Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποια είναι τελικά η σύγκριση που κάνει το σύστημα?

Π.χ. 3 τρίμηνο 2019 εισόδημα 0€

4 τρίμηνο 2019 εισόδημα 10000€

Σεπτεμβρίος 2020 εισόδημα 1100€

Οκτωβρίος 2020 εισόδημα 1200 €

Εισοδημα αναφορας 2019

2/3 Χ 10000=6667€

Εισόδημα Σεπτεμβρίου_Οκτωβρίου 2020

2300€

Άρα υπάρχει πάνω απο 20% διαφορά.

Γιατί βγάζει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις και δεν είμαι δικαιούχος?

Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας, λόγω μη πλήρωσης των απαιτούμενων προϋποθέσεων που τίθενται στην κείμενη νομοθεσία. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να υποβάλετε ένσταση, πατήστε το κουμπί «Θέλω να υποβάλω ένσταση». Θα ενημερωθείτε για τους ειδικότερους λόγους απόρριψης της αίτησής σας και τη δυνατότητα υποβολής ένστασης μέσω μηνύματος στη θυρίδα σας στο myTAXISnet.

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μια επιβεβαίωση, διότι δεν αναφέρεις κάτι, ότι ΔΕΝ ανήκεις στις απαλλασσόμενες. (το ρωτάω διότι βλέπω ότι το 10.000€ χωρίς να αναφέρεις ποσά σε άλλα τρίμηνα του '19 μπορεί και να έχεις κάνει την διαδικασία να έχεις ενταχθεί στην απαλλαγή από το Φ.Π.Α. για επιχειρήσεις μέχρι 10.000 ευρώ)

Οπότε, συνεχίζω με την λογική ότι δεν ανήκεις στις απαλλασσόμενες (υποβάλλεις δηλαδή κανονικά περιοδικές ΦΠΑ):

Αρχικά η μείωση του 20% δίνει  6.667,00 x -20% = 5.333.33€

Με αυτό γίνεται η σύγκριση των 2.300€, αλλά και πάλι πληρούνται οι προϋποθέσεις.

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που σε κόβει....

Βέβαια υπάρχει και η ένσταση ... 

image.png.3310d89a283dad41bf86a30dea482ede.png

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Αρχικά μια επιβεβαίωση, διότι δεν αναφέρεις κάτι, ότι ΔΕΝ ανήκεις στις απαλλασσόμενες. (το ρωτάω διότι βλέπω ότι το 10.000€ χωρίς να αναφέρεις ποσά σε άλλα τρίμηνα του '19 μπορεί και να έχεις κάνει την διαδικασία να έχεις ενταχθεί στην απαλλαγή από το Φ.Π.Α. για επιχειρήσεις μέχρι 10.000 ευρώ)

Οπότε, συνεχίζω με την λογική ότι δεν ανήκεις στις απαλλασσόμενες (υποβάλλεις δηλαδή κανονικά περιοδικές ΦΠΑ):

Αρχικά η μείωση του 20% δίνει  6.667,00 x -20% = 5.333.33€

Με αυτό γίνεται η σύγκριση των 2.300€, αλλά και πάλι πληρούνται οι προϋποθέσεις.

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που σε κόβει....

Βέβαια υπάρχει και η ένσταση ... 

image.png.3310d89a283dad41bf86a30dea482ede.png

 

Κανονικά υποβάλλω ΦΠΑ ανά τρίμηνο.

Πάτησα το κουμπί ένσταση.Αλλά μου είπε οτι θα ενημερωθώ μέσω taxis net για τους λόγους απόρριψης.Απο την Παρασκευή δεν ενημερώθηκα πάντως.

Τώρα το έχασα δλδ και δεν ξέρω και το λόγο??

Υ.Γ. Αντίστοιχα και σε άλλο συνάδελφο με παρόμοια δεδομένα του έβγαλε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, katrmp said:

Εσείς δεν λέγατε χθες ότι ελέγχει όλα τα τρίμηνα του 2019 και βγάζει μ.ορο?

Αυτό που προσωπικά είχα γράψει ήταν γενικό για να τονίσω ότι κατ' εμέ είναι μη συγκρίσιμο γενικότερα η σύγκριση του μ.ο. τριμήνων '19 (οποιονδήποτε δύο τριμήνων) με άθροισμα δύο μηνών '20.

Ειλικρινά συγνώμη @katrmp, αν μπέρδεψα κάποιους, δεν είχα σε κάμια περίπτωση τέτοια πρόθεση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, katrmp said:

Πας καλά φίλε, ζητάς συγνώμη επειδή μπερδεύτηκα?

Το θέμα να βγάλουμε άκρη με τους αλγόριθμους τους

Δες λίγο και το excel που ανέβασε ο Φαέθων στην προηγούμενη σελίδα. Δεν θα βοηθηθείς βέβαια, γιατί το ίδιο αποτέλεσμα με εσένα βγάζει, ότι δηλαδή κανονικά είσαι στους δικαιούχους. Ούτε κι εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί σου βγάζει απόρριψη... Όταν ένα τρίμηνο είναι μηδενικό (αναφέρομαι στον κωδικό 312) τί θεωρείται?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

εξακολουθώ να έχω χαζή απορία επειδή όλοι εμείς κάνουμε ανά τρίμηνο ΦΠΑ, εντάξει στα του 2019 κωδικός 312 της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ (καθαρά έσοδα), στον κύκλο εργασιών ΣΕΠ - ΟΚΤ 2020; τι; ακαθάριστα; ότι έχει κοπεί δελτίο μόνο χωρίς αφαίρεση εξόδων που έχουν ΦΠΑ; σόρυ αλλά έχω μπερδευτεί 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.