Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

Αναφορικά τουλάχιστον σε 'μένα, (προσωπικά) διαβάζοντας το ΦΕΚ και σχεδόν πάντα σε κάθε ανάρτησή μου στο forum, γράφω ότι γράφω, όπως το καταλαβαίνω/ερμηνεύω, διαβάζοντας πάντα επίσημα κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μεγάλη επιφύλαξη, για υποκείμενους σε ΦΠΑ με απλογραφικά βιβλία κατέληξα στα εξής:

θα πρέπει να ισχύουν δύο μαθηματικές συνθήκες (αναφέρομαι μόνο στις μαθηματικές, υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί στο ΦΕΚ5047β/14-11-2020,άρθρο 3 παράγραφος 2):

Α) κύκλος εργασιών ΣΕΠ + ΟΚΤ 2020 < 0,80 * (κύκλος εργασιών αναφοράς). Αυτό το 0,80 δηλοί την απαιτούμενη εκ του νόμου μείωση 20%.

Β) (κύκλος εργασιών αναφοράς) > 300ευρώ.

Το πώς ορίζεται ο κύκλος εργασιών αναφοράς υπάρχει στο άρθρο 2,παράγραφος 10 και προκύπτει με τύπους αναλόγως αν στα τρίμηνα του 2019 έχει κανείς θετικό κύκλο εργασιών ή όχι. Τον θετικό κύκλο εργασιών δεν ξέρω από που τον βλέπει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, pirsogiannis said:

Α) κύκλος εργασιών ΣΕΠ + ΟΚΤ 2020 < 0,80 * (κύκλος εργασιών αναφοράς). Αυτό το 0,80 δηλοί την απαιτούμενη εκ του νόμου μείωση 20%.

Β) (κύκλος εργασιών αναφοράς) > 300ευρώ.

Το πώς ορίζεται ο κύκλος εργασιών αναφοράς υπάρχει στο άρθρο 2,παράγραφος 10 και προκύπτει με τύπους αναλόγως αν στα τρίμηνα του 2019 έχει κανείς θετικό κύκλο εργασιών ή όχι. Τον θετικό κύκλο εργασιών δεν ξέρω από που τον βλέπει κανείς.

Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, αρκεί να λαμβανεται υπόψη αυτός ο έλεγχος και σε αυτόυς που δεν έχουν προσωπικό και ταμειακή και να μην είναι αδιάφορος, (δηλαδή να μην λαμβάνεται υπόψη) και να παίρνουν το σταθερό ποσό ανεξαρτητα του τι θα βγάλει ο έλεγχος αυτός.

Πάντως εξακολουθώ να πιστευω, όπως έγραψα, ότι ο νομοθέτης συγκρίνει (ίσως από ανάγκη, ίσως διότι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς... δεν ξέρω) 

μήλα = άθροισμα μηνών = 

22 minutes ago, pirsogiannis said:

κύκλος εργασιών ΣΕΠ + ΟΚΤ 2020

με πορτοκάλια = μέσο όρο αθροίσματος τριμήνων 

22 minutes ago, pirsogiannis said:

* (κύκλος εργασιών αναφοράς)

Η λύση που πρακτικά βλέπω είναι και μάλλον αυτό θα κάνω --και δεν θα ασχοληθώ άλλο-- είναι να βάλω τα ποσά που ζητάει ... να υποβάλλω την αίτηση, εκτός και αν με την υποβολή και όταν ανοίξει η πλατφόρμα βγάλει αν είμαστε επιλέξιμοι ή όχι, 

(ευτυχώς που βγάλανε την ανοησία των προηγούμενων επιστρεπτέπων όπου έπρεπε να υποβάλλεις και εκδήλωση ενδιαφέροντος ... πριν την αίτηση αφού αρχικά είχες καταχωρησει τα ποσά στα "ΕΞΟΔΑ ΜΟΥ")

και "αν βγάλει ποσό έβγαλε"... αν δεν βγαλει θα έχω τουλάχιστον ασχοληθεί μόνο λίγες ώρες !!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, αυτό και κλείνω γιατί ξεκινάνε και οι τηλεκπαιδεύσεις :grin:, εννοείς ότι υπάρχει και η πιθανότητα οι ελ.επ χωρίς προσωπικό και ταμειακή να παίρνουν την επιστρεπτέα και χωρίς τύπο δηλαδή ακόμη κι αν δεν πληρούν τους μαθηματικούς τύπους που προαναφέραμε? τα υπόλοιπα το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Τι μας αποτρέπει απ' το να ακυρώσουμε ή να αλλάξουμε ημερομηνία σε ένα παραστατικό του Οκτωβρίου αν δούμε πως δεν 

πιάνουμε τον στόχο του 20%; Δηλαδή σε απλογραφικά βιβλία όπου ο Οκτώβριος του '20 δεν έχει δηλωθεί ακόμα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis,  μόνο αυτό και κλείνω κι εγώ, διότι το βρίσκω χάσιμο χρόνου, αφού όπως έγραψα

19 minutes ago, georgegaleos said:

βάλω τα ποσά που ζητάει ... να υποβάλλω την αίτηση, εκτός και αν με την υποβολή και όταν ανοίξει η πλατφόρμα βγάλει αν είμαστε επιλέξιμοι ή όχι, 

.......

και "αν βγάλει ποσό έβγαλε"... αν δεν βγαλει θα έχω τουλάχιστον ασχοληθεί μόνο λίγες ώρες !!!!

 

δεν θεωρώ ότι 

14 minutes ago, pirsogiannis said:

υπάρχει και η πιθανότητα οι ελ.επ χωρίς προσωπικό και ταμειακή να παίρνουν την επιστρεπτέα και χωρίς τύπο δηλαδή ακόμη κι αν δεν πληρούν τους μαθηματικούς τύπους που προαναφέραμε

απλά δεν έχω καταλάβει αν γραφοντας το ΦΕΚ στο άρθρο 4 ότι:

".  Με την επιφύλαξη των προϋποθέσεων του άρθρου 5 της παρούσας, ειδικά για τις ατομικές επιχειρήσεις που: i) δεν απασχολούσαν κανένα εργαζόμενο κατά την 1η Σεπτεμβρίου 2020 και δεν διαθέτουν ταμειακή μηχανή, η ενίσχυση ορίζεται, ανεξαρτήτως μαθηματικού τύπου, σε χίλια (1.000) ευρώ ... "

αν ο μαθηματικός τύπος που έχει στην αρχή στο άρθρο, λαμβάνει υπόψη την σύγκριση αυτή του 20% ή αγνοείται δεν λαμβάνεται υπόψη γενικότερα ο μαθηματικός τύπος.

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ανόμοια σύγκριση που λες Γιώργο, βλέπω στο ΦΕΚ κάτι για 1/3 και 2/3 της περιοδικής δήλωσης, οπότε ίσως βγαίνει κάποια μορφή μέσου όρου που έτσι έρχεται στην ίδια χρονική βάση με τη διμηνιαία τιμή Σεπ/Οκτ.

Μόλις έμαθα από λογιστή ότι το λινκ στην αρχή του ποστ που έχει κουτάκια ανά μήνα δεν είναι αυτό που αφορά εμάς τους επιστήμονες, ακόμα κι αν βλέπουμε το όνομά μας μέσα. Θα βγει άλλο μέχρι το τέλος του μήνα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας και στον εαυτό μου στο παραπάνω ερώτημα, ο κύκλος εργασιών ατομικής είναι ο κωδικός 312 από τις τριμηνιαίες ΦΠΑ. Από αυτόν τον κωδικό βλέπουμε αν είναι θετικός ή όχι και μετά με βάση την παρ.10 του άρθρου 2 βρίσκουμε τον κύκλο εργασιών αναφοράς που είναι το μέγεθος με το οποίο γίνονται οι υπολογισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, συνάδελφοι, δεν αναφέρει μεσα για συγκεκριμένους ΚΑΔ, που ανήκουν στο ταδε παραρτημα; 

Μεσα σ'αυτους δεν ειναι ο κλασσικος ΚΑΔ μηχανικων 71.12 ή και ο κατασκευαστικος πχ που εχω εγω 42.99

Εκτος αν μου διαφεύγει κατι...

Eιμαστε στη κατηγορια πληττόμενων. Οχι κλειστών. 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΩΔΙΚΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΠΛΗΤΤΟΝΤΑΙ

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/51502/erganh-odhgies-gia-thn-ypobolh-dhlwsewn-anastolwn-gia-ton-mhna-noembrio-2020

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.