . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.