Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

Διαβάζοντας το σχόλιο του @zulumpo παραπάνω  και όχι ως σχόλιο σε αυτό αλλά ως σκέψη που προέκυψε ...

αυτή η ανά μήνα δήλωση είναι μια πολύ καλή (και ικανή σε πλήθος ΑΦΜ) βάση δεδομένων για να μπορέσουν να δουν και τι κριτήρια θα βάλουν σε επόμενες ενισχύσεις ... επιστρεπτέες ή μη  ... βλέπε το επίδομα γαι τους επιστήμονες (?) που λένε ότι θα δώσουν ... ή και ακόμη γενικότερη χρήση γαι εξαγωγή συμπερασμάτων και κατευθύνσεων... αν σκεφτούμε ότι πριν το sequel των επιστρεπτέων, τουλάχιστον για τα απλογραφικά μέχρι τώρα, είχαν δεδομένα τριμήνων και όχι μήνα ... με όποια χρησμότητα αυτό το νέο δεδομένο μπορεί να έχει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιλογή πλαισίου Ενίσχυσης. Συνάδελφοι, ποιο επιλέγετε;

ενίσχυση δυνάμει του Προσωρινού Πλαισίου, ή το άλλο;.

Επίσης, για ποιο λόγο μας δίνει την δυνατότηtα να πληκτρoλογήσουμε ποσό ενίσχυσης που αιτείται η επιχείρηση αφού δικαιούμαστε μόνο 1.000;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο λογιστής μου με έβαλε στο πλαίσιο de minimis. Φαίνεται ότι εγκρίθηκα αλλά δεν έχω δει ακόμα χρήματα. Η αίτηση έγινε χθες το μεσημέρι.

Τελικά το Ψηφιακό Βήμα λήφθηκε υπόψιν από την εφαρμογή αλλά δεν είχα πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται κάπου στη φόρμα, αλλά αφού δεν με ενημέρωσε ο λογιστής ότι απορρίφθηκε η αίτηση, υποθέτω πως εγκρίθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Τα έσοδά μου έκανα κατά λάθος οριστικοποίηση χωρίς να έχω (φυσικά) περάσει τον κύκλο εργασιών του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου.

Μπορώ να το ανακαλέσω ή θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεπτέα προκαταβολή 4: Δεν επιστρέφεται το 50% σε όσους δεν απασχολούν προσωπικό (25/11/220)

https://www.taxheaven.gr/news/51666/epistreptea-prokatabolh-4-den-epistrefetai-to-50-se-osoys-den-apasxoloyn-proswpiko

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενα ερωτηματα και ο νοων νοειτο:

 

  1. Πόσες επιχειρήσεις πραγματικά υπέβαλαν αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και πόσες απορρίφθηκαν;
  2. Πόσες από αυτές που απορρίφθηκαν πληρούσαν τις προϋποθέσεις της ΚΥΑ Υπουργείων Οικονομικών και Ανάπτυξης;
  3. Δικαιούται ή όχι μια επιχείρηση που απορρίφθηκε να υποβάλει ένσταση;
  4. Αν ναι, γιατί το κουμπί «Θέλω να υποβάλω ένσταση» δεν οδηγεί σε πραγματική και άμεση υποβολή;
  5. Έχει προβλεφθεί χρόνος και τρόπος υποβολής αίτησης για τις επιχειρήσεις που θα υποβάλουν ένσταση και θα δικαιωθούν;
  6. Γιατί δεν ενημερώνονται άμεσα και αυτοματοποιημένα για τους λόγους της απόρριψης, όσες επιχειρήσεις απορρίπτονται;
  7. Σε τι χρησιμεύει ο αλγόριθμος που καθορίζει πόσα δικαιούται κάθε επιχείρηση αφού τα κριτήρια  που έχουν ανακοινωθεί είναι διαφορετικά;
  8. Πόσο ουσιαστική αξιολόγηση κάνει ο περίφημος αλγόριθμος όταν υπάρχουν πληττόμενες επιχειρήσεις για τις οποίες κρίνει ότι πρέπει να λάβουν ποσά της τάξης των 6 ή 50 ή 300 ευρώ;
  9. Γιατί η στήριξη των επιχειρήσεων δεν γίνεται με απλές διαδικασίες αλλά επιλέγονται γραφειοκρατικές μέθοδοι, με αδιαφανή χαρακτηριστικά και παγίδες;
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Σε ποιον λογαριασμό θα καταθέσει τα χρήματα; Σε αυτόν που έχουμε δηλώσει ως επαγγελματικό ή αυτόν που έχουμε δηλώσει για τις κληρώσεις των καρτών; Νομίζω ότι είναι αυτός των καρτών και τον άλλαξα, έβαλα κι εκεί τον επαγγελματικό καθώς η επιχορήγηση αφορά το επάγγελμα. Φάουλ νομίζω γιατί θα έπρεπε να πάρει τον επαγγελματικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.