Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγές Οδηγού (σε σχέση με την προδημοσίευση)


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν το είχαν στον οδηγό που αναρτήθηκε μετά την προδημοσίευση : <Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες νομιμοποίησης/τακτοποίησης στο ακίνητο, η υποβολή δήλωσης για υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών θα πρέπει να έχει γίνει πριν την υποβολή της αίτησης στο Πρόγραμμα>.

Και το άλλαξαν στο ΦΕΚ Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες ταυτοποίησης διεύθυνσης ή/και νομιμοποίησης/τακτοποίησης στο ακίνητο, η αίτηση ταυτοποίησης διεύθυνσης του ακινήτου ή η αρχική υποβολή δήλωσης για υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών (με πληρωμή του παραβόλου) θα πρέπει να έχουν  γίνει πριν την οριστική υποβολή της αίτησης στο Πρόγραμμα και να υποβληθούν κατά την φάση υποβολής των δικαιολογητικών (βλ. ενότητα 5.2)>.

Η αιώνια τσαπατσουλιά του Ελληνικού Δημοσίου !!!

Θα την πατήσει πολύς  κόσμος αν δεν προσεχθεί !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Σελ. 66 στον οδηγό : "Ο ενδιαφερόμενος καταχωρίζει ηλεκτρονικά στην αίτηση, τον συνδυασμό παρεμβάσεων 
εξοικονόμησης/αυτονόμησης, τα στοιχεία του ΠΕΑ, καθώς και τα στοιχεία κόστους βάσει 
των προσφορών των προμηθευτών και αναδόχων των παρεμβάσεων και επισυνάπτει 
ηλεκτρονικά το «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων»."

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε προσφορές από πριν. Δηλαδή κάνοντας το πρώτο πεα να έχουμε στα χέρια μας προσφορές? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

ΦΕΚ σελίδα 57σημείο 5.1

...Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες ταυτοποίησης διεύθυνσης ή/και νομιμοποίησης τακτοποίησης....

αν δεν ταυτιζεται η διευθυνση στην αδεια αλλά ταυτιζεται στην τακτοποιηση καλύπτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω. Εγώ όπου δω διαφορά φτιάχνω αίτηση για τον ΟΤΑ.

Το πρόβλημα είναι εάν αυτή εκδοθεί αργότερα διαφορετική (απο τον ΟΤΑ) και έχεις λάβει υπ' όψη σου στο ΠΕΑ και στη νομιμοποίηση άλλη (πχ παλαιότερη αρίθμηση) τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, zafsko said:

αν δεν ταυτιζεται η διευθυνση στην αδεια αλλά ταυτιζεται στην τακτοποιηση καλύπτεσαι?

Καλύπτεσαι γιατί στην  τακτοποίηση αναφέρεται η συγκεκριμένη άδεια και έτσι συνδέονται επαγωγικά.

Μου έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση στο ΕΚΟ ΙΙβ, όπου ενώ μου ζήτησαν βεβαίωση ΟΤΑ, με την παραπάνω παρατήρηση το δέχτηκαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, angie_03 said:

Γειά σας! Σελ. 66 στον οδηγό : "Ο ενδιαφερόμενος καταχωρίζει ηλεκτρονικά στην αίτηση, τον συνδυασμό παρεμβάσεων 
εξοικονόμησης/αυτονόμησης, τα στοιχεία του ΠΕΑ, καθώς και τα στοιχεία κόστους βάσει 
των προσφορών των προμηθευτών και αναδόχων των παρεμβάσεων και επισυνάπτει 
ηλεκτρονικά το «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων»."

 

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε προσφορές από πριν. Δηλαδή κάνοντας το πρώτο πεα να έχουμε στα χέρια μας προσφορές? 

Αυτή την απορία την έχω και εγω!

Αν είναι έτσι τα 3/4 των αιτήσεων θα κοπούν στην αίτηση γιατί απλά δεν θα έχουν (όπως δεν έχω και εγω προσφορές)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι να 'ναι....από το help desk μου απάντησαν / δεν μου απάντησαν (ήξεραν) ότι για να το λέει ο οδηγός πρέπει να τις έχετε. Γιατί ο σκοπός δεν είναι να πάρουμε τα μέγιστα του προγράμματος αλλά μήπως υπάρχει καλύτερη προσφορά και αυτή να βάλουμε. Και όταν του είπα ότι στα προηγούμενα προγράμματα βάζαμε τα μέγιστα που έδινε το πρόγραμμα... Κοντοστάθηκε και μου είπε σ αυτό δεν μπορώ να σας απαντήσω.. Ίσως οφ δι ρεκόρντ... Αλλα τώρα αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι χρειάζονται οι προσφορές. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, angie_03 said:

Γειά σας! Σελ. 66 στον οδηγό : "Ο ενδιαφερόμενος καταχωρίζει ηλεκτρονικά στην αίτηση, τον συνδυασμό παρεμβάσεων 
εξοικονόμησης/αυτονόμησης, τα στοιχεία του ΠΕΑ, καθώς και τα στοιχεία κόστους βάσει 
των προσφορών των προμηθευτών και αναδόχων των παρεμβάσεων και επισυνάπτει 
ηλεκτρονικά το «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων»."

 

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε προσφορές από πριν. Δηλαδή κάνοντας το πρώτο πεα να έχουμε στα χέρια μας προσφορές? 

Έχεις ήδη προσφορές από πολλούς προμηθευτές και αναδόχους και ως δια μαγείας είναι όλες στα μέγιστα της επιδότησης. Ένα απίστευτο πράγμα δηλαδή...

Επίσης, κάτι λέγαν οι παλιοί για τα περιττώματα και γιατί δεν πρέπει να τα πολυσκαλίζουμε.

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

οι προσφορές δεν έχουν νόημα πάντα οι τιμές θα είναι οι max του υπουργείου. δεν φτάνει που έχουν 85% επιδότηση θέλουν και προσφορές!!! εδώ δεν θα βρεθεί κανείς να δεχθεί να το υλοποιήσει με τέτοια επιδότηση...ήδη οι κατασκευαστές διαμαρτύρονται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην υποβολή της αίτησης περιοριζόμαστε στην επισύναψη του εντύπου 3. Δεν υπάρχει στον οδηγό απαίτηση να ανεβάσει προσφορές.

Τα ίδια ισχύουν πχ και στη συναίνεση. Πατάει το κουμπί ότι την εξασφάλισε. Δεν την επισυνάπτει. Πρέπει όμως να την έχει εξασφαλίσει.

Ομοίως πρέπει να έχει διερευνήσει, και καλά κάνει και το αναφέρει ο οδηγός. Δεν τις ζητάει να ανέβουν. Τουλάχιστον δεν τις βλέπω στα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.