Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

Συνάδελφοι, 

Επειδή φαίνεται να υπάρχει σύγχυση, παραθέτω ένα λινκ με το ΦΕΚ που περιγράφει τον υπολογισμό των μεγεθών και τη διαδικασία https://www.taxheaven.gr/news/51499/epistreptea-prokatabolh-4-mexri-30-noembrioy-oi-aithseis-h-diadikasia-kai-oi-proypooeseis-gia-thn-enisxysh-plhttomenwn-epixeirhsewn-toys-mhnes-septembrio-kai-oktwbrio-2020

Δείτε προσεκτικά τι ισχύει για την περίπτωσή σας για τον "κύκλο εργασιών αναφοράς", ο οποίος εξαρτάται από τα έσοδα των προηγούμενων τριμήνων, όπως περιγράφεται. Στο άρθρο 3 παρ. ε, περιγράφεται η συνθήκη για τη μείωση του κύκλου εργασιών του "κύκλου εργασιών αναφοράς" σε σχέση με τον κύκλο εργασιών Σεπτ+Οκτ  2020. Απλουστευμένα, "κύκλος εργασιών" σε μια επιχείρηση είναι ο τζίρος (καθαρή αξία εσόδων). 

ΔΕΝ ισχύει ότι σε Σεπ και Οκτ 2020 πρέπει να υπάρχει τζίρος 300€.

Η ενίσχυση για τις ατομικές χωρίς ταμειακή και προσωπικό είναι 1.000€ και επιστρέφεται το 50% από 1-1-2022 σε σαράντα (40) ισόποσες τοκοχρεωλυτικές μηνιαίες δόσεις.

Τέλος, αφού πολλές φορές και εμείς παραπέμπουμε τους ιδιώτες να συμβουλευθούν Μηχανικό για τεχνικά θέματα, θα ήταν φρόνιμο να συμβουλευόμαστε και εμείς λογιστές-φοροτεχνικούς για θέματα όπως αυτό.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει υπόψη του κανείς τι γίνεται αν εντός των 40 μηνών κάποια επιχείρηση κλείσει; συνεχίζει να πληρώνει τις δόσεις ή επιστρέφει και το ποσό, ή μέρος του;

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα έσοδα > 300€, έκανα λάθος... πρέπει ο κύκλος εργασιών αναφοράς να είναι πάνω από 300€....

Στο πλαίσιο ενίσχυσης έχω μπερδευτεί...

Από τι εξαρτάται ποιο θα επιλέξουμε?

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

@Faethon11, την καλησπέρα μου,

αν και υποθέτω ότι έχεις δει τα:

α) οδηγίες της ΑΑΔΕ,στην Επιστρτεπτέα προκαταβολή 4, από την σελ.12 κει μετά.

β) Τα ανάλογα στην ΓΔΟΥ 281/13.11.2020, στο Άρθρο 5 "Έλεγχος σώρευσης"

για αυτό και ο σχετικός προβληματισμός σου.

Δες και και εδώ κάποια γενικά που έχω γράψει.

Και δεν ξεχνιόμαστε 😀... καλύτερη λύση είναι ένας λογιστής. Εδώ απλά συζητάμε ... 

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2020 at 11:49 ΜΜ, dkalam said:

@georgegaleos ναι φυσικά θα ενημερώσω...

@dkalam Έχεις κάποιο νεότερο; Βλακωδώς και εγώ δεν φαίνεται να έχω συμπληρώσει τον 312 και πιθανότατα για τον ίδιο λόγο με αφήνει εκτός. Εν τω μεταξύ, ούτε φωνή ούτε ακρόαση από το TAXIS και η προθεσμία τρέχει...

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, georgegaleos said:

καλύτερη λύση είναι ένας λογιστής. Εδώ απλά συζητάμε

...από χθες έχω μιλήσει με 4 λογιστές για το θέμα των συνδεδεμένων επιχειρήσεων.

Η πρώτη (η πλέον έμπειρη), μου είπε πως την Ο.Ε. θα την βάλω ως συνδεδεμένη, αλλά εξαρτάται από το πώς θέλω ΕΓΩ να το δηλώσω! Ο δεύτερος μου είπε πως όχι, να μην βάλω καθόλου συνδεδεμένες, καθώς στην Ο.Ε. έχω ενταχθεί σαν φυσικό πρόσωπο και όχι σαν ατομική επιχείρηση Οι άλλοι 2 δεν απάντησαν ακόμη, μάλλον το ψάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vardas said:

@dkalam Έχεις κάποιο νεότερο; Βλακωδώς και εγώ δεν φαίνεται να έχω συμπληρώσει τον 312 και πιθανότατα για τον ίδιο λόγο με αφήνει εκτός. Εν τω μεταξύ, ούτε φωνή ούτε ακρόαση από το TAXIS και η προθεσμία τρέχει...

Προχώρησα σε τροποιητικες και συμπλήρωσα τον 312 για όλο το 2019 και 2020. Εγκρίθηκαν από taxis ..όλα οκ. 

Πληρουσα και τις σχετικές προϋποθέσεις περί μείωσης 20% σε σχέση με Γ' και Δ' τρίμηνο 2019 για τους μήνες Σεπτέμβριο και Οκτώβριο του 2020... και μάντεψε...

Με απέρριψε!

Άγνωσται αι βουλαί...

Edited by dkalam
Link to comment
Share on other sites

@thanar, για αυτό κι εγώ έγραψα

2 hours ago, georgegaleos said:

καλύτερη λύση είναι ένας λογιστής

μαααα εσύ 4 !!!! Αν είχες ρωτήσει έναν (όπως έγραψα)...  δεν θα είχες απορίες !!! Θα είχες ??? 😁

Αστειεύομαι ... δεν είναι και εύκολο μάλλον ο ορισμός των συνδεδεμένων αν κρίνω από κάποιες απαντήσεις που έχει δώσει η φορολογική διοίκηση (το Κ.Ε.Μ.ΕΠ) σχετικά με την έννοια αυτή.

@dkalam, άρα μάλλον ή θα "δέχεται" να διαβάζει τον κ.312 των περιοδικών δηλώσεων που είχαν υποβληθεί (είτε εμπρόθεσμα είτε εκπρόθεσμα) μέχρι και την προηγούμενη της έκδοσης της ΓΔΟΥ 281/2020 (έτσι ώστε να απορριφθούν αν κάποιοι μπουν σε πειρασμό ... εκτενέστερων παρεμβάσεων 😊...) ή κάτι άλλο θα φταίει ... που θα το μάθεις από την ένσταση ... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η συμπλήρωση της πλατφόρμας τα έσοδα μου επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, (τουλάχιστον έτσι διάβασα). Το ότι γράφει 312 κωδ της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ, και απο κάτω έχει κάθε μήνα ξεχωριστά, πιθανόν και να θεωρηθεί ενας νέος τρόπος βασανισμού προσπαθώντας να καταλάβουμε τι εννοεί ο ποιητής..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgegaleos said:

@Faethon11, την καλησπέρα μου,

αν και υποθέτω ότι έχεις δει τα:

α) οδηγίες της ΑΑΔΕ,στην Επιστρτεπτέα προκαταβολή 4, από την σελ.12 κει μετά.

β) Τα ανάλογα στην ΓΔΟΥ 281/13.11.2020, στο Άρθρο 5 "Έλεγχος σώρευσης"

για αυτό και ο σχετικός προβληματισμός σου.

Δες και και εδώ κάποια γενικά που έχω γράψει.

Και δεν ξεχνιόμαστε 😀... καλύτερη λύση είναι ένας λογιστής. Εδώ απλά συζητάμε ... 

Την καλησπέρα @georgegaleosμου επίσης :)

Και αυτά και το ΦΕΚ διάβασα αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω το κριτήριο επιλογής, ίσως γιατί το μέγιστο ποσό ενίσχυσης είναι 1000€. Οπότε διάλεξα το προσωρινό πλαίσιο...

Για τις πολύ μικρές επιχειρήσεις δε, που θεωρώ πως είναι η πλειονότητα των Ε.Ε. μηχανικών, οι ερωτήσεις ήταν οι παρακάτω.

image.thumb.png.6844afad88b78e67bed3328dee52bc5b.png

 

υ.γ. όσον αφορά τους λογιστές, προφανώς και δεν μπορεί να συγκριθεί το δικό μας αντικείμενο με των λογιστών (για μια πολύ μικρή επιχείρηση) για αυτό άλλωστε και δίνετε, όπου δίνετε, η δυνατότητα να μην υπάρχει λογιστής.. Έτσι όμως για την κουβέντα, είχα λογιστή 20 χρόνια (3 άλλαξα) και τελικά είδα πως πραγματικά για να περνάει κάθε 3/μηνο τα τιμολόγια και να βγάζει τον ΦΠΑ δεν άξιζε η υπόθεση.... Ειδικά από την στιγμή που έγιναν όλα ηλεκτρονικά, γιατί σίγουρα με γλύτωνε από τον χρόνο να κάτσω να γράψω στο βιβλίο τις εγγραφές. Βέβαια για να τα κρατάω μόνος μου, προφανώς και ασχολήθηκα με το θέμα, διάβασα κάποιους νόμους και βέβαια με βοήθησαν κάποιοι άνθρωποι, όπως εσύ @georgegaleos. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω πως ο πλέον ειδικός είναι ένας λογιστής αρκεί να βρεις τον λογιστή που θα γνωρίζει (δεν ξεχνάω που σε μια παρέα λογιστών, ρώτησα αν πρέπει να αποδίδουμε πάντα ΦΕΜ  και στο τέλος κόντεψαν να πλακωθούν μεταξύ τους αλλά τελικά κατέληξαν πως αφού το πληρώσω κανένας δεν θα γκρινιάξει- που και αυτό είναι λάθος βέβαια)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.