Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τσιμεντένια δάπεδα


geotzo

Recommended Posts

Γεια χαρά,

 

σε διαμέρισμα επαρχιακής πόλης θέλω να βάλω βιομηχανικό δάπεδο (όχι τσιμεντοκονία είναι ακριβή) να το επιπεδώσω με "ελικόπτερο" και να μην το βάψω με χρώμα. ( η οικοδομή είναι εδώ και μερικά χρόνια στα μπετά και δεν θα βάλω ενδοδαπέδια)

2 συνέργεια που φτιάχνουν βιομηχανικά στην περιοχή για αποθήκες αφού ανέπτυξαν "θεωρίες" (εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους) για το πως μπορεί να γίνει έδειξαν διστακτικά να αναλάβουν την ευθύνη του αποτελέσματος.

 

ζητάω τη βοήθεια σας με μερικές ερωτήσεις:

 

α)ποιο είναι το ελάχιστο πάχος ώστε να μην ρηγματώνεται; το μέγιστο ενιαίο εμβαδόν χωρίς αρμό θα είναι περίπου 90τμ (10χ9).

στα σημεία που θα περνάνε οι σωλήνες του καλοριφέρ ή της ύδρευσης πόσο "ψαχνό" πρέπει να έχει από πάνω;

 

β)πρέπει να βάλω κάποιο είδος οπλισμού;

 

γ)μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα υγρό πρόσμηκτο μέσα στο τσιμέντο για καλύτερο αποτέλεσμα ως προς την διαμόρφωση λείας επιφάνειας ή την αντοχή στην τριβή; κάποια πρόταση;

 

δ)τι είδους σκυρόδεμα πρέπει να φτιάξω (αδρανή - τσιμέντο) ; δεν μπορεί να έρθει πρέσα σε εκείνο το σημείο, και σκέφτομαι μήπως χρησιμοποιήσω σε μικρή αναλογία λευκό τσιμέντο.

 

ε)με το ελικόπτερο θα μπορέσω; να πετύχω ρήσεις σε μικρούς χώρους όπου εκ των υστέρων και με την τοποθέτηση γυψοσανίδας θα διαμορφωθούν τα μπάνια;

 

στ)στους αρμούς διακοπής εργασιών μπορώ να αφήσω μεταλλική λεπίδα ως παραμένον "ξυλότυπο"; Η λάμα αυτή πάχους 4-5mm θα με βοηθήσει να ορίσω τις στάθμες

 

οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

διότι συναντώ παντού αυτήν την "απροθυμία" από τα συνεργεία

και δε θέλω να πάρω το ρισκο

 

περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εκδηλώνω και εγώ το ενδιαφέρον για τις απαντήσεις πάνω σε αυτό το θέμα.

Και εγώ τα ίδια βλέπω και ακούω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

 

δεν νομίζω ότι η μεταφορά του θέματος εδώ, βοηθάει στο να απαντηθεί ή στο να διατηρηθεί τάξη στο forum. Είναι ξεχωριστό θέμα, έχει να κάνει με συγκεκριμένο είδος κατασκευής και όχι με την ανίχνευση του πως ένα δάπεδο μπορεί να δείχνει τσιμεντένιο, πρέπει να είναι ανεξάρτητο.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

- Πρώτα, βεβαιώσου ότι ο Φ/Ο σηκώνει το φορτίο που θες να βάλεις.

- Ένα πάχος 7cm πρέπει να θεωρείται ως ελάχιστο αναγκαίο.

- Εκεί που έχεις σωληνώσεις θα παρουσιαστεί ρηγμάτωση ό,τι και να κάνεις, εκτός αν πιάσεις πολύ μεγαλα πάχη.

- Στο υλικό συνήθως μπαίνει ως οπλισμός ίνα. Δεν χρειάζεται κάποιο άλλο είδος οπλισμού.

- Μπαίνει σκληρυντής και πυριτική παιπάλη.

- Δύσκολο να το φτιάξεις εσύ το σκυρόδεμα. Θέλει σωστή τήρηση αναλογιών και υψηλή αντοχή.

- Το ελικόπτερο πως θα το βάλεις μέσα; δεν χωράει από πόρτα 80cm. Όλες οι γωνίες θα πρέπει να γίνουν με το μυστρί, θέλει πολύ δουλειά, καλό μάστορα και το αποτέλεσμα παίζεται.

- Μπορείς να βάλεις μεταλλικό φιλετάκι. Αλλά το φιλετάκι δεν μπορεί να δουλέψει ως οδηγός.

 

Γενικά θα έλεγα ότι είναι δύσκολο εγχείρημα και μάλλον δαπανηρό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...δεν νομίζω ότι η μεταφορά του θέματος εδώ, βοηθάει στο να απαντηθεί ή στο να διατηρηθεί τάξη στο forum. Είναι ξεχωριστό θέμα, έχει να κάνει με συγκεκριμένο είδος κατασκευής και όχι με την ανίχνευση του πως ένα δάπεδο μπορεί να δείχνει τσιμεντένιο, πρέπει να είναι ανεξάρτητο...

 

Τα "βιομηχανικά" δάπεδα (που αναφερόταν στον τίτλο του αρχικού θέματος) είναι κάτι πολύ αόριστο: αφορά στο είδος του χώρου που αυτά (κυρίως) χρησιμοποιούνται και όχι σε αυτό καθ' αυτό το είδος του δαπέδου. Τα βιομηχανικά λοιπόν είναι δύο βασικών κατηγοριών: εποξειδικά και τσιμεντένια. Αν δε μιλάμε για τα τελευταία γιατί πράμα μιλάμε? Συγγνώμη αν παρανόησα αλλά κάποια στοιχεία παραπάνω θα βοηθήσουν να μπει το ερώτημα εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξειδικευμένα παρασκευαστήρια για βιομηχανικά. Θα πρέπει να είναι αυτοεπιπεδώμενο, να έχει αντοχη> 25, να κάνεις αρμούς ανα 6-8 μέτρα εκτός και εαν ο χώρος είναι μικρότερος. Εχω βάλει σε Νοσοκομεία, κτηριακό γραφείων, κλπ. Δεν χρειάζεται ελικόπτερο υπάρχει άλλη διαδικασία και βγαίνει απο 3εκ και πάνω. 2 άτομα, 2 μέρες έβγαλαν 1000 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.