Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

«Εξοικονομώ-Αυτονομώ»: Ο οδηγός εφαρμογής του προγράμματος με τα παραρτήματα


Engineer

Recommended Posts

Θα κάνετε ΥΔ λέει αντί για τα έντυπα τηςνομιμότητας, λες και δε χρειαζόμαστε κατόψεις από την πολεοδομία για να ελέγξουμε τη νομιμότητα, αλλά μόνο το έντυπο άδειας. Πραγματικά σε άλλο σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει μετατρέψει κάποιος συνάδελφος  τα παραρτήματα/έντυπο παρέμβασης σε word? :)

 

Επειδή το έφτιαξα το παράτημα το ανεβάζω εδώ? είναι σε doc. Αν πρέπει να μπεί π.χ. στην αρχική σελίδα παρακαλώ! :)

3.-ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ-III_Γ-Έντυπο-Πρότασης-Παρεμβάσεων.doc

Edited by jimevi13
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ANTONIS130 said:

Αρα θα ενταξουμε ιδιοκτήτη χωρίς σχέδια από ΥΔΟΜ και μεταγενέστερα θα πάρουμε τα σχέδια του και θα αποκαλυφθει ότι ανήκει στην κατηγ. 5  αυθαιρέτων. Και θα του πούμε οτι τελικά δεν γινεται να συνεχίσουμε και ότι θα τα πάρουμε όλα πίσω.... Πάρα πολύ ωραία.

Συνάδελφε καλησπέρα! Να σου κάνω μια ερώτηση γιατί με τρόμαξες? Από πού προκύπτει ότι ακίνητα τακτοποιημένα με Ν 4178/2013 ή 4495/2017 κατηγορίας 5 δεν μπορούν να μπουν στο εξοικονομώ?

Edited by pet_diam
Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι εχει αυθαιρεσία ώς 7τ.μ, και αυτή η αυθαιρεσία που προέκυψε τώρα αφού τωρα είδε τα σχέδια είναι δυστυχώς κατ. 5 και δεν έχει τακτοποιηθει

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2020 at 8:57 ΠΜ, nearchos said:

Αυτοί που αντέγραψαν τον οδηγό από παλαιοτέρα προγράμματα ξέχασαν να βάλουν πως η προϋπόθεση είναι να ανεβεί το κτήριο 3  ενεργειακές κατηγορίες ή να πετυχει εξοικονόμηση ενέργειας 60% ή 50% ως προς το αρχικό κτήριο αναφοράς.

Πρακτικά τα κτήρια που είναι στην κατηγορία Η με EP>2,73 RR , αλλά απέχουν αρκετά από το όριο της κατηγορίας και έχουν για παράδειγμα EP=6,5 RR,   για να καταφέρουν να πετυχουν το στόχο της ανόδου τριών κατηγοριών θα πρέπει να κάνουν εργασίες  αρκετά υψηλού προϋπολογισμού  και  χωρίς να υπολογίζεται η ηλικία του κτηρίου.

Από την άλλη, θα έχουμε περιπτώσεις που  ένα κτήριο κατηγορίας Η με αρκετά υψηλό EP,  που με εργασίες προϋπολογισμού τάξης  15000ευρω , θα έμενε μεν Η άλλα θα είχε εξοικονόμηση 300Kw/m2     να μην μπορεί να ενταχτεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ αυτονομώ,  αλλά την ίδια στιγμή ένα κτήριο κατηγορίας  H με συντελεστή κοντά στο όριο με την κατηγορία Ζ (π.χ. 2,75), να εντάσσεται με προϋπολογισμό της τάξης των 15000 ευρώ και να επιτυχαίνει εξοικονόμηση πολύ πολύ μικρότερη, της τάξης των 160kw/m2

Ξαναδείτε το

                      

Σσσσσσσσσσσσσσσσ,  σιγά, μην μου τους ξυπνήσεις....  ;) 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Konstan said:

Είναι κάποιος από Κεφαλονιά που να ασχολείται με το συγκεκριμένο πρόγραμμα?

Καλησπέρα Konstan. Είμαι από Κεφαλονια. Αν μπορώ να βοηθήσω στείλτε μου.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Στον οδηγό του Εξοικονομώ αυτονομώ σελίδα 46  που δίνει την προσαύξηση των 1500 ευρώ ή 2200 ευρώ το δίνει σε ποια από τις δύο παρακάτω περιπτώσεις:

Α) Όταν  έχω ένα Ταμιευτήρα ΖΝΧ και τροφοδοτείται και π.χ από την Αντλία θερμότητας ή από το λέβητα φυσικού αερίου;

ή

Β) Όταν έχω έναν ταμειυετήρα ΖΝΧ ενσωματωμένο μέσα στο σύστημα παραγωγής θέρμανσης, π.χ έναν ταμιευτήρα 100 lt ενσωματωμένο μέσα σε μια αντλία θερμότητας.

Λογικά είναι το  Α το σωστό, αλλά χρειάζομαι και το feedback το δικό σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.