Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δρόμος κύριος και μοναδικός και τμήμα του εντός σχεδίου


Recommended Posts

Παίδες καλημέρα!

Μια ερώτηση σπαζοκεφαλιά

Έχω περίπτωση τεμαχίου το οποίο έχει πρόσωπο σε δρόμο διανομής. Ο δρόμος αυτός μετά την ιδιοκτησία κόβεται από τεμάχιο

διανομής το οποίο είναι χαρακτηρισμένο ως ρέμα. Ο δρόμος ως υφιστάμενη κατάσταση είναι ασφαλτοστρωμένος, και το τμήμα που αναφέρεται στη διανομή ως ρέμα. (είναι μικρό και δεν υφίσταται ουσιαστικά ρέμα).

Το τεμάχιο μου είναι εκτός σχεδίου και έχει εμβαδό 1300τμ και θέλω να δω αν μπορεί να χτιστεί κατά παρέκκλιση. Πιο συγκεκριμένα το 1995 γίνεται οριοθέτηση του οικισμού και ο δρόμος μπροστά από το τεμάχιο ουσιαστικά είναι ο περιμετρικός δρόμος του σχεδίου. Επίσης το 2006 με απόφαση νομάρχη (μετά την την οριοθέτηση του οικισμού) ο δρόμος χαρακτηρίζεται ως κύριος και μοναδικός με απόφαση νομάρχη. 

Ουσιαστικά το τμήμα του δρόμου που είναι μπροστά από το ακίνητό μου είναι ο περιμετρικός δρόμος του σχεδίου πόλεως και δρόμος χαρακτηρισμένος ως κύριος και μοναδικός.

Επίσης το ακίνητό μου για να σας προλάβω δεν οικοδομεί ως όμορο εντός σχεδίου πόλεως (για να σας προλάβω).

Υπάρχει θεωρείτε ζήτημα στην εφαρμογή των παρεκκλίσεων λόγω του ότι τμήμα του δρόμου είναι εντός σχεδίου??? και οτι χαρακτηριστικέ ως κύριο και μοναδικός δρόμος που είναι δρόμος του σχεδίου πόλεως???

Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.