Μετάβαση στο περιεχόμενο

παγωμενα καλοριφερ σε αυτονομη θερμανση


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Εχω αυτονομη με αεριο και 6 σωματα τα οποια περυσι δουλευαν μια χαρα.

Το καλοκαιρι εκανα ανακαινηση στο σπιτι και αντικατασταθηκε το καλοριφερ στο μπανιο,

ξερω οτι αδειασαν το κυκλωμα , σε δοκιμη που εκανα τα 2 απο τα 6 ηταν παγωμενα

ολα οταν κανεις εξαερωση βγαζουν νερο, εαν κλεισω την παροχη σε ενα ζεστο , ζεστενεται καποιο παγωμενο..

Τι μπορει να φταιει? πιεση νερου η κυκλοφορητης? η κατι αλλο...?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Μιχαλης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καθώς δεν γνωρίζω τίποτα από το σύστημα που έχετε, υποθέτω ότι έχετε μονοσωλήνιο, και μάλλον το νέο σώμα στο μπάνιο είναι μεγαλύτερο από πριν.

Αν οι υποθέσεις μου είναι σωστές, χρειάζεται κάποια ρύθμιση στην βάνα by-pass στην είσοδο του σώματος 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω για την απαντηση,

Επειδη δεν γνωριζω τι ειναι το μονοσωληνιο , θα μπορουσατε παρακαλω να μου το εξηγησετε?

Η εγκατασταση μου οπου εγινε απο υδραυλικο εχει ως εξης

Ο λεβητας ειναι στο μπαλκονι οπου κατα μηκος του μπαλκονιου υπαρχουν 3 δωματια , εξωτερικα λοιπον

υπαρχουν 2 (σχετικα χοντροι) σωληνες οι οποιοι δινουν/παιρνουν νερο στα 3 σωματα , στο πρωτο δωματιο υπαρχει ενα σωμα οπου με

διακλαδωσει συνεχιζει στο μπανιο και με αλλη μια συνεχιζει στην κουζινα

στο δευτερο δωματιο υπαρχει μια αναλογη διακλαδωση που δινει παροχη σε ενα σωμα στο χωλ.

τα 3 πρωτα σωματα και αυτο στο μπανιο ζεσταινουν , στο χωλ/κουζινα οχι.

κλεινωντας την παροχη στο υπνοδωματιο παιρνει η κουζινα ,αναλογως και στο αλλο δωματιο παιρνει το χωλ...

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα παραπανω.

Ευχαριστω πολυ.

Μιχαλης.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μονοσωλήνιο σύστημα στο οποίο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η πολύ καλή ρύθμιση και ισορροπία του δικτύου, που επηρεάστηκε από την αλλαγή που κάνατε. (όλα τα σώματα πρέπει να είναι αυτά που έχουν υπολογιστεί στη μελέτη και κάθε αλλαγή επηρεάζει όλο το δίκτυο).

Δοκιμάστε να αλλάξετε τη ρύθμιση στο σώμα του μπάνιου (πολύ μικρές δοκιμαστικές αλλαγές και μετά αναμονή και παρατήρηση).

(υποθέτω ότι τα σώματα έχουν βάνες ρυθμιζόμενου by-pass)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα σωματα εχουν 2 βανες (εισαγωγη/εξαγωγη) πανω τους , αυτες εννοειτε? η με το by-pass εννοειτε οτι θα επρεπε

να υπαρχει και κατι αλλο?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε επιτοιχιο λέβητα αερίου, κατά πάσα πιθανότητα δεν υπαρχει αυτόματος πληρώσεως. Θα πρέπει να συμβουλευτείτε το manual του λέβητα έτσι ώστε να πληρώσετε χειροκίνητα το κύκλωμα του καλοριφέρ στην σωστή πίεση ή διαφορετικά καλέστε κάποιον τεχνικό. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Έχετε μονοσωλήνιο σύστημα στο οποίο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η πολύ καλή ρύθμιση και ισορροπία του δικτύου, που επηρεάστηκε από την αλλαγή που κάνατε. (όλα τα σώματα πρέπει να είναι αυτά που έχουν υπολογιστεί στη μελέτη και κάθε αλλαγή επηρεάζει όλο το δίκτυο).

Δοκιμάστε να αλλάξετε τη ρύθμιση στο σώμα του μπάνιου (πολύ μικρές δοκιμαστικές αλλαγές και μετά αναμονή και παρατήρηση).

(υποθέτω ότι τα σώματα έχουν βάνες ρυθμιζόμενου by-pass)

Συνάδελφε όπως το περιγράφει δεν είναι μονοσωλήνιο. Δισωλήνιο είναι και μάλλον τύπου ομπρέλλας. Έχει δύο διακόπτες στο κάθε σώμα. Προτού αρχίσουμε να αναλύουμε, θεωρώ ότι θα πρέπει να επικοινωνήσετε Michael Kossenas με αυτόν που άλλαξε το σώμα, να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Michael Kossenas said:

...στο πρωτο δωματιο υπαρχει ενα σωμα οπου με διακλαδωσει συνεχιζει στο μπανιο και με αλλη μια συνεχιζει στην κουζινα

στο δευτερο δωματιο υπαρχει μια αναλογη διακλαδωση που δινει παροχη σε ενα σωμα στο χωλ.

Συνάδελφε σίγουρα έχεις δίκηο, αν οι διακλαδώσεις είναι στο ταβάνι....

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσατε παρακαλω να με διαφωτησετε ως προς τι ειναι το μονοσωληνιο και τι το δισωληνιο?

εγω βλεπω μια σωληνα που εχει το ζεστο νερο παροχης απο τον λεβητα και μια το κρυο απο τα σωματα προς το λεβητα.

τελικα τι εχω?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.