Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

On 26/11/2020 at 9:10 ΠΜ, georgegaleos said:

Πρώτον, ΕΣΥ γιατί πήρες 650άρι και ΕΓΩ 600άρι ????😀

 

Δηλαδή 5 μήνες καθυστερημένα (τόσο σε σχέση με τη απόφαση του ΣΛΟΤ όσο και με την υποβολή της περιοδικής) η φορολογική διοίκηση σου λέει να μεταφέρεις κάτι στα φορολογικά έντυπά σου για το οποίο ΔΕΝ υπάρχει πληροφόρηση στα βιβλία σου, την πηγή μεταφοράς στοιχείων στα φορολογικά έντυπα.

 

Έχεις τον τρόπο να με ξεαγχώνεις γενικα!! +1

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης μην ξεχαστεί από όσους υπέβαλλαν με το Προσωρινό πρέπει να υποβάλλουν και κάποια δικαιολογητικά σύμφωνα με την ΓΔΟΥ άρθρο 10 παράγρ. 2

"2. Εφόσον η επιχείρηση ενισχύεται βάσει του Προσωρινού Πλαισίου, οφείλει να προσκομίσει μέχρι την 31η Ιανουαρίου 2021 τα δικαιολογητικά που προβλέπονται στο Παράρτημα ΙΙ.Β. της παρούσας, το οποίο και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν από την Γενική Διεύθυνση Οικονομικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Οικονομικών."

ήτοι:

" 1. Υπεύθυνη δήλωση του λογιστή της επιχείρησης που να βεβαιώνει ότι η επιχείρηση την 31.12.2019 (ανάλογα με την νομική μορφή και το είδος βιβλίων της επιχείρησης) σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στο σημείο Α του Παραρτήματος I "Ορισμός Προβληματικής Επιχείρησης»:

- είτε δεν είχε απωλέσει πάνω από το ήμισυ του εγγεγραμμένου της κεφαλαίου λόγω συσσωρευμένων ζημιών,

- είτε δεν είχε απωλέσει πάνω από το ήμισυ του κεφαλαίου της, όπως εμφαίνεται στους λογαριασμούς της εταιρείας, λόγω συσσωρευμένων ζημιών.

Το ανωτέρω δεν απαιτείται στην περίπτωση ανεξάρτητων ατομικών επιχειρήσεων., καθώς και στην περίπτωση των μικρών και πολύ μικρών επιχειρήσεων.

-Επιπλέον, εάν πρόκειται για μεγάλη επιχείρηση, να βεβαιώνει ότι τα τελευταία δύο έτη:

- ο δείκτης χρέους προς ίδια κεφάλαια της επιχείρησης ήταν υψηλότερος του 7,5 και

- ο δείκτης κάλυψης χρηματοοικονομικών υποχρεώσεων της επιχείρησης (EBITDA interest coverage ratio) ήταν κάτω του 1,0.

2. Πιστοποιητικό μη πτώχευσης, μη υποβολής αίτησης για πτώχευση, μη θέσης σε αναγκαστική διαχείριση και μη υποβολής αίτησης για θέση σε αναγκαστική διαχείριση. "

 

Το παραπάνω (2) δικαιολογητικό το υποβάλλουν και οι πολύ μικρές ... επιχειρήσεις ... που θεωρώ ότι εκεί είμαστε οι περισσότεροι.

Τώρα το που και πως θα υποβληθούν υποθέτω θα διευκρινισθεί, μιας και οι προηγούμες τρεις επιστρεπτέες πήραν παράταση για αυτό μέχρι 28/2/2021, ενώ η επιστρεπτέα 4 έχει μέχρι 31/1/2021 γαι τα δικαιολογητικα.
 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τι καταλαβαίνετε απο τα εξής

 Στο ΦΕΚ Αρ. Φύλλου 5047 14 Νοεμβρίου 2020 προσδιορίζεται ότι : Ειδικά για τις ατομικές επιχειρήσεις που: i) δεν απασχολούσαν κανένα εργαζόμενο κατά την 1η Σεπτεμβρίου 2020 και δεν διαθέτουν ταμειακή μηχανή, η ενίσχυση ορίζεται, ανεξαρτήτως μαθηματικού τύπου, σε χίλια (1000) ευρώ.

Λέει "ανεξαρτήτως μαθηματικού τύπου" ότι ατομικές επιχειρήσεις θα πάρουνε 1000 Ε, ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πληρούται η μείωση του 20%,

[και δεν υπάρχουν άλλα θέματα που δεν σε καθιστά δικαιούχο οπότε και σου προτείνει αν θες να κάνεις ένσταση για να μάθεις την αιτία]

τότε το ποσό είναι σταθερό 1.000€, ανεξάρτητα τι ποσό θα σου δείξει στο πεδίο για το δικαιούμενο ποσό βάσει αλγορίθμου

[είτε κάτω από 1.000€ είτε πάνω από 1.000€ βγάλει ο αλγόριθμος εσύ 1.000€ θα πάρεις]
 

Link to comment
Share on other sites

deleted, μεταφέρθηκε εδώ ως πιο σχετικό ερώτημά μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εγώ έκανα έναρξη στην εφορία τον Αύγουστο του 2020.

Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι επιστρεπτέα προκαταβολή 4;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα... Έχω μπροστά μου την εκτύπωση από την Επιστρεπτέα 4... Αριθμός τάδε, είδος αίτησης "αρχική", κατάσταση "οριστικοποιημένη", ημερομηνία "24/11", όλα καλά. Την εκτύπωσα αφού εγκρίθηκε η αίτηση στις 24/11 και είδα το πράσινο pop-up που βγάζει.

Όμως, πίστωση χρημάτων στο λογαριασμό ΔΕΝ είδα ακόμη. Καμιά ιδέα;

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως καθυστερεί ο "έλεγχος της αίτησης", καθώς είχα μια συνδεδεμένη επιχείρηση, της οποίας τα στοιχεία εισήγαγα στο σύστημα, αλλά δεν μου έβγαλε κάτι σχετικό στη συνέχεια.

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.