Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως, στο Παράρτημα ΙΙΙ του ΦΕΚ 5047/Β της 14/11/202, δεν περιλαμβάνεται ο βασικός ΚΑΔ μηχανικών (71.12), αλλά τον βρήκα στο Παράρτημα IV, σε ανάρτηση του taxheaven με ημερομηνία 15/11/2020 (την επομένης της ΚΥΑ)

https://www.taxheaven.gr/news/51502/erganh-odhgies-gia-thn-ypobolh-dhlwsewn-anastolwn-gia-ton-mhna-noembrio-2020

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται τέθηκε σε λειτουργία η Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 και έχουν εκδοθεί οι σχετικές αναλυτικές οδηγίες.

image.png.f411ea28dbdff98c51f5d331d13e01ad.png

 

edit 1 : Σε σχέση με αυτό που συζητάγαμε εδώ (περί ... του ... όσους δεν απασχολούν εργαζόμενους .... και αν επιστρέφουν το 50% ή το 100% αφού στο ΦΕΚ αναγράφει ότι η ΕΡΓΑΝΗ ελέγχει το μέσο όρο αριθμού των εργαζομένων κλπ κλπ ) ακόμη εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες αν θα επιστραφεί το 50% αφού σε φίλο (χωρίς εργαζόμενους και χωρίς ταμειακή) στην αίτηση στην υποβολή στα "Στοιχεία Επιχείρησης  στο "Αριθμός εργαζομένων την 01/09/2020 (Στοιχείο από Εργάνη" αναγράφει 0 (μηδέν).

edit 2 : Βέβαια το μέσο όρο του μηδέν είναι μηδέν ... άρα δεν υπάρχει μεταβολή .... αλλά μια διευκρίνιση θα ήταν χρήσιμη ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έκανα καλά αλλά έτσι πρέπει να βγαίνει το δικαίωμα υπαγωγής

Βέβαια δεν με κάθεται καλά που ελέγχονται Γ, Δ του 2019 και Α, Γ του 2020 αφού θα υπέθετα Γ, Δ του 2019 και Α, Β του 2020

 

 

 

epistreptea_4_2020.xlsx

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κύκλος εργασιών του 2019, προκύπτει από την περιοδική ΦΠΑ, κωδ.312.

Οπότε κατ' αντιστοιχία, στα "Τα εσόδά μου", για το 2020, μπαίνει το μηνιαίο ποσό που αθροίζεται (ή θα αθροιστεί για το Δ'20) για να προκείψει στην περιοδική φπα το ποσό του κωδ.312 του αντίστοιχου τριμήνου.

Edit: @Faethon11, μάλλον γραφαμε μαζι ... την καλημέρα μου

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.