Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

Οι καδ που αναφέρει το παράρτημα ΙΙΙ του φεκ δεν είναι οι μόνοι λήπτες της επιστρεπτέας.Όπως αναφέρει στο άρθρο 3, παράγραφος 2, στίχος ε i, είναι κάποιοι επιπρόσθετοι καδ που υπό προυποθέσεις λαμβάνουν την επιστρεπτέα. Οι κλασσικοί καδ των μηχανικών είναι στους καταρχήν λήπτες αρκεί να ικανοποιούν τις απαιτήσεις του άρθρου 3,παρ 2 και που γράφονται σε διάφορα σημεία και σε αυτό εδώ το νήμα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν πρέπει να είναι αυτή η σωστή πλατφόρμα. Λογιστής μου είπε ότι αυτή είναι η προηγούμενη, για τις εταιρείες, που πάνε με το μήνα. Περίμενε μου λέει ως τη Δευτέρα να βγει καμια εγκύκλιος με οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Με μεγάλη επιφύλαξη, για υποκείμενους σε ΦΠΑ με απλογραφικά βιβλία κατέληξα στα εξής:

θα πρέπει να ισχύουν δύο μαθηματικές συνθήκες (αναφέρομαι μόνο στις μαθηματικές, υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί στο ΦΕΚ5047β/14-11-2020,άρθρο 3 παράγραφος 2):

Α) κύκλος εργασιών ΣΕΠ + ΟΚΤ 2020 < 0,80 * (κύκλος εργασιών αναφοράς). Αυτό το 0,80 δηλοί την απαιτούμενη εκ του νόμου μείωση 20%.

Β) (κύκλος εργασιών αναφοράς) > 300ευρώ.

Το πώς ορίζεται ο κύκλος εργασιών αναφοράς υπάρχει στο άρθρο 2,παράγραφος 10 και προκύπτει με τύπους αναλόγως αν στα τρίμηνα του 2019 έχει κανείς θετικό κύκλο εργασιών ή όχι. Τον θετικό κύκλο εργασιών δεν ξέρω από που τον βλέπει κανείς.

Κι εγώ εδώ καταλήγω για την περίπτωση αυτοαπασχολούμενου μηχανικού χωρίς προσωπικό. Πρέπει να δει καθένας σε ποια κατηγορία ανήκει και αναλόγως υπολογίζει τον κύκλο εργασιών αναφοράς.

Ο λογιστής μου είπε ότι συμπληρώνεται κανονικά η πλατφόρμα (μήνα-μήνα) και απλά θα ανοίξει άλλη πλατφόρμα που κάνεις την αίτηση. Δεν μου ανέφερε κάτι για άλλη πλατφόρμα που θα δηλώσουμε τρίμηνα.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Faethon11 said:

Μόνο αυτό είναι? βάζουμε τα έσοδα και κάνουμε υποβολή??? παράξενο μου δείχνει.....

Στις προηγούμενες επιστρεπτέες, 

  • έκανες υποβολή τα έσοδά (επιλογή μέσα από την "Τα Έσοδά μου")
  • περίμενες να ανοίξει η φόρμα "αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος" (επιλογή μέσα από το "Οι εφαρμογές μου")
  • όταν ανοιγε έκανες υποβολή της "αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος" (επιλογή μέσα από το "Οι εφαρμογές μου")
  • περίμενες να δεις αν είχε εγκριθεί η "αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος"
  • εφόσον είχε εγκριθεί περίμενες να ανοίξει η φόρμα για την "οριστική αίτηση" (επιλογή μέσα από το "Οι εφαρμογές μου")
  • οταν άνοιγε έκανες υποβολή της "οριστική αίτησης"
  • και περίμενες να πιστωθούν τα χρήματα.

Στην επιστρεπτέα 4, δεν υπάρχει το στάδιο της εκδήλωσης ενδιαφέροντος,  οπότε πυκνώνει κάπως η διαδικασία.

----------------------------------------------

42 minutes ago, georgios_m said:

Όχι, δεν πρέπει να είναι αυτή η σωστή πλατφόρμα. Λογιστής μου είπε ότι αυτή είναι η προηγούμενη, για τις εταιρείες, που πάνε με το μήνα.

Προσωπικά (με ότι αξία έχει η γνώμη μου) πιστεύω, ότι 99,99999% αυτή είναι η πλατφόρμα που χρονικά στην φάση αυτή μπορούμε άμεσα να δηλώσουμε τα έσοδα στην επιλογή "Τα έσοδά μου" και δεν θα αλλάξει κάτι ως προς αυτό το τμήμα της διαδικασίας. Και περιμένουμε να ανοίξει η επιλογή (στις "Εφαρμογές μου") της "οριστικής αίτησης", μιας και στην διαδικασία έχει παραληφει η εκδήλωση ενδιαφέροντος. Εξάλλου το είπε και στο σχετικό Δελτίο Τύπου, με ότι πάλι αξία έχει αυτό ως έγγραφο, ότι "Για αυτό τον σκοπό, καλούνται οι επιχειρήσεις να υποβάλουν άμεσα τα σχετικά στοιχεία." με σκοπό να "παρουσιάζεται απευθείας το ποσό της ενίσχυσης που δικαιούται η επιχείρηση, εφόσον πληροί τα κριτήρια ένταξης.", αφού πρακτικά έχουν παραλέιψει την διαδικασία εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Σε κάθε περίπτωση βεβαια θα συμφωνήσω με:

42 minutes ago, georgios_m said:

Περίμενε μου λέει ως τη Δευτέρα να βγει καμια εγκύκλιος με οδηγίες.

όπως και στις άλλες περιπτώσεις. Και να βγεί έγκαιρα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αναγράφει στο 

image.png.ebb395a248ada2d6104afe30f6d7f8dd.png

Πρέπει να ξεκαθαρίστει (τουλάχιστον εγώ έχω αμφιβολίες) αν ισχύει αυτό και σε όσους δεν απασχολούν εργαζόμενους σύμφωνα με αυτά που αναφέρει στην παράγραφο 8.

image.png.841127355b60ea11a13de1b797bf80a7.png

Δηλαδή αν όσοι δεν απασχολούν προσωπικό/εργαζόμενους επιστρέφουν το 50% ή το 100%. Μην πάμε δηλαδή για .... και βγούμε ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορείς να κλείσεις και βιβλία ως τότε.. (σε περίπτωση που έκανες υπομονή για να εισπράξεις το βοήθημα προτού κλείσεις). 

Link to comment
Share on other sites

Το να επιστρέψεις το 100% θα ήταν παρωδία. Δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο. Εξάλλου αφού δεν απασχολούμε προσωπικό δεν μειώνεται το επίπεδο απασχόλησης, απλά παραμένει στο ίδιο.

Ένα μικρό επίδομα 500€ επί της ουσίας είναι και τίποτα άλλο. Τώρα το αν αξίζει με τις προϋποθέσεις που βάζουν το κρίνει καθένας αναλόγως.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.