Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

απορώ γιατί ζητούν στοιχεία από εμάς, όταν είναι περασμένα ήδη στο τάξις.. μόνο ο οκτώβριος τους λείπει.

το γεγονός ότι ξέρουν τα πάντα ως και το σεπτέμβριο τους επιτρέπει με μεγάλη ασφάλεια να βρουν τα κριτήρια που δε θα πληροί ΚΑΝΕΝΑΣ! 

πχ η λογική λέει ότι αν στο περσινό lock down κάποιες δουλειές αναβλήθηκαν, τότε πιθανότατα ολοκληρώθηκαν το καλοκαίρι και τιμολογήθηκαν φθινόπωρο, πιθανώς και μαζικά.. με ποιό σκεπτικό λοιπόν γίνονται ο σεπτέμβριος κι ο οκτώβριος μήνες σύγκρισης; αφού το lock down έγινε στις 3 Νοεμβρίου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το εν λόγω μέτρο δεν αφορά μόνο μηχανικούς αλλά όλους τους επαγγελματίες. Προφανώς δεν είχαν στο μυαλό τους το μοντέλο του μικρού ελ. επαγγελματία μηχανικού όταν φτιάχνανε τους αλγόριθμους.

Οπότε συνάδελφοι όποιος "τυχερός" πληρεί τις προϋποθέσεις θα πάρει αυτά τα ψίχουλα. Δεν ξέρω καν αν αξίζει με τόσες προϋποθέσεις που βάζουν. Επίσης θα έπρεπε να είναι πιο απλή η αίτηση. Για να την κάνει κάποιος μόνος του πρέπει να διαβάσει 3 τόμους ΦΕΚ και αποφάσεις...τρέχα γύρευε.

Τέσπα υγεία να υπάρχει και όλα θα φτιάξουν...

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Faethon11 said:

Έχω καταλάβει πως πρέπει  9ο-10ο/2020 να έχεις τουλάχιστον 300€ έσοδα...

Αυτό ισχύει; Με ποια λογική το βάλανε; Δηλαδή αν έχεις στεγνώσει από δουλειές λόγο της κατάστασης τους 2 τελευταίους μήνες... γιοκ;
Εγώ την απαίτηση των €300 τη βλέπω στα "Ακαθάριστα Έσοδα Αναφοράς", όπως αυτά κατά περίπτωση υπολογίζονται...

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα περίπου 15 λεπτά και πέρασα αναλυτικά τα έσοδα του 2020 (απο Ιαν. - Οκτώβριο), αυτά του 2019 ήταν προσυμπληρωμένα, την υπέβαλα και σήμερα πριν κανα μισάωρο μπήκαν + 1.000€! 

Αυτή είναι ανάπτυξη συνάδελφοι... 😀

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2020 at 1:25 ΜΜ, Faethon11 said:

zazeng, προβατινα ;

μπήκε το μαλλί σύντεκνε, στο tibet έχουμε την καλύτερη, θα χαρούμε να σε τραπεζώσουμε με τον έταιρο tibetiano του φόρουμ, πρώτα ο κορονογιός...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, georgegaleos said:

Αναφορικά στο τι είναι "συνδεδεμένη επιχείρηση",  "ανεξάρτητη" και "συνεργαζόμενη" για τις ΜΜΕ:

Τι μπέρδεμα είναι αυτό... Εγώ έχω ιδρύσει πριν από 10 χρόνια μια Ο.Ε. για την ανέγερση οικοδομής με τη διαδικασία της αντιπαροχής, πρέπει να δηλώσω πως η ατομική μου είναι συνδεδεμένη με την Ο.Ε., ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dib said:

Χθες έκανα περίπου 15 λεπτά και πέρασα αναλυτικά τα έσοδα του 2020 (απο Ιαν. - Οκτώβριο), αυτά του 2019 ήταν προσυμπληρωμένα, την υπέβαλα και σήμερα πριν κανα μισάωρο μπήκαν + 1.000€! 

Αυτή είναι ανάπτυξη συνάδελφοι... 😀

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι πλάκα ή αληθινό?

Link to comment
Share on other sites

Πλακα ειναι..εχω 10 φιλους μηχανικους που το εκαναν και ενω το δικαιουνται δεν το παιρνουν χαχαχα..Πες μας φιλε και σε μας τι εκανες;;Και πανω που ειχα αρχισει να πιστευω οτι εκοψαν τον ΚΑΔ μας τελειως..

Edited by Giannis Anastasakis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katrmp said:

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι πλάκα ή αληθινό?... και χωρίς ερωτιματικό!

 

2 ώρες πριν, Giannis Anastasakis said:

Πλακα ειναι..εχω 10 φιλους μηχανικους που το εκαναν και ενω το δικαιουνται δεν το παιρνουν χαχαχα..Πες μας φιλε και σε μας τι εκανες;;Και πανω που ειχα αρχισει να πιστευω οτι εκοψαν τον ΚΑΔ μας τελειως..

Φίλε εγω τα πήρα, τώρα τι έκαναν οι φίλοι συνάδελφοι σου (μας) είναι δικό τους θέμα και ρώτα τους!

Το τι έκανα, το περιγράφω ακριβώς στο μήνυμα που ανάρτησα...είναι πολύ απλό...ξαναδιάβασε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.