Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΗ ΠΕΤΡΙΝΟΥ ΤΟΙΧΟΥ


 
deskar

Recommended Posts

Παράθεση

 

Καλησπέρα συνάδελφοι! Πρόσφατα μου ζητήθηκε να αντιστηρίξω προσωρινά ένα πέτρινο τοίχο (υπολείμματα αρχαίου τοίχους) ο οποίος από πίσω του κρατάει έδαφος ύψους περίπου 3.5 μ και μήκους 9 μ. Ο τοίχος εν μέρει έχει αρχίσει να αστοχεί δημιουργώντας τόξο προς το κέντρο και ορισμένοι αρχαίοι λίθοι έχουν αρχίσει να παίρνουν ελαφριά κλίση προς τα έξω.Στην αρχή σκέφτηκα να δημιουργήσω σύστημα στηριγμάτων με αντηρίδες κατά τα λεγόμενα του ΟΑΣΠ αλλά δε ξέρω αν τοιχον θα συγκρατηθεί ένα τέτοιο σύστημα στη θέση του αν κάποιος λίθος τέτοιος διαστάσεων 1μχ0,60χ0,5 φύγει ή αν θα παρασύρει ολόκληρο το σύστημα.Είμαι σε καλό δρόμο ή πρέπει να σκεφτώ και κάτι άλλο?Πως θα πρέπει να κινηθώ για να υπολογίσω διατομές κτλ?Σας στέλνω πρόχειρο σκαρίφημα!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ANTΙΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΙΧΙΟΥ-Model.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη σκέψη μου έρχεται το εξής:

Υπολογίζεις τις ωθήσεις γαιών αγνοώντας την ανακουφιστική δράση του τοίχου.  

Στη συνέχεια, για τον υπολογισμό της αντιστήριξης, θεωρείς τον τοίχο (κάθε λίθο) ως άκαμπτο "πέτσωμα"

Ανάλογα με τα φορτία, θα υπολογίσεις αριθμό και διατομή αντηρίδων

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με παρόμοιες επιλύσεις, απευθύνεσαι σε κάποιον πιο έμπειρο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.